morbid obez obezite

Morbid Obez Nedir? Morbid Obezite Tanısı


Obezite bütün toplumlarda yaygın olarak görülen; genetik, çevresel, ve davranışsal nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır.  Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada obezitenin görülme sıklığı ciddi oranda artmaktadır. Hafif fazla kilosu bulunan kişiler, şişmanlığın etkilerini çok fazla hissetmeden hayatlarını sürdürken, ciddi oranla kilolu kişiler için yaşama bu şekilde devam etmenin büyük zorlukları vardır. Bu yazımızda çok fazla kilolu olma anlamına gelen morbid obeziteyi anlatacağız. Morbid obez nedir ne demek sorularına cevap arayacağız

Obezitenin Tanımı

Halk arasında aşırı şişmanlık olarak bilinen obezite  Latince kökenli bir kelime olup, ‘iyi beslenmiş’ anlamındadır. Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde ciddi bir sağlık tehdidi haline gelen obezite vücuttaki yağ miktarının sağlığı bozacak ölçüde artmış olması demektir. Vücutta yağ dokusundaki artış, yağ hücre boyutunun genişlemesi (hipertrofik obezite) veya yağ hücre sayısının artması (hiperplastik obezite) olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca her iki tipin birlikte görülmesi de mümkündür. Obezite; tip 2 diyabet, kalp hastalıkları gibi birçok sorunun ortaya çıkması açısından önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca aşırı yağ kütlesi ile insülin direnci arasında güçlü bir bağ vardır. Bu neden aşırı kilo diyabet hastalığı riskini doğrudan etkilemektedir. Şimdi de morbid obez nedir sorusuna cevap verelim.

Morbid Obez Nedir? Ne demek?

Vücutta fazla yağ birikimi sonucu ortaya çıkan obezitenin dereceleri vardır. Kilolu olma cinsiyet, yaş, ve boya göre olması beklenen ideal ağırlığın yaklaşık %10 oranında fazla olması ile açıklanırken, morbid obezitede mevcut ağırlık, ideal ağırlıktan yaklaşık %60 daha fazladır. Morbid obezite hastalarında fazla kilolar kişinin sağlığını bozmanın yanı sıra hayatını da tehdit etmektedir. Morbid obezlerde tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem ve iskelet sistemi hastalıkları, safra kesesi, kalp hastalıkları, pankreas hastalıkları, ve cinsel sorunlar sıklıkla görülmektedir. Kişinin yaşam kalitesi ciddi anlamda bozan bu hastalıklar psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Morbid obez nedir ve morbid obez ne demek sorularının cevaplarını öğrendik. Şimdide tanı kriterleri  üzerine duralım.

morbid obez bki sınır

Nasıl Tanı Koyulur / Tanı Kriterleri ?

Morbid obezite tanısı için hasta klinik olarak değerlindirilmeli, fiziksel muayene yapılarak, detaylı bir şekilde tıbbi ve sosyal öykü alınmalıdır. Beden kitle indeksi (BKİ) hesaplama vücut ağırlığının değerlendirilmesi için kullanılan bir göstergedir. BKİ nin doğru değerlendirilebilmesi için kişinin mevcut ağırlığı ve boyu doğru bir şekilde ölçülmelidir. BKİ  vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesi ile bulunur. (BKİ=Kilo(kg)/Boy(m)²)

BKİ değeri 40 ve üzeri bulunuyorsa bu durum morbid obezite olarak tanımlanmaktadır. Yani morbid obezite sınırı 40 dır.

BKİ sınıflandırmasını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 • 18.5 kg/m2’nin altında ise zayıf
 • 18.5-24.9 kg/m2arasında ise normal kilolu
 • 25-29.9 kg/m2arasında ise fazla kilolu
 • 30-34.9 kg/m2arasında iseI.Derece obez
 • 35-39.9 kg/m2arasında ise II.Derece obez
 • 40 kg/m2üzerinde ise III.Derece morbid obez

Aşağıdaki araçlar yardımıyla morbid obezite hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

bkz: vücut kitle indeksi hesaplama ve ideal kilo hesaplama

Yaşam Kalitesi üzerine etkisi

Morbid obezite yaşam kalitesini azaltan birçok ikincil  hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Koroner kalp hastalığı, tip 2 diyabet, hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları gibi rahatsızlakları tetiklemektedir. Aşırı kilolu olma durumu kadınlarda doğurganlığı azaltır, polikistik over sendromu ile ilişkilendirilebilir. Fazla kilonun yol açtığı iskelet sistemi, eklem problemleri nedeniyle kişinin fiziksel aktivitesi kısıtlanır. Yaşamı devam ettirebilmek için gerekli olan yürüme gibi en hafif aktiviteler bile  zor veya imkansız hale gelebilir. Hatta kişi yatağa bağlı kalabilir. Cilt problemleri ve aşırı terleme kişinin yaşam kalitesini etkileyecek düzeylere çıkabilir. Aşırı kiloya bağlı olarak cinsel hayatta da sorunlar ortaya çıkar. Morbid obezite hastaları tüm bu problemlerle baş etmeye çalışırken psikolojik anlamda da yıpranır. Estetik kaygılar, aşırı terleme, hareket zorluğu gibi sorunlar kişinin sosyal yaşımdan uzaklaşıp yalnızlaşmasına yol açabilir.

morbid obezite tedavisi nasıldır

Morbid Obezlerde Tedavi

Vücutta aşırı yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan şişmanlık eski çağlardan yakın zamanlara kadar güç, sağlık ve zenginlik simgesi iken günümüzde mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Birçok kronik hastalık arasında obezite, tedavi edilebirlirliği en yüksek olan hastalıktır. Obezite ile birlikte ortaya çıkan ikincil hastalıklar da obezitenin tedavisi sonucunda iyileşmektedir. Sadece yüzde 10 gibi oldukça az bir kilo kaybı bile kişide metabolik ve vasküler olarak ciddi bir iyileşme sağlar. Tip2 diyabetli ve aşırı kilolu bireylerde az bir kilo kaybı yaşam beklentisini 3-4 yıl artır.

Morbid obezite tedavisinde oldukça çeşitli yöntemler vardır. Kişinin yaşı,  tıbbı öyküsü, beklentileri, psikolojik durumu ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.Morbid obezite tedavisinde uygulanan tedaviler:

 • Diyet ve davranış tedavisi
 • İlaç  tedavisi
 • Hormonal tedaviler
 • Cerrahi uygulamalar

Hangi tedavi yöntemi seçilirse seçilsin kişinin psikolojik durumu dikkatle değerlendirilerek davranış tedavisi gerekip gerekmediği saptanmalıdır.

Obezite dünyada sigaradan sonra önlenebilir ikincil ölüm nedenidir. Günümüzde daha çok estetik kaygılarla ön plana çıkan şişmanlık, morbid obezite olarak adlandırdığımız ciddi boyutlara geldiğinde ölüme dahi yol açabilen bir hastalıktır. Sosyal ve psikolojik yönleri de olan aşırı şişmanlık, uygun yöntem seçilerek tedavi edilebilir. Tedavi ile birlikte kişi morbid obezite hastalığının yanı sıra ikincil hastalıklarından da kurtularak sağlığına kavuşacak yaşam kalitesinde ciddi bir iyileşme yaşayacaktır.

İlgili Aramalar

Morbid obezite hesaplama

Morbid obezite nedir

Morbid obezite ne demek

Morbid obezite vücut kitle indeksi

Morbid obez sınırı

Morbif obezite konusunda yaralanılabilecek diğer kaynaklar

http://www.healthline.com/health/weight-loss/obesity

https://en.wikipedia.org/wiki/Obesity

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/basics/risk-factors/con-20014834

http://www.surgery.usc.edu/uppergi-general/bariatric-understandingobesity.html

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Diyet İçecekler Nelerdir ? Diyet İçecek zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  Mehtap Ay

Bir cevap yazın