osteomalazi beslenme

Osteomalazi: Kemik Yumuşamasında Beslenme ve Önerilen Besinler


Osteomalazi, kemiklerin zayıflaması ile karakterize önemli bir ortopedik hastalıktır. Kemik mineralizasyonu ve kemiğin yapım süreci ile ilgili sorunlar osteomalazi’ye neden olur. Diğer adı kemik yumuşaması olan osteomalazi, çocuklarda görülen raşitizmin yetişkinlerdeki karşılığıdır. Her iki hastalıkta da D vitamini miktarında veya metabolizmasında bir bozukluktan vardır. 

Bu yazımızda osteomalazi hakkında kısaca bilgi verip, kemik yumuşamasında beslenmenin önemi üzerinde duracağız.

Osteomalazi Nedir?

Osteomalazi, kemiklerin kalsiyum kaybettiği ve daha yumuşak hale geldiği bir durumdur. Hastalık durumunda kemikler daha yumuşak ve esnek olduklarından, taşıdıkları ağırlıktan veya diğer kuvvetlerden etkilenir. Bu da kemiklerin deforme olmasına neden olur.

Kemik yumuşaması, dünya çapında görülen önemli bir kemik hastalığıdır. Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerde, diyet eksikliğinin bir sonucu olarak da görülebilirler. Osteomalazi insidansı yaklaşık  1000 kişide 1’dir. Tanısı ise görüntüleme teknikleri ile konulur. Vitamin D düzeylerini veya kemik biyopsisini kontrol etmek için kan veya idrar testleriyle tanı desteklenebilir. 

Osteomalazi Belirtileri

Kemik yumuşamasının en yaygın belirtileri şunlarıdr: 

 • Kemiklerde hissedilen ağrı (Özellikle sırt, pelvis ve kalçada),
 • Kas Güçsüzlüğü,
 • Merdivenlerden yukarı yürürken veya sandalyeden kalkarken zorlanma,
 • Kemikte görülen hafif çatlaklar (parsiyel kırıklar),

Daha nadir görülen kalıtsal osteomalazi formu eklem hareketlerinde kısıt ile karakterizedir.

Kemik Yumuşamasının Nedenleri

Kemik mineralizasyonunun gerçekleşmesi için vücudun minerallere (kalsiyum ve fosfor) ve D vitaminine ihtiyacı vardır. Kişinin vücudunda bunlardan yeterince yok ise kemik yumuşaması yani osteomalazi  gelişebilir.

osteoporoz riskleri nelerdir

Bağırsak tarafından D vitaminin Malabsorpsiyonu, düşük fosfatlı diyet alımı ile ilişkili fosfat eksikliği, bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları, epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar da nadir olarak osteomalaziye neden olabilir.  D vitamini eksikliğinin altta yatan nedenleri ele alındığında prognozu genellikle iyidir.

Tedavi genellikle altta yatan problemi çözmeye yöneliktir.  Hastalar dengeli bir diyet ve uygun bir tedavi ile hayatını idame ettirebilir. Bazen kalsiyum ve D vitamini takviyeleri gerekebilir. Hastanın güneş enerjisinden yararlanması istenebilir. Ayrıca oturma, kalkma ve diğer ani hareketlerde dikkatli olunması gerekmektedir.

Beslenme Önerileri

Hastalık eğer ki D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor ise doktorunuz verdiği takviyeleri düzenli olarak kullanmalısınız. Çünkü besinlerle alabileceğiniz D vitamini günlük ihtiyacınızı karşılayamayabilir ve eksik olan miktarı yerine koymanız için yeterli gelmeyebilir.

Bunlarla beraber:

 Her gün en az 20-30 dk saat güneş ışıklarına temas etmelisiniz. Güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği öğle saatleri yerine öğleden önce yada sonra güneşlenmek sağlığınız açısından önemlidir.

Güneşlenme seanslarında güneş koruyucu kremlerin kullanımı d vitamininden alınacak yararı minumuma indirmektedir. Bu nedenle bu dönemde bir cilt rahatsızlığınız yada güneşe karşı hassasiyetiniz yoksa güneş koruyucu kremler kullanmamanız gerekmektedir.

d vitamini kaynakları nelerdir

D vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek diyet tedavisinin en önemli prensibidir. D vitaminin zengin besinler:

 • Yumurta sarısı,
 • Balık yağları
 • Karaciğer,
 • Dana eti,
 • İstiridye,
 • Tuzlu su balıkları (uskumru, ringa balığı, somon, sardalya, ton balığı)
 • Krema, tereyağı, peynir ve diğer süt ürünleridir.

Hem kemik yumuşamasının etkilerini azaltmak hemde B12 gibi hayati önem taşıyan besin ögelerinin temini için haftada 1-2 gün balık tüketmek  bu dönemde oldukça önemlidir.

Osteomalasi de D vitamini ilr beraber vücuda yeterli kalsiyum sağlanması da oldukça önemlidir. Kalsiyum kaynaklarının yeteri kadar alımının hastalığının seyrini olumlu etkileyebileceği düşünülmektedir.

kalsiyum simgesi

D Vitamini ile beraber yeterli kalsiyum alımı da hastalığın diyet tedavisinde önemli bir yere sahiptir. En iyi Kalsyium kaynakları ise:

 • Yoğurt
 • Süt
 • Balık
 • Peynir
 • Ispanak
 • Kayısı
 • Fındık – Bademdir.

Kalsiyum ve D vitamininin  kaynakları benzer olduğundan doğru gıdalar tüketilerek her iki besin ögesini aynı anda mümkündür. Ayrıca kemik mineralizasyonun düzenli olması için diyette kalsiyum – potasyum dengesi sağlanmalıdır. Beslenme durumunuzu düzenlemek ve kendinize göre özel bir diyet listesi almak için bir diyetisyenle görüşmek hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir.

Bunlarla beraber doktorunuzun önerdiği egzersizleri ve fizik tedavi programlarını aksatmamanız, kendinizi yormayacak düzeyde aktif kalmanız da hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca Bknz: https://www.beslenmerehberim.net/osteoporoz-beslenme/

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Akut Pankreatit: Beslenme ve Diyet Tedavisi Nasıl Olmalıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın