b5 vitamini pantotenik asit hakkında herşey

Pantotenik Asit (B5 Vitamini) Hakkında Herşey


Suda eriyen vitaminler arasından yer alan pantotenik Asit vücudumuzda bir çok metabolik yolakta etkin olarak görev almaktadır. Eksikliği çok sık gözükmese de yeterince alımı sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir. Vücutta enerji metabolizması, saç ve cilt sağlığı ve sinir sistemi aktivitelerinde önemli yeri olan b5 vitamininin görevleri, faydaları, kaynakları ve gereksinim miktarları konusunda yazılmış bu yazımı okuduktan sonra aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebileceksiniz.

Pantotenik Asit (B5 Vitamini) Nedir?

B5 vitamini Yunancada “pantos” kelimesinin “her yer” anlamına gelmesi sebebiyle pantotenik asit olarak anılmaktadır. Yunancada “her yer” diye anılmasının sebebi ise kaynaklarının hem hayvanlar hem bitkiler olmasıdır. Bağırsaklarımızı kaplayan ve sindirime yardımcı olan bakteri florası tarafından üretilmektedir.

Pantotenik asidin keşfi 1933 yılına dayanır ve o zamanlarda mayalar için büyüme faktörü olduğu bilinmekteydi. 1940 yılında kimyasal yapısı tam anlamıyla açıklanmıştır. B5 vitaminin vücudumuzda çalışabilmesi için, hücre metabolizmasında etkin rol oynayan koenzim A (CoA) ile birlikte bulunması gerekmektedir. B5 vitamini suda eriyen bir vitamindir ve fazlası vücudumuzda depolanamaz.

B5 Vitaminin Görevleri Nelerdir? Vücudumuzda Ne İşe Yarar?

Öncelikle B5 vitamini besinlerle beraber vücudumuza aldığımızda belli sindirim sistemlerinden geçerek ince bağırsaklardan emilir ve kana geçer. Böylelikle daha önce bahsettiğimiz yardımcı enzim CoA şekline dönüşür. İşte bu yardımcı enzim karbonhidrat, protein ve yağların vücudumuzda yapım ve yıkım işlevlerinde yani bu besin ögelerinin enerjiye çevrilmesinde etkin rol oynar. Bu yardımcı enzimin aynı zamanda sinir sistemimizde de önemli görevleri vardır.

Faydaları Nelerdir?

B5 vitaminin faydalarına gelecek olursak; bir çok kişinin şikayetçi olduğu yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrısı, kabızlık ve mide ülserleri gibi problemleri önlemede etkilidir. Ayrıca alkolizmin önüne geçmede yardımcı olduğu için karaciğer sirozunu ile savaşmada da önemlidir. Özellikle belli bir yaştan sonra sıklıkla karşılaşılan, halk arasında kireçleme olarak bilinen osteoartrıt ve yine bir eklem hastalığı olan romatoid artriti engellemek için faydaları vardır.

Saç ve cilt bakımı merak edilen konular arasındadır. B5 vitamini de saç ve cilt bakımında etkili olan önemli bir vitamindir. B5 vitamini saçlarımızın oluşumunda görevli olan enzimlerin yapısında bulunur ve bu yüzden yapılan çalışmalara göre saç beyazlamasını geciktirdiği bilinmektedir. (Bkzn: Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir (Protein-Vitamin-Mineral)Ayrıca saçlarımızın uzamasını ve canlı kalmasını sağlamada da yardımcıdır. Özellikle ciltteki yaralanmalarda iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Lakin kullanım süresinin uzaması durumunda tüylenme sorunuyla karşı karşıya kalındığı da bilinmektedir.

Pantotenik Asitin önemli olan bir diğer özelliği ise; yaşlanma ve cilt kırışıklarını engellemede etkili olan, böbrek üstü bezi hormonlarından kortizon ve steroid üretiminde görevlidir.

b5 vitamini ilaçlar

B5 Vitamini  – Pantotenik Asit İçeren İlaçlar Nelerdir?

ONE A DAY Maximum film tablet B5 vitamini içeren ilaçtır. Yetişkinler için önerilen miktar; bir miktar sıvı ile günlük olarak 1 film tablet kadardır. Beslenmeye yardımcı olmak nedeniyle, günlük vitamin gereksinmesini karşılamak için kullanılır.

Sonuç olarak, Pantotenik Asit bir çok besinde bulunan, eksikliğiyle pek karşılaşmadığımız ama vücudumuzda pek çok yararlı etkileri bulunan önemli, B grubu vitaminlerindendir.

Yaşlara ve Özel Durumlara Göre Gereksinim

2015 Türkiye’ye özgü beslenme rehberi esas alındığında yaşlara göre yeterli alım miktarı;

 • Çocukluk döneminde (2-4 yaş arası)………………………………….4 mg
 • 5-10 yaş arası kadın ve erkeklerde…………………………………… 4 mg
 • 11 yaş ve üzeri kadın ve erkeklerde……………………………………5 mg
 • Gebelerde………………………………………………………………5 mg
 • Emziklilerde………………………………………………………..….7 mg

B5 Vitamini Eksikliği

Aslında daha önce bahsettiğimiz gibi Pantotenik Asit birçok gıdada fazlaca bulunduğu için eksikliği ile pek karşılaşılmaz. Lakin kesinliği tam kanıtlanmamış olsa da, bazı çalışmalarda eksikliğinde vücudumuzda bazı belirtiler meydana geldiği düşünülmektedir. İşte bu belirtiler; sinir sistemi ve solunum sistemindeki bozukluklar, derideki yaralar gibi cilt sorunları, saç dökülmesi, erken yorulmayla beraber güçsüzlük ve enerji kaybı, kramplar ve titreme, uyku sorunlarının yanı sıra baş ağrısı ve depresyon ve benzeridir.

Bu eksiklik belirtilerinin genel beslenme planında B5 vitamini eksikliği ile beraber diğer B gurubu vitaminlerinin de eksik alınması sebebiyle meydana geldiği düşünülmektedir.

B5 Vitamini Fazlalığı

B5 vitamini eksikliğinde meydana gelebilecek rahatsızlıkların yanı sıra B5 vitamini fazlalığı pek karşılaşılan bir durum değildir. Bunun nedeni; bu vitaminin suda erimesi sebebiyle fazla alındığı takdir de kolayca idrar ile vücuttan atılmasıdır. Bu yüzdendir ki Pantotenik Asit günlük alınmalıdır. Ancak çok yüksek dozda alındığında ishal gibi sindirim sistemi hastalıklarına ve diş hassasiyetine neden olduğu da bilinmektedir.

Pantotenik asit kaynaklari hangi besinlerde bulunur

Hangi Besinlerde Bulunur? Kaynakları neleridr?

B5 vitaminin kaynaklarına gelecek olursak, aslında en başından beri bahsettiğimiz gibi tüm gıdalarda bulunmaktadır. Yetişkin bir insan bir günlük beslenme programı ile zaten yaklaşık 5-20 mg B5 vitamini almaktadır.

Özellikle sayacak olursak, dana etinde, karaciğerde, balıkta, tavukta, peynir ve yumurtada, sütte, tüm hububatlarda, mercimek ve fasulyede, brokoli ve karnabaharda, patateste, mısırda ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunmaktadır.

Zengin kaynaklardaki B5 vitamini  miktarını incelersek (100 gr’da);

 • Tam buğday ununda………………………………..0.9-1.1 mg
 • Karnabaharda………………………………………0.8-1.0 mg
 • Bulgurda……………………………………………0.6-0.7 mg
 • Kurubaklagil………………………………….……0.5-1.0 mg

Burada asıl dikkat etmemiz gereken konu uyguladığımız pişirme yöntemidir. Bitkisel gıdalarda pişirme suyunu döktüğümüz taktirde B5 vitamininin %50-80 kadarını kaybetmiş oluruz. Etlerde pişirme sırasında yine %20-30’luk bir kayıp meydana gelir. Tahıllarda öğütme sırasında dış kabuğu embriyodan ayrıldığında kayıp yine artmaktadır.

Bu yüzden;

 • Sebze yemeklerinin suyuyla beraber pişirilmesi gerekir.
 • Et yemekleri daha az kayıp olması için kızartma/kavurma yerine ızgara, buğulama veya fırında yapılmalıdır.
 • Dış kabuğu ayrılmamış tam buğday unu tercih edilmedir.
 • Kurubaklagil yemekleri yaparken haşlama suyunu dökmeden pişiriniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Beslenme Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  özdoğan mimiroğlu

Bir cevap yazın