dökülen pekmez

Pekmezin Faydaları ve Zararları


Pekmezin faydaları azımsanmayacak derecede fazladır. Peki hiç zararı yok mu?  Bu yazımızda pekmezin sağlık üzerine olumlu ve olumsuz etkilerine kısaca değinip sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Pekmez çeşitli meyvelerden ve şeker pancarından yapılan yoğun, tatlı bir şuruptur. Türkiye’de birçok çeşidi olan pekmez mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Türk beslenme alışkanlıkları arasında önemli bir yere sahip olan pekmez, özellikle kırsal bölgeler de toplu olarak mevsiminde yapılır ve yıl boyu tüketilir.

Pekmez nasıl yapılır

Pekmez yapılacak meyvenin preslenmesiyle elde edilen öz su 15-20 dakika 50-60° de kaynatılıp, içerisine pekmez toprağı denen beyaz toprak eklenir. Beyaz toprak ekleme işlemi meyvenin ekşiliğini alır, tortu oluşturur ve şırayı durultur. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 100 kg pekmeze 1-5 kg toprak eklenebileceğini söyler. Daha sonra köpükleri her aşamada alınan şıra 2-3 gün dinlendirilip tortunun çökmesi sağlanır. Oluşan tortu atılır ve tatlı cıvık pekmez elde edilir. Pekmez suyunu uçurma ve kullanılan meyvenin çeşidine göre ismini alır.

Pekmezin kalorisi ve besin değerleri;

Kullanılan meyveye göre değişen besin içeriği olmasına rağmen pekmez, her şartta karbonhidrattan zengin bir enerji kaynağıdır. Glikoz ve fruktoz basit şekerlerinin içerdiğinden sindirime gerek olmadan kana karışır. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir , b vitaminleri gibi öğelerden zengin olması birçok fayda sağlar. Bir Tatlı kaşığı pekmez ortalama 15 kaloridir.

pekmezin faydaları

Pekmezin faydaları

Pekmezin faydaları  çeşidine göre değişmektedir. Yapılan arşatırmalarda pekmezin çeşitlerinin farklı bir çok rahatsızlığa iyi geldiği görülmüştür. Bunlar;

 • Üzüm pekmezi; mide, bağırsak , böbrek hastalıkları ve kansızlık
 • Dut pekmezi; ülser , astım, pamukçuk
 • Harnup pekmezi; nefes darlığı, kolesterol, tansiyon , kalp hastalıkları ve cinsel iktidarsıızlık
 • Andız( ardıç) pekmezi; saç, bronşit , öksürük , karaciğer ve akciğer, cilt hastalıkları
 • Pancar pekmezi; iştahsızlık, halsizlik, kemik erimesi, öksürük

Genel olarak anne sütünü artırıcı , enerji verici, kan yapıcı, kanserden koruyucu özellikleri bilinen pekmez yoğun kalsiyum içeriğiyle süt tüketemeyenlere de iyi bir alternatiftir.

Pekmez çok şekerli bir besin olduğundan genelde tahinle karıştırılarak, karsambaç olarak yada limon veya portakal ile karıştırılarak tüketilir.

Bebeklere ek besinlere geçiş aşamasında yoğurtla karıştırılarak verilen pekmez yoğurttan ziyade meyvelerle karıştırarak verilmelidir. Bu şekilde biyoyararlılığı daha yüksek olacaktır.

Pekmezin zararları

 • Aşırı kaynatılarak yapılan pekmezde oluşacak HMF kanser tehdidi oluşturabilir. Bunun için güvenli yerlerden ve markalardan pekmez almak gerekir.
 • Pekmezin aşırı tüketimi ise sindirim sisteminde şişkinlik ishal gibi sorunlar oluşturabilir.
 • Pekmez yüksek miktada kalori içerdiğinden fazla tüketimi kilo alımına ve vücutta yağlanmalara sebep olabilmektedir.
 • Pekmez çabuk bozulan bir besin olduğundan açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Bozulan pekmezin tüketimi gıda zehirlenmesine sebep olabilir

Ne kadar tüketmeliyiz

 • Bu zengin besin içeriğine sahip mucize besini yetişkinlerin günde 1 yemek kaşığı , çocukların 1 tatlı kaşığı tüketmesi şifa sağlaması ve besin öğelerini tamamlaması açısından önemlidir.
 • Basit şeker içeriğinin yüksek olması sebebeyle diyabetli bireylerin dikkatli tüketmesi ve tek başına pekmez tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Diyabetli bireyler için her gün olmamakla beraber 1 tatlı kaşığını geçmemeleri önerilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Fazla Protein Alımı ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  Ali Karaca

Bir cevap yazın