portakalın faydaları nelerdir

Portakalın Faydaları, Besin Değerleri ve Kalorisi


Mitolojide 4 yapraklı yonca inanç, umut, aşk ve şansın simgesidir ve dört yapraklı yonca bulmak o kadar da kolay değildir. Beslenme de ise dört yapraklı yonca bize sağlı yaşam, dengeli ve yeterli beslenme ve dolayısıyla mutluluk getirir. Her gün yapraklardan bir bir tüketerek biz de hayatımızdaki bu amaca ulaşmış oluruz. Beslenme yoncasında bulunan yapraklardan bir tanesi de meyvelerdir. Bu yazımızda severek tükettiğimiz portakalın faydaları, kalorisi, besin değeri ve olası zararlarından bahsedeceğiz.

Meyvelerin diyetteki yeri

Dört yapraklı yoncamızın yapraklarından biri meyve ve sebzelere aittir. Günlük enerji ve protein gereksinmemize oldukça az katkıda bulunan meyveler vitamin, mineraller ve antioksidanlar açısından çok geniş bir yere sahiptir. Başka bir yönden bakacak olursak da içerdikleri posa(lif) nedeniyle bağırsak hareketlerine de yardım ederler. İçerdiği önemli besin değerleri kadar iştah üzerine de olumlu etkileri vardır. Meyvenin içerdiği şeker ve asidin birleşmesi sonucu meyvenin tadı oluşmaktadır. Bu yazımızda son zamanlarda artık manavlarda daha sık gördüğümüz portakalı anlatacağım. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile daha çok tüketilen portakalın kalorisi ve besin değerleri nelerdir hep beraber bakalım. Ardından portakalın faydalarına değineceğiz.

 

kesilmiş portakal

Portakal Besin içeriği ve kalori değerleri

Kış vakitlerinin yaklaşmasıyla birlikte hayatımızda daha çok yer edinmeye başlayan portakal “hesperidium” denilen narenciye grubuna aittir. İçerdiği C vitamini ve diğer birçok mineral ve vitaminlerden zengindir. Portakalın faydaları temelde bu vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Yağ ve sodyum oranları çok düşüktür.

 

Enerji ve besin değerleri (100 g için):

Enerji 49 kkal
Karbonhidrat 10.1 g
Protein 0,8 g
Yağ 0,2 g
Kalsiyum 34 mg
Demir 0,7 mg
Potasyum 200 mg
A vitamini 200 IU
B1 vitamini 0,08 mg
B2 vitamini 0,03 mg
B3 vitamini 0,2 mg
C vitamini 59 mg
E vitamini 0,1 mg
Lif 2,1 g

 

Portakal da bulunan Vitaminler

Portakalda bulunan vitaminler başta C vitamini olmak üzere A, E ve B vitaminleridir.

Portakalda ne kadar C vitamini var ?

Suda çözünen vitaminlerden olan C vitaminin kısaca öneminden bahsedecek olursak güçlü bağışıklık sistemi, kolajen üretimi, deri, kıkırdak, tendon, bağ ve kan damarlarının yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır. C vitamini eksikliğinde yaralar daha geç iyileşir, dişler, diş etleri, cilt ve saçlar olumsuz etkilenir.

Portakal da bulunan Mineraller

Portakal kalsiyum, demir, potasyumdan zengindir..Portakalin yararları vitaminler ile beraber minerallerden de kaynaklanmaktadır.

Diğer besin ögeleri

Aynı zamanda alfa ve beta karotenler, beta-kriptoksantin, zeaksantin ve lutein gibi diğer antioksidanları da içermektedir. Bağırsakların çalışmasında ve kanserlerin önlenmesinde büyük bir yere sahip olan lif için portakal iyi bir kaynaktır.

portakal yararları nelerdir

Portakalın Faydaları Nelerdir

Peki vitamin deposu portakalın faydaları nelerdir hep beraber kısaca bakalım:

  • İçerdiği sitrik asit nedeniyle demirin emilimini artırır.
  • İçerdiği C vitamini ile gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlığı, nezleye karşı korur.
  • Posa miktarının fazlalılığı ile bağırsak fonksiyonlarının çalışmasına yardım eder.
  • Vücuda direnç ve güç kazandırır.
  • İçerdiği C vitamini, karotenler ve flavonoidlerle birlikte güçlü bir antioksidan özellik gösterir.
  • Güçlü bir C vitamini kaynağı olduğundan kolajen, kemik, diş ve alyuvar oluşumuna yardımcı olur.
  • Stresi azaltır.
  • İçerdiği antioksidanlarla kansere karşı koruyucudur.
  • Cilt kırışıklıklarını azaltır, cildi canlı ve taze tutar, saçlara parlaklık sağlar.

 Cilt ve saç üzerine portakalın Faydaları

Cilt ve saç üzerine olan faydaları biraz daha detaylı inceleyecek olursak portakal içerdiği sitrik asit, antioksidantlar ile ciltteki sivilcelere iyi gelmekte, cildi canlı ve taze tutmada yardımcı olmaktadır. C vitamini ile cilt hücrelerini korur. Portakalı cildiniz için doğal tonik olarak da kullanabilirsiniz, böylelikle ölü derileri doğal yollardan temizlemiş olacaksınız.

Portakal içerdiği C vitamini ile saç sağlığına da iyi gelmektedir. Saçları nemlendirir, hızlı uzamasını sağlar, parlak bir görünüm kazandırır ve saç derisini besler.

 Zararları var mıdır?

İçerdiği fazla asit miktarı nedeni ile mide hastalıkları bulunan kişilerin çok fazla tüketmemesi önerilir, midede yanma hissine neden olabilir.

 Diyetisyen Yorumu

Soğukların gelmesi ile özellikle C vitamininden zengin olan portakalı günlük yeterli ve dengeli miktarda tüketmelisiniz. Sadece soğuk algınlıkları için değil cildinize de yarar sağlayacaktır.  Demir içeren yiyeceklerle (özellikle etler, yumurta vb.) birlikte tükettiğinizde emilimlerini arttıracağını da unutmamalısınız. Portakalın faydaları ndan en yüksek düzeyde istifade etmek için demir içeren besinler tüketmemizde fayda var.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sağlıklı Beslenme de Peynir Altı Suyu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın