protein diyeti ile zayıflama mümkün mü

Protein Diyetleri ile Zayıflama Mümkün mü?


Obezite veya kilo problemi küresel bir problemdir.  Yeni yöntemler veya yaklaşımlar öne sürülse de en faydalı çözüm tartışmasız diyetlerdir. Ancak her diyetin faydalı olduğu veya her bireye uygulanabileceği anlamına gelmemektedir.   Hatta bazı diyetler uzmanları ikiye bölmektedir.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz ancak tartışmaları da beraberinde getiren protein diyetini biraz açıklayalım. Yalnız protein diyeti denince akla tek bir diyet çeşidi gelmemelidir.  Farklı isimlendirmelerle protein diyetleri günümüzde mevcuttur. Ancak hepsinin mantığı  hemen hemen aynı diyebiliriz. Bu yazmızda protein diyetleri ile zayıflama mümkün mü sorusuna cevap arayacağuz.

Protein Diyeti Nedir

Genel anlamda protein diyeti ağırlıklı olarak protein kaynaklı gıdalarla belli programlar, adımlar ile uygulanan  beslenme şeklidir.   Yağ ve karbonhidrat kaynaklı gıdalar diyette çok az yer almaktadır. Genelde protein diyetlerinde protein kaynağı olarak kaliteli protein kaynakları kırmızı et, tavuk, balık, peynir çeşitleri, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal ürünler tüketilmektedir.   Sebze meyve gibi bitkisel ürünler ya yer almamaktadır ya da çok az yer verilmektedir. Yani bir anlamda menü zenginliği kısıtlanmış diyetlerdir.

protein-diyetleri neden zararlı

Protein diyeti ile zayıflama

Protein diyetiyle zayıflamak kısa vadede mümkündür. Protein içeriği yüksek gıdaların sindirim süresi uzundur.  Proteinlerin yapıtaşı ve  vücudumuzun ihtiyacı olan amino asitlerdir. Ancak aminoasite ulaşmak hemen kolay değildir. Midede  önce proteinler peptitlere kadar parçalanıp, ince bağırsakta  sindirime yardımcı enzimlerin yardımıyla amino asitler ortaya çıkmaktadır. Toplam sindirim süresi veya proteinlerin kullanıma hazır hale gelmesi ortalama 3-4 saat arasında değişmektedir.  Oysa karbonhidratlı gıdalar daha kısa sürede sindirimini tamamlar ve vücudumuz kullanmaya başlar.

Protein gibi besinlerin sindirim süresi uzun olduğundan vücut daha çok zaman harcayıp daha fazla enerji harcayacaktır.  Böylece vücudun ekstra enerji(kalori)  harcaması zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda protein içeriği fazla olan gıdalar daha uzun süre tok tuttuklarından yeme sıklığını ve isteğini azalttığı görülmüştür. Protein Diyetleri ile Zayıflamanın temel mantığı bunlar üzerine kuruludur.

 Nasıl kilo kaybına Sebep olur (Mekanizması)

Kilo verdirme diyetlerinde 2 şeye dikkat etmek çok önemlidir;

Birinci olarak zayıflama diyetleri uygulanırken öncelikle dengeli beslenme ile zayıflatılmaya çalışılır. Yani bir besin grubunu tümden kesip diğer besin grubunu aşırı yüklemek doğru yaklaşım değildir.

İkinci olarak verilen kilonun sudan ve kas dokusundan değil yağ dokusundan olması istenir. Yapılan diyet ile suyun aşırı atılması doğru bir yaklaşım değildir.

Protein diyetleri ile protein tüketimi arttırılırken karbonhidrat kaynaklı gıdaların oranı azaltılmaktadır. Vücut enerji kaynağı olan karbonhidratın yeterli alınmadığını fark edince bir süre sonra depolarındaki karbonhidratı kullanmaya başlar. Kullanılan depo karbonhidrat yanında su da çıkartır. Açığa çıkan su vücuttan atılmaya başlanır. Böylece atılan su ile kişi kilo verdiğini görür.

Zayıflama işleminde yağ yerine suyun atılması vücut dengesi için uzun vadede ciddi zarar teşkil etmektedir. Protein diyetinin zaten uzun süre yapılacak diyet olmadığını diyeti yazan kişi de mutlaka söylemesi gerekir ya da uygun çözümlemelere başvurması beklenir.

protein diyeti kilo verme zararları

Protein Diyetleri ile Zayıflama mümkün ise Neden uygulanmamalı? Zararları nelerdir?

  1. Protein ağırlıklı beslenme vücudumuzun en önemli organlarından olan böbrekleri yormaktadır. Eğer protein diyeti uygularken su yeteri kadar tüketilmez ise böbreklerde ciddi hasarlara yok açabilmektedir.
  2. Proteinin bir ürünü olan üre böbrek yardımı ile atılmaktadır. Böbrekler de uzun süre kalan üre böbrek harabiyetine sebep olabilmekte ve vücuttan tam olarak atılamayan üre enfeksiyon kaynaklı hastalıklara yol açabilmektedir.
  3. Protein diyetin de genellikle hayvansal ürünler ağırlıkta tüketilmesi kalp- damar hastalıklarına davetiye çıkartmaktadır. Çünkü hayvansal ürünler doymuş yağın ve kolesterolün fazla olduğu gıdalardır. Ayrıca kolesterolün fazlaca olduğu gıdaların tüketilmesi zararlı kolesterol olarak bilinen LDL’nin artmasına sebep olabilmektedir.
  4. Protein diyetleri genelde posa içeriği düşük olduğundan en sık rastlanan problem kabızlıktır.
  5. Protein diyeti yapanlarda sebze ve meyvelerde bolca bulunan bazı vitaminlerin eksikliği görülebilmektedir.
  6. Protein diyeti yapan kişilerde ağız kokusu yaygın bir sorundur.
  7. Genellikle diyeti bıraktıktan sonra kişilerde aşırı kilo alımı meydana gelir. Çünkü bazı besin gruplarının özellikle karbonhidratın kısıtlandığını fark eden vücut serbest kaldıktan sonra bir daha kısıtlama ihtimaline karşın özellikle karbonhidratları depolamaya başlar,  fazla depolanan karbonhidrat vücutta yağa dönüşerek yağlanmaya sebep olur
  8. Proteinin bir başka ürünü olan ürik asidin vücutta birikmesinden dolayı Gut hastalığının ortaya çıkma ihtimali artar. Eklem ağrıları, ayak parmaklarında kızarıklar bazı belirtileridir. Protein Diyetleri ile Zayıflama ya çalışan kişilerde gut hastalığı sıklıkla görülen bir durumdur.
  9. Protein diyetini uygulayan bireylerin bol su tüketmesi gerekmektedir. Ancak çok aşırı tüketilen suyun böbreklere zarar vereceği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak gerçekten zayıflamak istiyorsanız vücudunuzun hiçbir organını veya vücut dengesini  riske atmayacak diyetler uygulamalısınız. Sadece zayıflamaya odaklanmak önerdiğimiz bir tarz değildir.

Bir başka önemli nokta ise diyete başlamadan önce bir diyetisyene ve doktora danışmak faydalı olacaktır, çünkü her diyeti vücut kaldıramayabilir veya kan değerleri izin vermeyebilir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği veya böbrekleriyle alakalı bir rahatsızlığı  olan hastalar protein diyeti gibi diyetleri uygulamaya başlamadan önce bir kez daha düşünmek zorundadır.Protein Diyetleri ile Zayıflama hatalı ve riskli bir yaklaşımdır.

İlginizi Çekebilir:

Fazla Protein Alımı ve Zararları

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Zayıflama Çayı Ne Kadar Etkili (Diyet Çayları) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın