rooibos çayı ve faydaları

Rooibos Çayının Özellikleri ve Zayıflama Üzerine Etkisi


Rooibos çayı, Güney Afrika’da yetişen ve Aspalathus linearis isimli bir ağaçtan elde edilen bitkisel bir çaydır. Binlerce yıldır, çeşitli sağlık problemleri için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda robios çayının bağışıklık sistemine yararlarının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olduğu görülmüştür. Robios çayı zayıflatır mı diye düşünenler, yağ veya karbonhidrat içermeyen bu doğal bitki çayını diyetisyen ve doktor kontrolünde güvenle tüketebilirler. Tatlımsı tadı sayesinde şeker ekleme ihtiyacı hissettirmeyen robios çayının vücuttaki yağ depolama üzerine etkin olan hormonlarını engellemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Elbette ki bu etki tek başına kilo verdirmek için yeterli değildir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmadan, fiziksek aktivite düzeyi arttırılmadan kilo vermek imkansızdır. Yapılan bilimsel çalışmalar ve saha da kullanımı bu çayın ancak süren diyet tedavisi için iyi bir yardımcı olduğunu göstermektedir. Şimdi rooibos çayının yararlarına ve zayıflama üzerine etkilerine yakından bakalım.

Rooibos Çayının Yararları Olası Yararları

Yapılan çalışmalar sonucundan roibos çayının insan sağlığı üzerine bir çok olası yararı olduğu görülmüştür. Bu yararların başlıcaları:

Kilo vermeye kısmen yardımcı olur

Rooibos çayı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de “rooibos çayı zayıflatır mı?”sorusudur. Rooibos çayı doğal olarak tatlıdır. Bu yüzden çayı tatlandırmak için rafine şeker veya aspartam eklenmesine gerek yoktur. İçerdiği Bioflavonoid Aspalathin maddesi sayesinde, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, metabolik sendrom, insülin direnci ve Tip 2 diyabet ile ilişkili olan açlık ve yağ depolamasını tetikleyen stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Oksidatif stres, göbek bölgesinde yağ birikmesine yol açabilir. Rooibos çayı içmek yeşil çay gibi  oksidatif stres seviyelerini azaltarak kilo kaybına yardımcı olur.

Bu zayıflatma etkisi, rooibos çayı dışında bir çok çayda da mevcut olmakla birlikte bir uzmanın sağlıklı zayıflama yöntemlerine uymadan, sadece çay tüketerek kilo verilmesinin mümkün olmadığı bilinmektedir. O yüzden bu çayı sadece bir yardımcı / destek olarak görmek daha sağlıklı olacaktır.

rooibos çayı antioksidan ve antienflamatuar özelleri

Antioksidan ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir

Rooibos çayı, güçlü antioksidanlar olan aspalatin ve nothofagin içerir. Bu antioksidanlar, DNA’ya zarar verme ve normal hücre fonksiyonlarını engelleme eğilimi gösteren zararlı serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olurlar. Rooibos çayındaki flavonoidler DNA iplikçiklerinin yapışmasını önleyerek DNA’yı korurlar. Bununla birlikte, çayın antioksidan seviyeleri, yetiştirildiği bölgeye, fermantasyon işlemine, demleme tekniğine bağlı olarak değişir.

Aspalatin ve nothofagin antioksidanları, ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. . Araştırmacılar, bu antioksidanların inflamasyon öncüllerini bloke ettiklerini ve bunun da tam enflamatuar bir yanıtı önlediğini bulmuşlardır. Başka bir çalışmada bilim adamları, roibos çayının obezitenin neden olduğu inflamasyona karşı etkili olduğunu tespit ettiler.

Kan şekerininin regülasyonuna yardımcı olur

Yüksek kan şekeri vücudunuzun yeterince insülin üretmediği veya insüline dirençli olduğu durumlarda görülür. Bu durumda, vücut dolaşan glikozu enerji olarak kullanamaz. Sonuç olarak, glikoz seviyelerinin artması diyabete yol açabilir. Phytomedicine tarafından yayınlanan bir çalışmada, aspalatin maddesinin glikoz alımını ve insülin sekresyonunu önemli ölçüde artırdığı, kandaki glikoz seviyelerini düşürdüğü ve vücudu insüline duyarlı hale getirdiği belirtildi. Bu nedenle, rooibos çayı tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak bunun tam olarak kabul görmesi için üzerinde bir çok çalışma daha yapılması gerekir.

Kolesterolü düşürülmesine yardımcı olur

Kolesterol iki tiptir: iyi (HDL) kolesterol ve kötü (LDL) kolesterol. LDL kolesterolü kötüdür çünkü plak oluşturur veya arterlerin duvarlarında birikerek damar yollarının daralmasına yol açar. Bu da kan dolaşımını kısıtlar ve kalp sağlığını riske sokar. Rooibos çayı içmek  LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olacağı düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda rooibos çayı içmenin HDL kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ancak elbetteki tek başına kolesterolün önlenmesine yardımcı değildir. Bknz: Kolesterol Hastalarında Beslenme ve Diyet Tedavisi

rooibos çayı zayıflama ilişkisi

Rooibos Çayının Diğer Olası Yararları

Rooibos çayı kafeinsizdir ve antioksidanlarla yüklüdür. Robios çayının diğer faydaları arasında; kalbi ve karaciğeri koruması, kanserle savaşmaya yardımcı olması, kolesterol seviyelerini dengelenmesi, karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, alerjileri gidermesi, sindirim bozukluklarını tedavi etmesi, kalp krizi ve inme riskini azaltması, lipit profilini geliştirmeye yardımcı olması, beyin ve vücut hücrelerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olması vardır.

Ancak tüm bu etkiler, rooibos çayının içerisindeki maddelerin varlığına ve olası etkilerine bakılarak ortaya atılmış tezlerdir. Üzerinde yapılan bir çok çalışma bu etkilerin varlığını doğruluyor olsa da henüz net olarak bu etkilere sahip olduğunu söylemek zor. Ancak ilerleyen dönemlerde roibos üzerine yapılan çalışmalar arttıkça insan sağlığı üzerine etkileri daha net şekilde anlaşılabilecektir.

Robios Çayı ve Cilt Kanseri

Rooibos çayındaki antioksidanların, inme ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor. Yapılan yeni araştırmalarda bu bitkinin cilt kanserini önlemeye yardımcı olabileceği keşfedildi.  Ortaya çıkan sonuçlarda özellikle Güney Afrika’da cilt kanserinin en sık görülen kanser türü olduğu ve her yıl 20.000 cilt kanseri vakasının 700’ünün ölüm ile sonuçlandığını ortaya çıkardı.

Rooibos çayının içerdiği polifenollerin antienflamatuar oldukları bilinmektedir, bu antiokisdanlar bağışıklık sistemini ılımlı hale getirirler ve tümörleri önlerler. Bu, ultraviyole ışınlarının kanser yapıcı etkilerine karşı koymak için etkili bir kombinasyon olduğu düşünülmektedir

Bir bilimsel çalışmada, robios çayının deri tümörleri üzerindeki etkisini inceledi. Araştırmada robios çayının kronik UVB maruziyetinden kaynaklanan tümörlerin sayısını, büyüklüğünü ve hacmini azaltıp azaltmadığı gözlemlendi. Robiosun içerdiği maddelerin, tümör sayısını %75 oranında azalttığı ve tümör büyüklüğünü %91 oranında küçülttüğü tespit edildi. Ancak tekrar hatırlatalım bu ve bunun gibi yapılan birkaç çalışma roibos çayının kanser üzerine etkilerini %100 kanıtlar nitelikte değildir. %100 olarak kabul görmesi ve tıbbi tedavi protokolüne dahil edilmesi için üzerine birçok araştırmanın daha yapılması gerekmektedir.

Dip Not: Rooibos Çayı Nasıl Demlenir?

Rooibos çayı diğer bitkisel çaylar gibi demlenebilir. Bir fincan kaynamış su bardağa alınıp 2-3 dk bekletilmeli ve sıcaklığında kısmi azalmanın ardından içine 1 tatlı kaşığı rooibos çayı atılmalıdır ve beş altı dakika kadar bekledtildiğinde çayınız hazır olacaktır.  Demini aldıysa dilerseniz süzerek de tüketebilirsiniz. Çayınız Poşet /  extrakt şeklinde ise  5-6 dkdan sonra bardağın içinden çıkarabilirsiniz.Sıcak olarak ya da soğutularak içilebilen rooibos çayı beklediğinde acılaşmaz. Yaz günlerinde serinlemek isteyenler buz kalıplarının içine soğuttukları rooibos çayını koyarak dondurabilir ve bu şekilde tüketebilirler.

Ayrıca İlginizi Çekebilir:

Yeşil Çay Nasıl Demlenir / Püf Noktaları

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sebzelerin Faydaları ve Diyetteki Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın