saç dökülmesine karşı ne iyi gelir vitamin mineral besin

Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir (Protein-Vitamin-Mineral)


Vücudumuzdaki tüm sistemlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edebilmesi için sağlıklı beslenme şarttır. Nasıl  sağlıkla atan bir kalp, tüm işlevlerini yerine getiren bir karaciğer , aktif olarak çalışan bir beyin, pürüzsüz bir cilt için düzenli ve dengeli beslenme şart ise sağlıklı, canlı, parlak saçlar için de beslenme son derece önemlidir. Bu yazımda saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorusuna cevap arayacak ve saç sağlığımızı korumak , saç dökülmelerini önlemek için beslenmemizde ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Saçlar ve Sağlık

Her bir saç telimizin; % 80 ‘i saç proteinleri, % 10’u su, % 6’sı yağlar, % 3’ü pigmentler ve % 1’i minerallerden oluşmaktadır. Su saçın elastikiyetini sağlarken, yağ saçın nem bariyerini oluşturur, pigmentler saçın doğal rengini verirler, proteinler ise saçı besleyerek sağlıklı uzamayı desteklerler.

Saç ; saç kökü ve saç gövdesi olmak üzere iki kısımdan oluşur. Saç gövdesi keratinden oluşan ölü kısımdır. Saç kökü ise kafa derisinde saç telinin çıktığı ve aynı zamanda saçları kayganlaştıran ‘sebum’un salgılandığı salgı bezlerini de bulunduran kısımdır. Bunların yanında saçın içinde büyüdüğü yapıya ‘folikül’ adı verilir.

Saç sağlığı için kullanılan kozmetik ürünler , maskeler ya da yapılan bakımlar saçın köküne değil yalnızca saç teline etki eder. Ancak sağlıklı saçların ihtiyaç duyduğu besin ögeleri kan yoluyla saç kökünden saçlara ulaşır, saçların uzamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu nedenle düzenli ve dengeli  bir beslenme programı ile saç için gerekli olan protein, vitamin ve mineraller alınmadığı sürece kullanılan ürünlerin hiçbir etkisi olmayacaktır. saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında sağlıklı besinlerdir. Fakat hangi besinler buna birazdan değineceğiz.

saç dökülmesi ve beslenme ilişkisi

Saç neden Dökülür?

Vücudumuzun diğer tüm hücrelerinde de olduğu gibi saçlarımız da dökülme ve yenilenme eğilimindedir. Saçlar için bu yenilenme periyodu 4-6 yıldır ancak hemen her gün saçlarımızın dökülmesinin nedeni her saç telinin dökülme dönemine farklı zamanlarda girmesidir. Bu doğal yenilenme dahilinde günlük olarak 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bunun daha üzerindeki miktarlar ise hormonal, çevresel etkiler, besinsel eksiklik, cilt problemleri ya da genetik etkenleri akla getirmektedir.

Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen saç dökülmesi problemi genellikle erkek tipi saç dökülmesi denilen, saçların genelinde bir dökülme olmaksızın üst ve yan kısımlarda seyrekleşme şeklinde gerçekleşmektedir.  Kadınlarda ise daha çok hormonal değişiklikler ve strese maruz kalma nedenlerine bağlı olarak gerçekleşir.

Saçların daha çok dökülme eğilimine girdiği dönemler kadınlarda, regl dönemlerinden hemen önceki günler, menapoz dönemi, hamilelik bitiminden 4-6 ay sonrası dönem, mevsim döngüleri, ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları (guatr) , psikolojik stres durumu, bazı ilaçların kullanımı, vitamin ve mineral eksikliklerinden özellikle demir ve folik asit yetersizliği ve yanlış uygulanan ağır zayıflama diyetlerine bağlı olarak oluşabilir.

Saç ve Beslenme İlişkisi

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması, parlak ve canlı bir görünüme sahip olması ve normalden fazla miktarlarda dökülme, kopma ve kırılma eğiliminde olmaması için gerekli protein , A,C,E vitaminleri , biyotin , demir , çinko gibi besin ögelerinin yeterli miktarlarda alınması gerekir. Saç dökülmesine karşı iyi gelen besin ögelerini vitaminler, mineraller , protein, yağ asitleri ve diğer şeklinde gruplandırabiliriz. Bu besin ögelerinden bazıları doku yapımı ve folikül için gerekli iken bazıları keratinizasyonda görev alarak saç sağlığını destekler.

Bu besinler ve besin ögeleri şunlardır;

saça iyi gelen besinler nelerdir

Saça iyi gelen besinler

Saça iyi gelen vitaminler ; A, C, E vitaminleri ile B grubu vitaminler ( B3,B5,B6, biyotin, folik asit ve B12) ‘dir. Bu vitaminlerin  saç üzerine etkileri ve zengin besinsel kaynakları yazının devamında detaylı olarak incelenmiştir. Saça iyi gelen besinler aşağıda sıralanmıştır.

Peki saç dökülmesine karşı ne iyi gelir hep birlikte bakalım:

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler , saç foliküllerinden salgılanan yağlı madde (sebum) doğal saç bakımını sağlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler de sebum üretmek için kullanılan A ve C vitaminlerinin en iyi kaynaklarıdır. Aynı zamanda bu sebzelerin demir ve kalsiyum açısından da zengin olması saç sağlığı için önemlidir.
 • Balık , omega-3 ‘ün en iyi kaynağı olan balık saçlarda ve saç derisinde kurumayı önler aynı zamanda demir, B12 ve protein için de iyi bir besinsel kaynak olması saç için oldukça önemlidir.
 • Deniz ürünleri , balık dışında karides, midye , istiridye gibi deniz ürünleri içerdikleri çinko sayesinde saçları güçlendirir.
 • Kurubaklagiller , kuru fasulye ve mercimek gibi kurubaklagiller çinko, demir ve biyotin içeren bitkisel protein kaynakları olmaları nedeniyle saçlarda kırılmaları önlerler.
 • Fındık , ceviz , badem , sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak için beslenme programında bu yağlı tohumlara mutlaka yer verilmelidir. Çünkü bu besinler omega-3, çinko ve selenyumun iyi kaynaklarıdır.
 • Tavuk eti ve hindi eti , protein açısından zengin kaynaklardan olan bu besinler saç için de oldukça önemlidir.
 • Yumurta , proteinin doğadaki en kaliteli örneği anne sütünden sonra yumurtadır. Saçlarımız içinde gerekli olan protein için yumurta önemli bir besindir.
 • Tam tahıllar , B grubu vitaminleri ile çinko ve demirin önemli kaynağı olması nedeniyle saç uzamasını hızlandıran önemli bir besin grubudur. Vücut ağırlığı ile ilgili problemi olmayan bireylerin bile tam tahıllı ürünler tüketmeleri ( tam buğday ekmeği , tam buğday unu , tam tahıllı makarna vb. ) saç sağlığını desteklediği gibi sağlıklı beslenmenin de güzel bir yoludur.
 • Havuç , A vitamininin en önemli kaynağı olan havuç saç derisi ve saç kuruluğunun önlenmesi için en önemli besindir.
 • Süt ürünleri , süt , yoğurt , peynir gibi besinler iyi kalite protein kaynakları olmalarının yanında yüksek kalsiyum içeriği ile saç sağlığını desteklerler.

Saçlar ve Proteinler

Yeterli protein alınmadan sağlıklı saçlara kavuşmak olası değildir. Nitekim vücudumuzun tüm sistemlerinin ihtiyaç duyduğu gibi saçlarımızında sağlıkla uzayabilmesi için proteinlere ihtiyacı vardır. Bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir ; Saç telimizin yapısında esas olarak keratin adlı madde bulunur. Bu madde bir proteindir. Yani saçlarımızın yapı taşını proteinler oluşturur. Yetersiz protein tüketimi sonucunda vücudumuz proteini daha hayati işlevleri bulunan organlarımıza gönderir. Bu durumda saçlarımız yeterli proteini alamaz ve güçsüzleşerek kırılır. Düşük kalitede protein tüketimi (hayvansal kaynaklı proteinler bitkisel kaynaklı proteinlere göre daha kalitelidir.) saçların rengini kaybetmesine ve güçsüzleşmesine yol açar. Saça iyi gelen ve saç dökülmesini karşı olan besin ve besin gruplarında proteinler önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlıklı saçlar için önemli protein kaynakları şunlardır ;

 • Kırmızı ve beyaz et
 • Yumurta
 • Süt
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Kurubaklagiller ( mercimek, nohut..)
 • Ceviz
 • Et, süt , yoğurt , peynir ve yumurta kaliteli protein kaynaklarıdır. Bu besinlerin yeterli tüketimi saç dökülmesine karşı alınabilecek en başarılı önlemlerden bir tanesidir.

Saça İyi gelen Yağlar ve yağ asitleri

Yetersiz yağ asidi alımında saçlar uygulanan ısı işlemlerinden çok daha fazla etkilenir ve saçlar zayıflar.Yağ asitlerinden özellikle omega-3 ve omega-6 saç sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle omega-3 saç derisini güçlendirir, saçın ihtiyacı olan nem bariyerini oluşturur. Saçlara doğal parlaklık kazandırır.  Saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorunun cevaplarından biriside şüohesiz omega 3 içeren besinlerdir.

Gereğinden fazla doymuş yağ tüketimi vücutta fazla yağlanmaya neden olur ve bu durumdan saçlar da etkilenerek sürekli yağlanmış görünen saçlara neden olur. Bu nedenle hayvansal kaynaklı yağlar ile bitkisel kaynaklı yağlar bir arada dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Saçların dökülmesine karşı omega 3 yağ asitleri önemli bir koruyucu olarak göze çarpmaktadır.

Saçlarımız için gerekli omega-3 kaynakları;

 • Balık ( somon, uskumru, sardalye, hamsi,ton balığı..)
 • Keten tohumu
 • Ceviz
 • Fındık
 • Badem

saça iyi gelen vitaminler nelerdir

Saça İyi gelen Vitaminler

Saç sağlığının korunmasında saçın sağlıklı ve hızlı uzamasının sağlanmasında , keratinizasyon ve folikül yapımında , saç derisi sağlığının korunmasında , canlı ve güçlü saç oluşumunda ve dökülmesine karşı etkili bir çok vitamin vardır. Bunlardan en önemlileri şunlardır;

A Vitamini

A vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında görevli, özellikle göz ve deri sağlığı için elzem antioksidan bir vitamindir. Saç dökülmesine karşı önemli bir koruyucudur.

Kuru saçların temel nedeni A vitamini yetersizliğidir. A vitamini aynı zamanda keratinizasyonda görev alarak saç tellerinin yenilenmesini sağlar ve saç derisinin de yenilenmesini destekler. Bu bakımdan saçlarda kuruluğu engelemek için A vitamininden zengin besinler tercih edilmelidir. Bu besinler ;

 • Havuç – kayısı – maydanoz
 • Balık – kavun – dereotu
 • Yumurta – şeftali – tere
 • Kırmızı et – ıspanak
 • Süt – brokoli
 • Yoğurt – roka

C  Vitamini

Saça iyi gelen ve dökülmesine karşı etkili olan diğer bir vitamin ise c vitaminidir. Bağışıklık sisteminin önemli koruyucularından bir başka vitamin de C vitaminidir. Bu özelliği ile C vitamini vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırır. Nitekim eksikliğinde ilk olarak ortaya çıkan belirtiler ; bitkinlik, halsizlik, sık hastalanma ve diş eti kanamalarıdır.

Bunlar dışında C vitamini vücudun sebum üretmesini sağlar ve böylece saçları nemlendirir. Aynı zamanda antioksidan etkisi sayesinde bireylerin günlük hayatta maruz kaldığı güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği , saça uygulanan ısıl işlemler gibi çevresel etkilerden saçı korur.

C vitamini içeren besinler ;

 • Kuşburnu
 • Kivi
 • Turunçgiller
 • Çilek
 • Brokoli
 • Biber
 • Kavun
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Domates

E Vitamini

E vitamini vücudumuz için çok önemli bir antioksidan olmanın yanında saça iyi gelen vitaminlerden bir tanesidir. Vücudumuzda meydana gelen bazı metabolizma faaliyetleri sonucu ortaya çıkan zararlı bileşenleri etkisiz hale getirir. Bu anlamda saçımız için de bu zararlı maddeler olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek saçı çevresel faktörlerin zararlı etkilerinden korur. Bunların yanında E vitaminin kafa derisindeki kan akışını hızlandırması nedeniyle saçların daha hızlı uzamasını sağlama gibi bir işlevi de vardır. Tüm bunlar neticesinde beslenme programımızda E vitaminin yeterli miktarda bulunması tüm vücudumuz için olduğu gibi saç sağlığımız için de oldukça önemlidir.Bu sebeple saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorusunun cevaplarından bir tanesi de şüphesiz e vitamini içeren yiyeceklerdir.

E vitamini açısından zengin besinleri şu şekilde sıralayabiliriz ;

 • bitkisel sıvı yağlar ( soya yağı , mısırözü yağı, kanola yağı, keten tohumu yağı ve ayçiçek yağı gibi )
 • badem , fındık , fıstık gibi yağlı tohumlar
 • koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • avakado , kivi gibi meyveler
 • kuşkonmaz

 

B3 Vitamini

B3 vitamini diğer adıyla niasin vücudumuzda gerekli olan protein , yağ ve karbonhidratların metabolize olarak kullanılması için oldukça önemli bir vitamindir.

 Saç dökülmesine karşı etkisin yanında saçın güçlenmesini sağlamaktadır. B3 vitamini ve diğer B grubu vitaminler oksijen ve besin ögelerinin vücutta taşınmasında rol alır.

Niasin bakımından zengin besinler ;

 • balık
 • tavuk ve hindi eti
 • kırmızı et
 • yumurta
 • süt
 • maya
 • mantar
 • buğday kepeği
 • yağlı tohumlar

 

B5 Vitamini

Vücudumuzda metabolik olaylarda kullanılan B5 vitamini aynı zamanda saç sağlığının korunmasında ve saç oluşumunda rol oynayan önemli vitaminlerdendir. Saça iyi gelen vitaminlerden olan b5 vitamini keratinizasyonda görevlidir ve  saçın uzamasını destekler. Saçın gürleşmesini ve daha çabuk uzamasını sağlayan B5 vitamini açısından zengin besinler şunlardır;

 • kırmızı ve beyaz et
 • süt
 • peynir
 • pirinç
 • bulgur
 • tam buğday unu
 • yer fıstığı

Biyotin

Metabolizmada yardımcı enzim olarak kullanılan B7 vitamini (biyotin) saç ve tırnak vitamini olarak bilinir.  Bir çok kozmetik üründe de bulunan bu vitamin saçları güçlendirir , saçın maruz kaldığı boya , fön gibi işlemlerin zararlarından saçı korur, saçın uzama hızını arttırr. Nitekim eksikliğinde saç dökülmesine karşı olan bu vitamin saçlarda güçsüzleşme ve kırılmalara iyi gelmektedir.

Bir çok besinde bulunan ve aynı zamanda bağırsaklarımızda da üretilen bu vitaminin eksikliği çok sık karşılaşılan bir durum değildir ancak bağırsak problemi olan kişiler biyotinden zengin besinleri diyetinde arttırmalıdır.

Biyotin bakımından zengin besinler ;

 • yumurta sarısı
 • karnabahar
 • peynir
 • yer fıstığı

Folik Asit

Folik asit diğer adıyla B9 vitamini vücut için gerekli olan enerjinin üretiminde kullanılan eksikliği durumunda anemi gözlenen ve özellikle gebe kadınlarda yeterli alımının çok önemli olduğu bir vitamindir. Enerji metabolizmasında kullanılan bu vitaminin yetersizliği durumunda saç köklerine taşınan oksijen ve besin ögelerinin azalması sonucunda saç uzaması yavaşlar aynı zamanda saçlarda beyazlama görülür. Folik asit eksikliği giderildiğinde saç dökülmesi problemi düzelir.

Folik asitten zengin besinler ;

 • mercimek
 • kuru fasulye
 • ceviz
 • badem
 • tam buğday ekmeği
 • koyu yeşil yapraklı sebzeler

B12  Vitamini

B12 vitamini kan hücrelerinin oluşum mekanizmasında yer alarak bireyleri anemiden(kansızlık) korur, bilişssel performansı arttırır. Yetersiz alımında kansızlık görülür ki kansızlığın da önemli bir bulgusu saç dökülmesidir. Bunun dışında vücudun tüm hücrelerine olduğu gibi saç köklerine de besin sağlayarak saçın uzamasını destekler. Saçın renginin korunmasını sağlar ve erken saç dökülmesini önler.Bu açıdan saç sağlığının korunmasında B12 vitamini alımı yeterli seviyede olmalıdır.

B12 vitamini açısından zengin besinler ;

 • kırmızı ve beyaz et
 • süt
 • peynir
 • yumurta sarısı

saça ne iyi gelir hangi besinler faydalıdır

Saça İyi gelen Mineraler

Saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biriside şüphesiz minerallerdir. Saç sağlığı için elzem olan en önemli iki mineral demir ve çinkodur. Bunlar dışında önemli bir antioksidan olan selenyum saç derisinin canlanmasında ve kepeğin önlenmesinde , kalsiyum ise sağlıklı saç oluşumunda önemli diğer minerallerdir.

Demir

Saça iyi gelen minerallerin arasımnda bulunan demir bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için gerekli olan, vücudumuzda oksijenin akciğerlerimizden hücrelerimize taşınmasında görev alan çok önemli bir besin ögesidir. Yetersizliğinde baş dönmesi, yorgunluk,iştahsızlık,tırnaklarda incelme gibi belirtilerle beraber  demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür ki ülkemizde de bu durum özellikle kadınlarda görülen oldukça yaygın bir halk sağlığı sorunudur.

Demir aynı zamanda saçları besleyen bir mineraldir. Bilinçsizce uygulanan ağır şok diyetler ya da diğer nedenlerle demir vücuda gereksinme kadar alınmazsa saçlarda zayıflama ve dökülmeler görülür.

Demirden zengin besinler ;

 • kırmızı ve beyaz et
 • yeşil yapraklı sebzeler (özellikle ıspanak)
 • yumurta
 • pekmez
 • kuru üzüm
 • kurubaklagiller
 • ceviz

Çinko

Çinko yiyeceklerimizin çoğunda bulunan vücudumuzda birçok işlevi olan bir mineraldir. Özellikle çocuklarda bodurluk ( yaşa göre boyun kısa olması ) durumunun nedeni olarak çinko yetersizliği gösterilir.

Ayrıca çinko vücutta doku onarımında kullanılır bu özelliği ile hasar görmüş saç köklerinin onarılmasında görev alır. Saç sağlığı için en önemli besin ögelerinden biri olan çinko yetersizliğinde saçlarda kepek oluşumu ve saç dökülmesi gözlenir. Yeterli miktarlarda tüketilen çinko kepek oluşumunu önler.

 • Her ne kadar saça iyi gelen mineraller den bir tanesi olsa da aşırı miktarlarda tüketilen çinko da saç dökülmelerine yol açar. Bu nedenle çinko takviyesine başlanmadan önce gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Çinko bakımından zengin besinler ;

 • deniz ürünleri
 • kırmızı ve beyaz et
 • badem, ceviz
 • süt
 • yoğurt
 • peynir
 • tahıllar (buğday, bulgur, pirinç..)
 • kurubaklagiller (nohut, mercimek,bakla)
 • Ancak fazla miktarda tüketilen çay, kahve, alkol ve şeker çinko ve demir emilimini azaltır. Yani besinlerle yeterli miktarlarda alınsalar dahi vücutta kullanılamazlar. Özellikle alkol tüketimi midede mineral ve vitaminlerin kana geçmesini önleyerek saç sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sigara kullanımı ise damarlarda büzülme ve tıkanmalara neden olduğu için saç köklerine ulaşan besin ögesi miktarını azaltır. Tüm bunlar sonucunda cansız , mat , güçsüz, ince ve kırılgan saçlar kaçınılmaz olur.

Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir Açıkladık

Beslenme ile sağlıklı saçlara ulaşmak kısa sürede gerçekleşen bir olay değildir. Saçlarımız yılda ortalama 15 cm uzar yani sağlıklı beslenmeye başladıktan sonra saçlarınızdaki olumlu değişimi ancak 6 ay içerisinde görebilirsiniz. Ancak bu değişim saç köklerinden itibaren sağlıklı uzamayı sağladığı için kalıcı olacaktır.

Saç sağlığı için gerekli olan besin ögelerinden en önemlileri protein, yağ asitleri , A, C, E , B grubu vitaminleri ile demir ve çinkodur. Diyette bu besin ögelerine doğru miktarlarda yer verilirse canlı, kepeksiz, mat olmayan, güçlü saçlara sahip olunur.

Şok diyetler ve bilinçsizce yapılan ağır zayıflama diyetlerinin ilk bulgularından biri saç dökülmesidir. Bu diyetlerle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınması olanaksızdır. Bu durum tüm vücut fonksiyonlarını olduğu gibi saç sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Bu yazımızda  saç dökülmesine karşı ne iyi gelir sorusuna cevap aradık. Saçlarımız tüm hücrelerimiz gibi günlük hayatın maruz bıraktığı hava kirliliği, zararlı güneş ışınları, ısı gibi çevresel faktörlerin etkisi altındadır. Kullanılan kozmetik ürünler bir miktar iyileştirici etki gösterse bile beslenme programında doğru besinler tercih edilmiyorsa bu etki oldukça yetersiz kalacaktır. Öyle ki dışarıdan saça uygulanan bu ürünler yalnızca saç telinde değişikliği sağlayabilirken , doğru beslenme saç köklerinden itibaren sağlıklı uzayan saçları beraberinde getirir. Bu nedenle sağlıklı beslenme hayatın her aşamasına entegre edilmeli , tüm vücut işlevleri ile birlikte saç sağlığı için de düzenli olarak uygulanarak yaşam tarzı haline getirilmelidir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Kilo Alma Yöntemleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

5 Yanıt

 1. Avatar
  Aysel
 2. Avatar
  Hilal Karasu
 3. Avatar
  Enes Özdemir
 4. Avatar
  zeynep
 5. Avatar
  Fatih Kuru

Bir cevap yazın