Türkiye de Sağlıklı Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temel taşını oluşturmaktadır. Bu açıdan bakıldığında sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için önce sağlıklı beslenmeyi bilen bireyler yetiştirmek gerekmektedir. Türk beslenme kültürü zengin içeriği ve kapsamıyla bu konudaki her türlü olanağı sağlamaktadır. Önemli olan doğru bilgi edinmek ve bunları beslenmemize aktarabilmemizdir. Bu yazıda türkiye de sağlıklı beslenme üzerinde duracağız

Sağlıklı beslenmenin toplumdaki önemi

Beslenme kişinin yaşamını devam ettirmesi ve sağlıklı olabilmesi için yapması gereken bir faaliyettir. Ancak artık bunu gelişi güzel yapmak mümkün olmamaktadır. Günümüzde beslenme olanaklarımız ne kadar gelişmiş olsa da bir o kadar da riskli durumlar söz konusudur. Yediğimiz besinlerin aslında içeriğinin neler olduğunun yanında doğru alışkanlıklara sahip olup olmadığımız da önem arz etmektedir. Özellikle türk toplumunda beslenmenin yeri tartışılmaz derecede ön plandadır. Daha çocukluktan itibaren başlayan yemeğe karşı bir teşvik söz konusudur. İlerleyen dönemlerde sağlık yönünün yanı sıra kişilerinde bir araya gelmesinde yine beslenme rol oynamaktadır. Özellikle Türkiye de beslenme yasamın devamlılığını sağlamanı yanı sıra birlikte olmanın da bir aracıdır.

Bunun yanında yeterli ve dengeli beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda başta obezite olmak üzere birçok kanser türü, kalp-damar hastalıkları, tansiyon, diyabet gibi hastalıkların görülme sıklığı da gittikçe artmaktadır. Bunların önüne geçmek için izlenmesi gereken en sağlıklı yol kendi beslenme kültürümüze sadık kalmak ve bilinen yanlışlarda uzaklaşmaktır. Geleneksel beslenme alışkanlıklarımız aslında Türkiye sağlıklı beslenme alışkanlıklarının eskiden berş var olduğunun bir göstergesidir.

Türkiye de Sağlıklı beslenme ve Kilo problemi İlşkisi

Diyet yapmak insanlara genel olarak korkutucu ve itici gelmektedir. Zaten konu aslında diyet yapmak değildir. Konumuz sağlıklı beslenme programı oluşturmak ve buna mümkün olduğunca uyum sağlamaktır. Ancak bu şekilde olduğunda çağımızın problemi olan obezitenin önüne geçilebilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan kadarını uygun zaman aralıklarıyla uygun pişirme yöntemleriyle tükettiğimiz  zaman her hangi bir problemle karşılaşmamaktayız. Çünkü obezitenin asıl sebebini ihtiyacımız olandan daha fazla enerji almamız oluşturmaktadır. Obez bireylerde bu bir beslenme tedavisi olarak uygulanırken normal bireylerde risk grubunda oldukları için en uygunu kendimiz için hazırlanmış bir programa sahip olmak ve ya sağlıklı beslenme hakkındaki bilgimiz arttırmak ve bunu hayatımıza uygulamaktadır. Böylece obezite oranını azalacaktır. Hatalı alışkanlıklar ve hızlı yaşama zorunluluğu her geçen gün obez birey sayısını arttırmaktadır.

Geleneksel yemek kültürümüz sağlıklı mı?

Türk beslenme kültürünün kökleri çok eskiye dayanmaktadır. Mutfağımızdaki zenginliğin temeli de buradan gelmektedir. Türk mutfağı en zengin 3 mutfak arasında yer almaktadır ve en besleyici mutfak olma özelliğini hala elinde tutmaktadır. Beslenmenin 4 temel grubunu(et,süt,tahıl,sebze-meyve)  içinde barındıran mutfağımız sağlıklı beslenme açısından bakıldığında en uygun mutfaklar arasında da sayılabilir. Yemek yeme kültürümüz ve günlük oluşturduğumuz menüler bile bu grupların tamamını genel olarak içerdiğinden yeterli ve dengeli beslenme konusunda sorun yaşamamaktayız. Örneğin; etli sebze ve ya kurubaklagil yemeklerinin yanında pilav ve ayranla servis edilmesi uygun bir öğün sağlamaktadır. Yine dünyada da bilinen akdeniz mutfağımız Türkiye de sağlıklı beslenmenin en güzel örneğini ortaya koymaktadır. Zeytinyağlı yemeklerimiz, beyaz et ve bol sebze tüketimi harika denebilecek bir beslenme tarzı oluşturmaktadır. Bu da önemli sağlık sorunu olan kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kabızlık, seker hastalığından korumada yardımcı olmaktadır. Yine kullanılan baharatlar ve özellikle soğan sarımsağın sağlık üzerine etkilerin olumlu olduğu bilinmektedir.

aile sağlık beslenme sofrası

Türkiye sağlıklı Beslenme alışkanlıklarımızdaki değişimler

Hızla değişen ve gelişen şartlar her şey üzerinde olduğu gibi beslenme kültürümüz üzerine de etkilerini göstermektedir. Kentleşme, sanayileşme, çalışma standartları ve batı kültürünün etkisi altında mutfağımız da değişmektedir. Yemek yemeye ayrılacak sürenin azalmasıyla hızlı hazır yemek kültürü ön plana çıkmış ve sandviç, tost, pizza, hamburger gibi besinler hayatımıza büyük bir hızla girmiştir. Kadının çalışma hayatına girmesi de geleneksel yemek kültürümüzü büyük ölçüde kısıtlamış ve buna ayrılan zamanı azaltmıştır. Artık birlikte kurulan akşam yemeği sofralarında bile hazır-dondurulmuş ürünler yerini almaktadır. Bu durumda Türkiye de sağlıklı beslenme tutumunun günden güne azaldığını göstermektedir.

Sağlıklı beslenme önündeki engeller

Aslında öncelikli sebep zaman kavramımızın daralmış olmasıyken bunu fırsata çevirerek hızla büyüyen fast-food ağı, kadınların çalışma hayatına dahil olması, özellikle büyük şehirlerdeki ulaşım sıkıntıları, sosyo-ekonomik durum, satın alma gücünün azlığı, özellikle çocukları farklı hazır besinleri yemeye teşvik eden reklamlar başta olmak üzere bir çok sebep Türkiye de sağlıklı beslenme alışkanlıkları önünde engeller oluşturmaktadır.

Neler yapalım?

  1. Haftalık menüler planlayın ve haftalık alış verişinizi buna uygun gerçekleştirin.(listenize sadık kalın)
  2. Buzdolabınız düzenli olsun.(sağlıksız atıştırmalıkları göz önünden kaldırın)
  3. Pişirme metotlarınızı değiştirin. (fırın-ızgara-yağsız tava yöntemlerini mutfağınıza dahil edin)
  4. Buzluğunuzda fast-food besinler değil sağlıklı alternatifler bulundurun. (sebzeler-tavuk-köfte-haşlanmış kurubaklagil)
  5. Yeni nesil pişirme araçlarını hem zaman kazanmak hem de sağlıklı beslenmeye ulaşmak için kullanın. (yeni nesil düdüklüler- buharlı ızgaralar- sağlıklı kızartma yapmamızı sağlayacak ürünler)

Beslenme tüm hayatımızı kapsayan bir eylem olduğuna göre sağlıklı bir ömür geçirmek ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek için küçük dahi olsa adımlar atalım. Beslenme düzenimize dikkat edelim ve kendi kültürümüzden vazgeçmeyelim. Vücudumuzu önemseyelim ve isteklerine cevap vermeyi ihmal etmeyelim. Türkiye de sağlıklı beslenme alışkanlığı her ne kadar günden güne kaybedilse de bu durumu tersine çevirmek ve sağlıklı bir yaşama yelken açmak sizlerin elinde.

Dyt. Gül Cennet Yağcı