sağlikli zayıflama önerileri nelerdir

Sağlıklı Zayıflama Önerileri


Sağlıklı zayıflama önerileri günümüzde bir çok kişinin merak ettiği önemli konulardan bir tanesidir. Televizyon programları ve internette yer alan sağlıklı beslenme ilkelerinden uzak diyet listeleri, zayıflama önerileri ve mucize gibi gösterilen popüler yiyecekler ne yazık  ki sağlıklı zayıflama yönündeki en büyük engellerdir.

İyi bir görünüme sahip olmak için zayıflayarak ideal vücut ağırlığına kavuşmak son derece önemlidir. Özellikle de hastalıkların etkilerini azaltmak ve hastalıkları önlemek isteyen bireyler için de zayıflamak ideal kilo ya sahip olmak son derece önemlidir. Tabi ki sağlıksız şekilde yapılan diyetler  her ne kadar kilo kaybı sağlasa da kısa zamanda verilen kiloların tekrar alınmasına neden olmakta ve sağlığımızı bir çok yönden olumsuz etkilemektedir.

Peki beslenmeye ne kadar dikkat ediyoruz?

Sağlıklı beslenme; zayıflama/ideal vücut ağırlığına sahip olmada temel basamağı oluşturmaktadır. Bireyler diyetisyenlerin kontrolünde uygun beslenme tedavisiyle ideal ağırlıklarına ulaşmaktadırlar.  Ancak bireylerin sağlıklı beslenmeyi sadece basit bir diyet olarak görmeyip yaşam tarzı haline dönüştürmeleri ile sağlıklı zayıflama sağlanabilir ve ideal ağırlığın korunabileceği unutulmamalıdır. Sağlıklı zayıflama önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ülkemiz mutfağının zenginliği, yemek ve misafir kültürümüz, özel gün davetleri derken beslenmenin aslında sadece bir eylem değil bir kültür bir yaşam tarzı olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda kişiler sağlıklı beslenmenin asıl amacını unutarak yanlış beslenme alışkanlıkları edinebilmekte ve bu alışkanlıkları yaşamları boyunca sürdürebilmektedir.

Vücut kitle endeksi ortalamasının 26 hatta 27 lere çıktığı ve bel ölçüsünün günden güne arttığını düşünürsek sağlıklı beslenmeye çok fazla dikkat etmediğimizi söyleyebiliriz.

(Yararlı Linkler
Vücut kitle indeksi hesaplama
Bel kalça oranı Hesaplama )

Sağlıklı Beslenme Zayıflamak için Yeterli mi?

Sağlıklı beslenme vücut için gerekli besin ögelerinin vücudun ihtiyacı kadar alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle aşırıya kaçmalar önlenmekte ve ağırlık korunumu sağlanabilmektedir. Kişi sağlıklı beslendiğini düşünse de, sağlıklı olarak gördüğü gıdaları aşırı derecede tüketimi de kilo verme sürecinde olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Sağlıklı zayıflama önerileri sadece beslenmeyi kapsamaz. Kişinin sosyal ve fiziksel koşullarına uygun egzersizlerde sağlıklı zayıflamanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Beslenme ile beraber düzenli egzersiz yapan kişilerde kilo verme sürecini hızlanmakta ve kaybedilen kiloların kalıcı olmasına yardımcı olmaktadır.

sağlıklı zayıflama, kilo verme ve egzersiz

Sağlıklı Zayıflama önerileri

Sağlıklı beslenmede her besin grubundan uygun miktarda almak önemlidir. Ayrıca öğünlerin düzgün planlanmasını sağlamak ana/ara öğünleri atlamamak ve aç kalmamak son derece önem taşımaktadır.Bunun dışında;

Özellikle yağ tüketimini sınırlamak için;

-Kızartma türü pişirme yöntemleri tercih edilmemeli, fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

-Yiyecekleri alırken yağ ve tuz oranları incelenmeli yağ ve tuz içeriği yüksek yiyecekler alınmamalıdır. Özellikle peynirler için

-Yağlı etler, sakatat ve şarküteri ürünlerinin(sosis,sucuk,salam vb) tüketiminden kaçınılmalıdır.

-Yağlı soslar, krema, tahin, kaymak, çikolata, katı yağlardan uzak durulmalıdır.

-Süt ürünleri yarım yağlı veya yağsız tercih edilmelidir.

Karbonhidrat tüketimini sınırlamak için;

-Rafine/hazır ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

-Asitli içecekler, hazır meyve sularının tüketiminden uzak durulmalıdır.

Pasta, börek, kek gibi yiyecekler sık tüketilmemelidir.

-Kabukları ile tüketilebilen meyveler kabuklu olarak tüketilmeli posa alımı arttırılmalıdır.

-Posa alımını arttırmak için öğünlerde salata tüketimi sağlanmalı, tam buğday ekmekleri tercih edilmeli ve haftada en az 2-3 kez kurubaklagil tüketimi sağlanmalıdır.

Bunların yanı sıra;

-Öğünlerde çorba tüketerek tokluk sağlamak,

-Ana öğünleri atlamamak ve ara öğünler yapmak,

-Tuzdan kaçınmak,

-Bol su/sıvı tüketmek, (Günde 2-2,5 litre)

-Yemeklere konulan yağı sınırlandırmak,

-Diyette önerilen porsiyon miktarlarının dışına çıkmamak oldukça önemlidir.

Aktivite düzeyini geliştirmek için

-Asansör yerine merdiven kullanmak,

-Kısa mesafeli yerler için araç kullanmamak,

-Günde 30-45 dk yürüyüş yapmak,

-Herhangi bir sağlık sorunu yok ise haftada 2-3 defa kardiyo egzersizleri yapmak gereklidir.

Sağlıklı zayıflama önerileri ile sizde kilo verebilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz önerileri uygulamak kaliteli bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için birinci basamağı oluşturmaktadır. Sizlerde obeziteden korunmak, aktif ve sağlıklı bir hayat yaşamak için sağlıklı zayıflama önerileri ni yaşam tarzı haline getirin ve sevdiklerinizi bu konuda bilinçlendirin.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Vegan Diyeti (Vejeteryan) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

  1. Avatar
    buse altan
  2. Avatar
    Hira

Bir cevap yazın