selülit beslenme ilişkisi

Selülit ve Beslenme Arasındaki İlişkiye Genel Bakış


Selülit; kadınların neredeyse tamamını etkileyen, cildin engebeli ve çukurlu görünmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Fiziksel bir sağlık sorunu içermez ancak tüm kadınların kurtulmak istediği endişe verici bir durumdur. Peki selilüt ve beslenme arasında nasıl bir ilişki var ve bu sorundan muzdarip olan kişiler nasıl beslenmeli?

Selülit Durumunda Beslenme Önerileri

Doğru beslenmeyle selülitin vücutta yarattığı etkilerden kurtulmak mümkündür. Selülit tedavisi için beslenme ile ilgili öneriler şunlardır:

B6 Vitamini Alınmalı

B6 vitamini, selülitlerin ana nedenlerinden biri olan zayıf bağ dokusunu güçlendirerek selülitlerin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca içeriğindeki sodyum ve potasyum sayesinde vücutta zehirli atıkların birikmesini engeller ve idrar söktürücü vazifesi görür. Böylece vücutta depolanmış olan aşırı su ve şişkinlik ortadan kalkmış olur. Selülit problemi yaşayan bireyler mutlaka B6 vitamini ihtiyacını eksiksiz karşılamalıdır.

D Vitamini Alınarak Yağlar Kontrol Edilmeli

Selülit ve beslenme konusunda D vitamini önemli rol oynar. Balık, yumurta, karaciğer ve süt ürünleri gibi besinlerde bol miktarda bulunan D vitamini, özellikle kış aylarında azaldığından yağ alımına sebep olur. Güneş ışığının neredeyse tamamen yok olduğu kış aylarında beslenme alışkanlıklarına dikkat edilerek yağ alımı en aza indirgenmelidir.

yorgunluk nasıl önlenir beslenme

Yağlar üzerine etki edebilmek için Kateşin Alınmalı

Yeşil çayın etkin maddelerinden biri olan kateşin, son yıllarda diyetlerin en çok ilgi gören bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Klinik denemelerde aynı diyeti uygulayan insanlardan kateşin takviyesi alanların almayanlara göre daha çok kilo kaybettiği görülmüştür. Bunda kateşinin vücudun enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artırması etkilidir. Kateşin özellikle antioksidan içeceklerde bulunmaktadır. Beyaz çay ve Yeşil Çay

 

Bolca C Vitamini İçeren Gıdalar Tüketilmeli

C vitamini, selülit tedavisi için beslenme evresinde vücudun en önemli destekçilerinden biridir. Araştırmalarda, vücuttaki C vitamini miktarı azaldıkça vücuttaki yağ birikiminin arttığı görülmüştür. Özellikle spor ya da fiziksel efor faaliyetleri esnasında alınan C vitamininin, yağların yakılma hızını arttırabileceği düşünülmektedir. (?) C vitamini, içeriğindeki karnitin sayesinde vücudun enerji seviyesini dengelemektedir.

C vitamini zayıf bağ dokusunu güçlendirir ve selülit oluşumunu önler. Bağ dokusu içeriğinin ana bileşenleri olan kolajen ve elastin içerir. C vitamini ayrıca kan damarlarını güçlendiren bir kan dolaşımı yardımcısıdır. C vitamini eksik alındığında kan dolaşımı ve bağ dokusu zayıf olur, bu durum selülit ve varislere yol açar. E vitamini ile birlikte tüketildiğinde daha etkili olan C vitamini, güneş ışınlarına, sigara dumanına, kirliliğe ve kötü beslenmeye karşı dokuları koruyan güçlü bir antioksidandır.

 

Vücut Kompozisyonunu Düzenlemek İçin Yeterli Kalsiyum Alınmalı

Selülit karşıtı beslenme sürecinin amacına ulaşması için mutlaka kalsiyum açısından zengin besinleri diyete dahil etmek gerekir. Kalsiyum denince akla güçlü dişler ve kemikler gelse de, yeni araştırmalarda kalsiyumun enerji metabolizmasında ve vücut kompozisyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür.

Kalsiyum içerikli besinlere süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kabuklu deniz ürünleri örnek verilebilir. Kalsiyumun olumlu etkilerini arttırmak için kalsiyum alımı, D vitamini ile desteklenmelidir.

 

Tiroid Aktivitesini Arttırmak İçin İyotlu Gıdalar Tüketilmeli

İyot, vücudun bazal metabolizma hızını kontrol eden tiroid bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. İyot eksikliği, tiroid dengesini bozacağından ya kilo alımına, ya da aşırı kilo kaybına sebep olur. Toksinleri atmak için en etkin bileşenlerden biri olan iyotu alabileceğimiz besinler; deniz ürünleri,  yoğurt, süt ve yumurtadır.

 

Aşırı Tuzdan Uzak Durulmalı

Selülit karşıtı diyet listenizde, tuz kesinlikle fazla olmamalıdır. Fazla tuz, vücut dokularına daha fazla su depolayarak sıvı tutulmasına neden olur. Sıvı tutulması, selülitlerin görünümünü daha da derin hale getirir. Yemeklerdeki tuz eksikliği, tuz ilavesi yerine baharat ve otlarla giderilmeli, gizli tuz barındıran konserve sebzelerden ve dondurulmuş gıdalardan kaçınılmalıdır.

Leptin Kontrolü Sağlanmalı

Leptin, vücudun enerji harcamalarını, yağ depolarını ve iştahını düzenlemede başrol oynayan, beyninize yemeyi kesmeniz gerektiği komutunu ileten hormondur. Vücudun leptin düzeyi yetersiz kaldığında aşırı iştah ve yeme isteği oluşur. Vücuttaki leptin düzeyini yükselten en önemli bileşen çinkodur. Yapısında çinko içeren başlıca besinler; istiridye, kırmızı et ve kümes hayvanlarıdır.

 

Potasyum Açısından Zengin Besinler Tüketilmeli

Vücuttaki su tutulmasını azaltan ve selülite neden olan toksinlerin atılmasını sağlayan en önemli besin moleküllerinden biri de potasyumdur. Potasyum özellikle kök sebzelerde bulunur.

selenyum SE simgesi

Selenyum Açısından Zengin Besinler Tüketilmeli

Brezilya fıstığı, mantar, morina ve karides gibi besinlerde bulunan selenyum, selülite karşı savaşmaya ve cildin genel görünümüne büyük katkı sağlar. Çok önemli bir antioksidan olan selenyum ile birlikte alındığında hem selenyumun, hem de E vitamininin etkinliği artar. Bknz: Selenyum Nedir, Ne işe yarar (içeren besinler)

 

Akşamları Kalori Alımı Azaltılmalı

Aşırı kalori kaybı yağsız kas kütlesinin de kaybına yol açar. Kas selülitleri gizleyen bir yapıdır. Bu yüzden fazla kalori yakmak da selülitleri görünür hale getirecektir.

Selülite karşı beslenmenin en önemli unsurlarından biri kalori alımını azaltmaktır. Ayda 2 kilo kaybetmek için haftada 3500 kalori yakmak gerekir ki bu da günlük 500 kaloriye denk gelir. Haftada 3500-7000 arası kalori kaybı sağlıklı zayıflamak için idealdir. 7000’in üzerinde kalori kaybı, beden sağlığını bozacak ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca çok fazla kalori kaybı yağ depolanmasına ve yağ yakan enzimlerin çalışmasının yavaşlamasına yol açar. Bu nedenle diyet kısıtlamanız mutlaka bir uzman diyetisyen tarafından yapılmalıdır

Kilolu insanlar yaktıkları kalori kadar kalori alma zamanlamalarına da dikkat etmelidirler. Sağlıklı kalori kaybı için günlük 5-6 öğün yemek tavsiye edilir. Bu beslenme alışkanlığı metabolizmayı hızlandırır, vücudun tatlı ve nişasta iştahını azaltır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Kronik Yorgunluk ve Beslenme İlişkisi ve Öneriler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın