sezaryen sonrası beslenme nasıl olmalıdır

Sezaryen Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Gebelikte olduğu gibi doğumdan sonra da hem anne hem bebek açısından annenin beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Doğum sonrası bebek için yeterli süt sağlanması diğer taraftan annenin hamilelik sürecinde aldığı kiloların kaybını sağlamak adına bu dönem çok önemlidir. Bu yazımızda sezaryen sonrası beslenme üzerine bilgiler vereceğiz.

Sezaryen Nedir?

Doğum olayının kendiliğinden gerçekleşmediği durumlarda karın ve rahmin kesilerek bebeğin dünyaya getirildiği cerrahi işleme sezaryen denmektedir. Bazı durumlarda ölü fetüste bu yöntemle alınmaktadır. Genellikle normal doğumun annenin ve bebeğin hayatını riske attığı durumlarda uygulanmaktadır. Çünkü her iki birey içinde en sağlıklı doğum şekli normal doğumdur. Son zamanlarda sağlık bakanlığı normal doğumu özendirme konusunda büyük adım atmıştır.

Sezaryen Sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Genellikle sezaryen doğum sonrası anne 24 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir. Bazı önemli durumlarda bu süre 3-4 günü de bulmaktadır. Taburcu olan anne evde özellikle dinlenmeye çalışmalı, uyku düzenine, beslenmesine ve egzersizlerine dikkat etmelidir. Böylelikle bu durumda meydana gelebilecek olumsuzluklar minimum düzeye indirilebilmektedir. sezeryan sonrası beslenme de hamilelikte beslenme kadar önemldir

Sezaryen Öncesi Beslenme

Her cerrahi operasyon öncesinde olduğu gibi kişinin rutin tetkiklerinin yapılması varsa kullandığı ilaçları doktoruna danışması gerekmektedir. Bununla birlikte kişi sezaryenden en az 8 saat önce beslenme işlemine son vermiş olmalı, su tüketimi dahi yapılmamalıdır. Gün içerisinde de çok ağır, yağlı sindirimi zor besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Meyve tüketimi gibi karında şişkinliğe neden olabilecek ürünler, gazlı içecekler, normalde tüketmediğiniz ekstra besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tarz besinler hem midenizi hem de bağırsaklarınızı bozabilecek potansiyele sahiptir. Sağlıklı bir ameliyat geçirmek için sezaryen öncesi beslenme çok önemlidir.

sezaryenden sonra sağlıklı beslenme

Sezaryen sonrası beslenme

Asıl annelerin ve bebeklerinin günlük faaliyetlerini ilgilendiren kısım doğum sonrasındaki beslenmedir. Doğum sonrası anne ilk gün çok yüksek kalorili olmayan, yumuşak kıvamlı, gaz yapmayacak besinleri tercih etmelidir. Bu hem bebeğin huzuru hem annenin rahatlığı için önem arz etmektedir. Özellikle tüketilen gaz yapıcı besinler hem annenin dikişlerinde sıkıntılara neden olurken hem de bebekte gaz sancılarını tetiklemektedir. Vücudun adaptasyonu olan bu geçiş dönemi 3-4 gün sürmektedir. Bu adaptasyon sürecini hızlandırmak  ancak sezaryen sonrası beslenme ile mümkündür

Anne normal doğum gerçekleştirmediği için özellikle süt üretimi diğer annelere göre ilk başlarda daha az olmaktadır. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir.  Uygun beslenme ve bol sıvı alımıyla birlikte bebeğinizi sık sık emzirirseniz korkacak bir durum söz konusu olmaz. Emziren anne günde en az 3 L sıvı tüketmelidir. Bunu yaparken 2 L’sini su olarak değerlendirirken çay, kahve gibi sütün miktarını ve içeriği zayıflatan içecekler yerine su, süt, ıhlamur gibi içecekler tercih edilmelidir. Özellikle günde en az 2 su bardağı süt tüketimi anne için uygun bir seçim olacaktır. Az şekerle yapılmış üzüm, kayısı, erik kompostoları da hem süt miktarını arttırırken doğum sonrası meydana gelen kabızlık problemine de yardımcı olacaktır.

Bunların yanında anne bu dönemde Ca, demir ve C vitamini alımını yeterli düzeyde tutmalıdır. sezaryen sonrası beslenme de bu vitamin ve mineraller çok önemlidir. Özellikle et, süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi besinler uygun porsiyonlarda tüketilmelidir. Bu besinleri tüketirken iyi pişmiş ve uygun yerlerden temin edilmesi enfeksiyon riskini önlemek adına önemlidir.Yine bu dönemde özellikle ödem oluşumunu önlenmesi için tuz tüketiminin minimuma düşürülmesi ve iyot ihtiyacı için iyotlu tuz kullanımı gerekmektedir.

Kadınların en çok istediği şey doğum sonrası kilolarından hemen kurtulmaktır. Bunun için en uygun dönem emziklilik dönemidir. Bu dönemin başı yani bilinen değişle 40 güne kadar süt salgısı tam sağlanması için diyet yapılması uygun değildir. Anne emziklilik döneminde günlük 500 kalori fazla enerji harcamaktadır. Böylelikle yoğun bir diyet yapmadan sadece yeterli ve dengeli beslenme şekliyle rahatlıkla zayıflanabilmektedir. Bu şekilde beslenirseniz bilinenin aksine bu dönemde zayıflamak süt miktarınızı ve sütünüzün içeriğini etkilememektedir. Kızartılmış, kavrulmuş besinlerden, abur cuburlardan bilinenin aksine unlu, şekerli besinlerden kaçınılması gerekir. Pilav, makarna, hamur işleri, tatlılar, börek, çörek gibi besinlerden uzak dururken; acılı, ekşi, baharatlı şeyler de tüketilmemelidir. Anneler bu dönemde sigara ve alkol kullanımından da kaçınmalıdır. Sağlıklı beslenme bu dönemde büyük bir önem kazanmaktadır.

Egzersiz?

Peki egzersiz yapabilir miyiz? Sezaryen sonrası dikişlerin iyileşmesi döneminde yoğun spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Ancak kendini iyi hissetmeye başladığınız zaman günlük 20-30 dakikalık kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. İyileşme döneminiz tamamlandığında özellikle göbek bölgesi için mekik çekmek, 45 dakikalık koşular yapmak forma girmenizi sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi sezaryen sonrası beslenme ve egzersiz hem anne hemde bebek için çok önemli bir yere sahiptir. Sevgili anneler ve adayları yaşayacağınız bu güzel tecrübenin ve mutluluğun devam etmesi için size özel yapılan tavsiyelere kulak verin. Bebeğinizin ve sizin huzurunuz hiç bozulmasın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Gebelikte kalsiyum eksikliği ( Hamilelikte Kalsiyumun Önemi) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

5 Yanıt

 1. Avatar
  Sümeyye Bağcı
 2. Avatar
  Hülya
 3. Avatar
  Kader demir
 4. Avatar
  Halime
 5. Avatar
  Sarya

Bir cevap yazın