sosyal medya beslenmeye etkisi

Sosyal Medya Beslenmeyi Etkiliyor mu?


Günümüzde sosyal medya en büyük iletişim araçlarından birisidir ve birbirimizle iletişim kurma şeklimizi değiştirmiştir. Sosyal medya platformları sayesinde fotoğraf göndererek ya da durum güncellemesi yaparak her an ve her yerde, herkesle iletişim kurabilmekteyiz. Yapılan bazu çalışmalara göre sosyal medyanın çok fazla kullanılması ve oluşturulan imajların gerçek kişilikten çok fazla saptırılması yeme bozukluklarına neden olabilmektedir.

Sosyal medya ve beslenme arasındaki bağlantı tek başına yeme bozukluğuna sebep olmasa da, başka faktörler ile birlikte beslenme alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Özellikle dengesiz beslenmeye yatkın kişilerde sosyal medyanın beslenme üzerine etkisi kötü sonuçlara neden olabilir.

Sosyal Medya ve Beslenme

Pittsburgh Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda 19 ve 32 yaşları arasındaki 1.765 kişi sosyal medyanın beslenme üzerine etkisini test etmek için gözlemlenmiş ve çalışma sonunda her gün sosyal ağları kullanan kişilerde yeme bozukluğu gelişme riskinin 2.2 kat fazla olduğu görülmüştür. Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest veya Youtube gibi sosyal medya platformlarında geçirilen zaman, yemek saatlerinin kaçırılmasına ve sağlıksız atıştırmalıklarla öğünlerin geçiştirilmesine neden olabileceği ortaya konmuştur.

Sosyal medyayı insanlar genellikle iyi olan her şeyi paylaşmak için kullanır. Başkalarını etkilemek ve mükemmel olduklarını göstermek için gerçekçi olmayan yollara başvurabilir ve aldatıcı olabilirler. Sosyal medyayı sürekli kullanan kişiler fiziksel görüntülerini kıyaslama eğilimindedirler. Arkadaşlarının paylaştığı kusursuz fotoğraflarla kendi bedenlerini karşılaştıranlar vücut imajları ile ilgili asılsız düşüncelere kapılabilirler. Bu da bilinçsiz yapılan diyetlere ve sağlıksız kilo alıp vermeye neden olabilir.

sosyal medya yeme bozukluğu ilişkisi

Yeme bozukluğu olan kişiler kendi bedenleriyle akranlarının bedenlerini karşılaştırabilir ve sonuç olarak onlardan daha kötü göründüklerini hissedebilirler. Sosyal medyada sürekli olarak mükemmel fit görünümünü paylaşan aile üyeleri ya da arkadaşlar, özgüvenin sarsılmasına ve eksiklik duygusunun oluşmasına neden olabilir.

Bunların dışında sosyal medya üzerinde zayıflama üzerine bir çok reklam dönmektedir. Gerçekçi olmayan görüntüler,  kilo vermeyle ilgili yapılan aldatıcı reklamlar, gençleri yanlış diyetlere ve egzersiz programlarına yönlendirebilir. Bu da sosyal medyanın beslenme üzerine etkisini ortaya koyan bir örnektir.

Sosyal Medya Yeme Bozukluğuna Yol Açar Mı?

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntüler gerçek olmayabilir. Üzerinde oynama yapılmış, efekt eklenmiş ya da bazı yerleri grafik programlarıyla temizlenmiş görüntüler, gerçeği yansıtmayabilir. Kendini daha zayıf göstermek isteyen ya da küçük burunlu ve pürüzsüz bir cildi olmasını isteyenler, efektler yardımıyla kendilerini olduğundan farklı gösterebilirler. Bu şekilde hazırlanan profillerin altında yatan sebep, insanlardaki mükemmellik takıntısıdır. Dikkat çekmek için kusursuz olması gerektiğini düşünen pek çok kişi, olmadığı biri gibi görünerek gerçek kimliğinden uzaklaşmakta ve sahte bir benlik duygusu geliştirmektedirler.

Sosyal medyanın beslenme üzerine etkisi tam olarak bu noktada önem kazanıyor. Övülmek isteyen, ilgi odağı haline gelmek isteyen ya da dikkatleri üzerinde toplamak isteyenlerin verdiği yanlış imajlar hem paylaşan kişinin kendisinde hem de paylaştığı kişiler üzerinde olumsuz bir etki bırakır. Karşılaştırmalar nedeniyle daha zayıf olması gerektiğini ya da kemersiz bir buruna sahip olması gerektiğini düşünenler, yanlış estetik uygulamaların ve diyetlerin kurbanı olabilmektedirler. İnternetten bulunan ve aslı astarı belli olmayan beslenme programları, popüler ve çok düşük kalorili diyetler  kişilerin yeme bozuklukları geliştirmelerine neden olabilir. Bu tür saplantılı davranışları önlemenin pek çok yolu vardır.

Ayrıca diyetisyen olmayan ve sağlıklı zayıflama üzerine akademik bir bilgisi olamayn sosyal medya fenomenleri, bloggerlar yada youtuberlar yanlış beslenme önerileri ile kişilerde hatalı beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olabilmektedir. Bu hatalı alışkanlıklar uzun dönemde birer yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun yanında yapılan sağlıksız beslenme tavsiyeleri ve zayıflama yöntemleri kişiye özel olmadığından bir çok komplikasyona neden olabilmektedir.

diyetisyen yorum sonuç

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Sınırlanır?

Sosyal medya kullanımı sağlığı tehdit edecek düzeye geldiğinde kullanımını sınırlandırmak gerekebilir. Bunun için farkındalık şarttır. Sosyal ağlarda ne kadar zaman harcandığı tespit edilerek bunu kontrol etmek, ilk adımdır. Sosyal medya platformlarında geçirilecek günlük zaman tespit edildikten sonra buna uygun bir program hazırlanmalı ve uyulmalıdır.

Her insanın metabolizmasının ve beden yapılarının farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden her diyet herkes için yararlı olmayabilir. Bedensel görüntülerinden memnun olmayanlar ya da çok kilolu olduğunu düşünenler, çevrelerinde gördükleri kişilerle kendilerini karşılaştırmayı bırakıp bir diyetisyene giderek durumları hakkında en sağlıklı bilgiye ulaşabilirler.

Tüm gün sosyal ağları kullanmayı bırakmak için bilgisayardan uzaklaşmak ve cep telefonunu bir süreliğine kapatmak da iyi bir çözümdür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Menstruasyon Döneminde Beslenme Önerileri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın