tatilde sağlıklı beslenme önerileri

Tatilde Sağlıklı Beslenmek ve Ölçüyü Kaçırmamak İçin Öneriler


Dinlenmek, rahatlamak ve gevşemek için mükemmel bir yer olan tatiller, aynı zamanda sağlıksız beslenmenin en yoğun yaşandığı zamanlardır. Çünkü tatildeyken sağlıklı beslenmeyi bırakmak cazip gelebilir. Açık büfelerdeki sonsuz yemekler, öğün aralarında yenen atıştırmalıklar ya da zengin akşam yemeği menüleri, tatildeyken yenilen şeyleri kontrol etmeyi imkansız hale getirir. Tatilde sağlıklı beslenme alışkanlıklarından vazgeçmemek için birkaç ufak noktaya dikkat etmek gerekir.

Tatilde Sağlıklı Beslenme İpuçları?

İşte size tatillerde sağlıklı beslenmek için öneriler

Planlı yemek yiyin

Otel tatillerinde beslenme planı yapmak, sağlıksız beslenme alışkanlıkları kazanmamak için son derece önemlidir. Her şey dahil bir otele gittiyseniz ve önünüzde sınırsız seçenek varsa hemen tabağınızı doldurmaya başlamayın. Öncelikle tüm yemekleri inceleyin. Ardından ne yiyebileceğinize karar verin ve sağlıklı seçenekler arasından tercih yapın. Böylece tatil bittikten sonra pişmanlık ya da suçluluk hisleriyle boğuşmak zorunda kalmazsınız.

Öğle yemeğinde ya da kahvaltıda çok fazla yerseniz bir sonraki öğünde bunu dengelemeli ve hafif yiyecekler yemelisiniz.  Yediklerinizin büyük bir çoğunluğunun sağlıklı besin olduğundan ve  sağlıksız besinleri kısıtlı tükettiğinizden emin olun. Örneğin büfede çok sevdiğiniz bir pasta var, siz ince bir dilim alın ve yanında asitli içecekler tüketmeyin. Yanlışı yanlış ile desteklemeyin. Unutmayın aldığınız her kaloriyi vermek için ekstra bir çaba harcamanız gerekecek.

Kendi atıştırmalıklarınızı getirin

Otelle odalarındaki mini buzdolapları sağlıklı atıştırmalarınızı saklayabileceğiniz harika bir yerdir. Öğün aralarında çok kalorili ve bol yağlı gıdalar almak yerine dolabınızdaki yoğurt, meyve ya da kuruyemiş gibi besinleri tüketerek ara öğün yapabilir, formunuzun bozulmasını önleyebilirsiniz. Bunu sadede otel tatillerinde beslenme düzeninizi korumak için değil, aynı zamanda tatil seyahatlerinde de yapabilirsiniz.

Çantanıza koyacağınız sağlıklı atıştırmalıklar ile yolculuk sırasında içinde ne olduğundan emin olamadığınız yüksek kalorili yiyecekler tüketmekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu durum bütçenize de fayda sağlar. Özellikle havaalanı marketlerindeki pahalı yiyecekleri almayarak paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

yağlı fastfood gıdaları

Fast food tarzı gıdalardan kaçının

Sıkı bir diyet yapıyorsanız ve tatile çıkıyorsanız tatilde sağlıklı beslenme alışkanlıklarınız ile ilgili biraz esnek davranmanız normaldir, fakat bunu asla abartmamanız gerekir.. Aylarca korumaya çalıştığınız kiloların tatildeyken tekrar geri gelmelerini istemezsiniz. Kaldığınız otelde yada pansiyonda öğünlerde ya da yemek aralarında sunulan fast food tarzı yemekleri mümkün olduğunca az tüketmeye bakın.

Bknz: Fast Food Yiyecekler ve Zararları (Kilo Alımına Etkileri)

Küçük porsiyonlar alın ve Yavaş yeyin

Özellikle her şey dahil otellerde porsiyonları kontrol etmek oldukça zor olabilir. Sayısız seçeneğin sunulduğu büfelerde sağlıklı yemekleri almak için programınıza sadık kalmalısınız. Bunun için daha küçük porsiyonlar almanız ve sık sık yemeniz ideal olan davranış şeklidir.

Gün sonunda kendinizi doymamış hissediyorsanız sağlıklı atıştırmalıklarınızı yiyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, diyetinize kalori eklemek, çıkarmaktan daha kolaydır. Ayrıca, uzun bir günün ardından eğer fazla kalori alırsanız egzersiz yapmak için enerjiniz olmayabilir.

Ayrıca kesinlikle hızlı yemek yememelisiniz. Yemekleri tamamen çiğneyerek ve yavaşça yemeniz gereklidir, ki iyice öğütülsünler ve midenizde yük oluşturmasınlar

günlük su ihtiyacı ne kadar

Bolca su için

Tatiller sırasında susuz kalmamanız son derece önemlidir. Yeterince su içmek gün boyunca kendinizi dinç hissetmenize ve gereksiz atıştırmalıkları tüketmemenize yardımcı olabilir. Ek olarak, uzun bir gün sonunda yediğiniz patates kızartması ve alkollü içecek gibi yemeklerden gelen toksinler, bol su içerek temizlenebilir. Plaja gidiyorsanız veya çoğu zaman güneşin altında vakit geçirmeyi planlıyorsanız, her zaman içtiğinizden daha çok su içmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Günlük Su İhtiyacı ve Az Tüketimi

Çevrenizden destek alın

Çoğu insan tatildeyken yedikleri sağlıksız yiyecek miktarını hafife alır. Yeme alışkanlıklarınız hakkında daha gerçekçi bir bakış açısı elde etmek için, arkadaşınız ne yediğinizi izlemesini isteyebilirsiniz. İpin ucu kaçtığında arkadaşınızın ya da ailenizden herhangi birinin sizi uyarmasını istemek sizi fazla kilolardan koruyacaktır.

otel yemekleri ve beslenme

Ne yediğinizi not alın

İnternette yediklerinizi not alabileceğiniz pek çok uygulama vardır. Bu uygulamaları akıllı telefonunuza ya da tabletinize kurarak tatil boyunca ne yediğinizi görebilir, tatilde sağlıklı beslenme planınıza uyup uymadığınızı izleyebilirsiniz. Bu uygulamalar her gün ne yediğinizi girmeniz için sizi uyaracak özelliklere sahiptirler. Gün sonunda size hatırlatma yaparak, planınıza uymanızı sağlarlar. Bu sayede gün içinde ne kadar kalori aldığınızı günlük kalori gereksinimlerinizle kıyaslayabilirsiniz.

Otel tatillerinde beslenme planınıza uymak, tatilden sonra yoğun bir diyete girmenizi önler. Tatilde ne kadar sağlıklı beslenirseniz tatil sonrasında normal düzeninize o kadar rahat devam edersiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Enteral ve Parenteral Beslenme Nedir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın