tatlandırıcıların yararları nelerdir

Tatlandırıcıların Faydaları Var Mıdır?


Tatlandırıcılar, yiyeceklere tatlı/şekerli bir tat veren katkı maddeleridir. Son yıllarda dünya genelinde tatlandırıcıların kullanım oranı hızla artmıştır. Bunun en büyük nedeni tatlandırıcıların anlık enerji üretmemeleri ve organik sebze ve meyvelere göre çok daha ucuz olmalarıdır. Bu konuda kafaları en çok karıştıran ise “Tatlandırıcılar Sağlıklı Mıdır?” ve “Tatlandırıcıların Faydaları  Nelerdir?” sorularıdır

Tatlandırıcılar şekere göre daha çok enerji verirken şekerden daha az kalori içerirler. Yapay tatlandırıcılar genellikle diyet içecekler, çay, kahve, tatlılar ve aromalı light yoğurtlarda bulunur.

Doğal Tatlandırıcılar Faydalı Mıdır?

Aldığımız karbonhidratlar ve şeker, glukoza dönüştürülür ve daha sonra bağırsakta vücut tarafından emilir. Sindirildikten sonra, vücuda enerji sağlar. Vücuttaki glikoz atletik performans üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda beyin, sindirim, zihinsel işlev ve iştah üzerinde önemli rol oynar.

Rafine şekerler yüksek kalori içeren karbonhidratlardır. Bunlara vücut tarafından enerji üretmek için kullanılırlar.  Doğal tatlandırıcıların da bir çoğu da rafine şekerler gibi vücuda enerji sağlarlar.

Örneğin sakaroz: Pancar ve şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilen sakaroz farklı derecelerde rafine edilir ve granül haline getirilir. Belirgin bir kahverengi rengi olan sakaroz, gram başına toplam 4 kalori içerir ve bir disakkarittir. Laktoz sütte bulunan doğal bir tatlandırıcıdır ve bebekler tarafından kolayca sindirilir.

Doğal tatlandırıcı grubuna giren bal her yaştan insanın tüketebileceği en doğal tatlandırıcıdır. Sükroz, glikoz ve fruktoz karışımıdır ve %40 su içerir.

Doğal tatlandırıcıların yapay olanlara göre daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Çünkü ticari formlarında dahi bulunan kimyasal miktarı düşük tutulmaya çalışılmaktadır. Ancak kalori barındırmaları sebebiyle kilo kontrolüne olumsuz etki edebilir. Dolaylı yoldan obezitenin komplikasyonlarına yol açabilir. kalori içermeyen yada az kalorili doğal tatlandırıcılarda bu risk en aza indirilir. Tabi bazı çalışmalar stevia gibi düşük kalorili doğal tatlandrıcılarında farklı rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor. Ancak şuan için bu bilgiler kesin olarak kanıtlanmış değil.

tatlandırıcı çeşitleri

Tatlandırıcıların Yararları Nelerdir?

Tatlandırıcılar, enerji alımını veya kan şekeri seviyesini kontrol etmeye çalışan herkes için faydalı olabilir. Yapay tatlandırıcılardan ksilitol ve sakarininin diş çürümesi gibi diş problemlerini önlenmesinde yardımcı olacağı düşünülmektedir. Çünkü bu maddeler ağızda bakteriler tarafından asitlere ayrılamamaktadır.

Besleyici olmayan yapay tatlandırıcılar, neredeyse hiç kalori içermezler. Bir paket yapay tatlandırıcı (ortalama 100 adet), ortalama iki çay kaşığı şekere eşittir. Bu nedenle, kilo vermeye çalışan bir kişi için tatlandırıcılar iyi bir seçenektir. Yapay tatlandırıcılar, şeker hastaları için de iyi bir şeker alternatifi olabilir. Normal şekerden farklı olarak, tatlandırıcılar genellikle kan şekeri seviyelerini yükseltmezler. Diyabet hastaları, doktorlarının önerdikleri tatlandırıcıları, insülin seviyelerini dengelemek için kullanabilirler. Bknz: Tatlandırıcılar Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

Tatlandırıcıların yararları, az kalori içermeleri ya da hiç kalori içermemeleri ile ilgilidir. Hamur işleri, şekerler ve gazlı içeceklerden vazgeçemeyen fakat kilo vermek isteyenler, tatlandırıcıları alarak daha az kalori alabilirler.

Stevia

Stevia rebaudiana bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. 1 çorba kaşığı stevia bir fincan şekere eşittir. Çalışmalar, bu tatlandırıcının tansiyonu yüzde 6 ila yüzde 14 oranında azaltabildiğini göstermektedir (?). Diyabetiklerde kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olan stevia, aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcılar gibi normal kan basıncı düzeylerinde artışa neden olmaz. Hayvanlarda yapılan çalışmalar, yapay tatlandırıcıların insülin duyarlılığını geliştirdiğini, arterlerdeki plak birikimini azalttığını ve okside LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Ancak farklı bir çalışmada çeşitli krmozom bozukluklarına hatta kansere yol açabileceği de bildirilmiştir. Bu konu ile ilgili henüz kesin verilere ulaşılmamıştır.

Ksilitol

Bir tür şeker alkolü olan Xylitol, meyveler, mantarlar, şeker kamışı, mısır kabuğu ve yulaf gibi lifli ürünlerde az miktarda bulunur. Ksilitol, diş çürümesi riskini azaltır ve kemik yoğunluğunu artırarak osteoporozu önleyebilir. Kan şekeri ve insülin seviyelerini arttırmaz.

Eritritol

Eritritol, meyvelerde doğal olarak bulunan başka bir şeker alkolüdür. İnsülin veya kan şekeri düzeylerini artırmaz, trigliseritler ve kolesterol gibi biyobelirteçler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bağırsakta emilir ve değişmeden böbreklerden atılır.

FDA onaylı yapay tatlandırıcıların, hamile kadınlar için bile güvenli olduğu düşünülse de, insanlar yapay tatlandırıcı alımlarına dikkat etmelidir. Uzun süre yüksek miktarda tüketimi bir çok sorunu beraberinde getirebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Yapay Tatlandırıcılar Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın