tatlı krizi nasıl önlenir

Tatlı Krizleri ve Başa Çıkma Yöntemleri


Kilo vermeye çalışan ya da kilosunu kontrol etmeye çalışan kişilerin en çok merak ettiği konular birisi de tatlı yeme isteği nasıl bastırılır? sorusudur. Bazı insanlar çok fazla yemek yedikleri halde tatlı yemedikçe kendilerini doymuş hissetmezler. Bu yüzden tatlı kriziyle başa çıkma bu kişiler için oldukça zordur. Pek çok insan yemekten sonra tatlı yemeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu durum fizyolojik bir ihtiyaçtan ziyade yemeğin bitmesi için beynin yolladığı sinyallerden biridir.

Dengesiz beslenme, kan şekeri seviyesinin bozulmasına yol açabilir. Örneğin, hızlı bir şekilde sindirilen beyaz ekmek, beyaz pirinç ve rafine edilmiş tahıllar gibi nişastalı gıdalardan oluşan bir yemek, kan şekerinin yemekten sonra ani bir şekilde artmasına neden olur. Yemekten sonra tatlı yeme isteği, ruh halini düzenleyen ve iyi hissetmeye yardımcı olan serotonin hormonu ile de ilişkilidir. Tatlı yedikten sonra serotonin düzeyleri artar, bu da kişilerin daha mutlu ve sakin hissetmelerini sağlar.

tatlı pasta resmi

Tatlı Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Tatlı kriziyle başa çıkma konusu, tatlıyı çok seven kişiler için büyük bir problem haline gelmiştir. Bunu aşmanın bazı yolları var:

Alışkanlıklarınızı değiştirin

Çok fazla tatlı yiyorsanız, ani tatlı krizlerinde farklı besinlere yönelmek durumu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra nane çayı içmek, yürüyüşe çıkmak ya da egzersiz yapmak serotonin seviyelerini artıracağı için tatlı yeme isteğiniz de azalacaktır. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak da tatlı isteğini hafifletebilir.

Öğün atlamayın ve düşük glisemik indekse sahip gıdalarla beslenin

Yemekten sonra kan şekeri seviyesini sabit tutmak için glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmelisiniz. Düşük glisemik indeksli gıdalar esmer pirinç, kinoa, tatlı patates, baklagiller ve meyvelerdir.

Kahvaltıyı atlamamak, yeterli miktarda protein tüketmek ve düzenli aralıklarla yemek yemek kan şekerinin sabit kalmasına yardım ederek, ruh halini ve enerjiyi yükseltirler.

uyku ve şişmanlık ilişkisi

Erken yatın

Tatlı yeme isteği nasıl bastırılır diye soranları en çok şikayet ettiği konu da gece gelen tatlı krizleridir. Uyku arasında yenen şekerli gıdalar kilo almak için büyük risk taşırlar. Erken yatarak ve uyku düzeninizi ayarlayarak deliksiz bir uyku uyuduğunuzda tatlı kriziyle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Kilo vermeye odaklanmayın

Şekeri azalttığınızda doğal olarak kilo vermeye başlarsınız. Fakat buna odaklanarak şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmak bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo verme hedeflerine ulaşmak için şekerden vazgeçerken vücut ters bir tepki vererek şekere daha çok bağlanma eğilimi gösterir. Bunu önlemek için tatlı isteğinizi yavaş yavaş azaltmayı deneyin.

Kendinize güvenin

Tatlı kriziyle başa çıkma, tatlıya bağımlı olanlar için son derece zordur. Tatlı yeme isteğiyle mücadele ederken kişiler strese girebilir, bu da daha fazla yemelerine yol açabilir. Özellikle üzgün ve mutsuz hissedildiğinde hemen tatlıya sarılmak ve mutluluğu tatlı yemekte bulmak kişilerin kendilerini zayıf hissetmelerine neden olabilir. Kendinize güvenerek bu sorunu aşabileceğinize inanırsanız, tatlı yeme isteğiniz ile daha kolay baş edebilirsiniz.

Beyin olağanüstü bir mekanizmadır ve eğitilerek yeniden programlanabilir. Düşünce yapınızı değiştirerek ihtiyaçlarınızı ve hislerinizi dengeleyebilirsiniz. Bu da acı çekmeden ve zorlanmadan tatlı isteğinizi kontrol edebilmenizi sağlar.

Kendi başınıza hiçbir şekilde bu durumun üstesinden gelemiyorsanız diyetisyen ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sosyal Medya Beslenmeyi Etkiliyor mu? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın