tereyağ (tereyağı)

Tereyağ Faydaları Zararları Kalorisi ve Besin Değerleri


Tereyağ,  yoğurt ve kaymağın(krema) uygun bir şekilde işlenmesiyle elde edilen, kendine özgü tadı, kıvamı ve kokusu olan bir süt ürünüdür. Üretimi, süt yağının konsantrasyonuna dayanır. Türk beslenme kültüründe kahvaltı da ve lezzet verici olarak yemeklerde sıklıkla kullanılan  tereyağının insan sağlığı üzerine bir çok faydası bulunurken, fazla tüketimi bir çok hastalığın tetikleyici olmaktadır

 Tereyağı Çeşitleri:

Tereyağları yapılma aşamalarına ve içeriklerine göre  sınıflandırılabilir. Bunlar:

Kahvaltılık Tereyağı: Pastörize edilmiş kremadan elde edilir. Ağırlıkça en az %82 süt yağı içerir.

Mutfaklık Tereyağı: Krema veya yoğurttan elde edilmiş, %80-82 süt yağı içeren tereyağıdır.

Sadeyağ(Eritilmiş Tereyağı): Süt, krema ve tereyağından elde edilir. Ağırlıkça %99 süt yağı içerir.

Yayık Tereyağı: Yoğurttan elde edilen, süt yağı oranı ağırlıkça %80-90 olan tereyağıdır.

Çeşnili Tereyağı: İçerisine bal, çeşitli baharat, meyve veya sebze gibi maddeler katılarak elde edilen tereyağıdır. Süt yağ oranı ağırlıkça %75 civarındadır.

  • Tuz Oranına Göre Tereyağları: Az Tuzlu, Standart Tuzlu, Ekstra Tuzlu
  • Olgunlaştırma Durumuna Göre Tereyağları: Tatlı Krema Tereyağları, Ekşi Krema Tereyağlar

Besin içeriği  (Tereyağ kaç kalori)

Bir gram yağ 9 kalorilik enerji sağlar. Bir tatlı kaşığı terayağ ortalama 45-50 kaloridir. Vücuda alınan fazla enerji yağ olarak depo edilir. Fazla alınan yağda organların etrafında ve deri altında depo edilir. İçerisinde A vitamini,  E vitamini ve D vitamini ile birlikte kalsiyum, fosfor ve az miktarda demir içermektedir.

tereyağ nasıl yapılır

Tereyağ nasıl yapılır (tereyağ yapımı)

Hazır tereyağları fabrikalarda üretim süreci boyunca bir çok işlemlerde geçer ve soframıza ulaşır. Aslında terayağını kolaylıkla evde yapmak mümkündür. Evde terayağı yapımı ile kolaylıkla sofranızda doğal tereyağına yer açabileceksiniz. Tabi ki miktarı kaçırmamak şartıyla.

Evde basit tereyağ yapımı:

Süt üzeri kaymak tutuncaya kadar ısıtılır. Kaymak tuttuktan sonra ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Süt soğuduktan sonra bir kaşık yardımıyla kaymağı alınır.Böylelikle süt kreması yapmak için gereken kaymağı elde etmiş olacağız. Geniş bir kaba alınan süt kaymağı, mikser veya el aletleri yardımıyla çırpılır. 5 dakikalık orta şiddette yapılan karıştırma işleminin ardından kaymağın yağı ve suyu ayrılır. Elde ettiğimiz yağ süzgeç veya tülbent üzerinde soğuk su ile yıkanır. Yıkandıktan sonra bir miktar tuz ilave edilir ve soğuması için buzdolabına koyulur. Soğuduktan sonra tüketime hazır hale gelir.

Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Tereyağı, dış ortamdan çabuk etkilenen bir gıdadır. Yüksek sıcaklığa ve ışığa maruz bırakılmamalıdır. Kısa süreli depolamalarda 4◦C da (buzdolabı sıcaklığı) saklanmalıdır. Uzun süreli saklamalar da -15◦C un altında saklanmalıdır. Bu depolama, satışı uzun sürecek tereyağları için geçerlidir.

Tereyağının bozulduğu nasıl anlaşılır

■ Sızıntılı Görünüş  ■ Sıvı Yağ Sızıntısı  ■ Benekli Görünüş  ■ Küflü Görünüş  ■ Açık Görünüş

■ Yumuşak Yapı  ■ Asidik Tat  ■ Bayat Tat  ■ Maya Tadı  ■ Küflü Tat  ■ Unumsu\Kumumsu Yapı

Tereyağı yararları

Tereyağının faydaları süt yağından (kremasından) yapılması sebebiyle oldukça fazladır. Süt yağı beslenme açısından önemli bir ögedir. İçeriğinde bulunan esansiyel yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Süt yağının bileşiminde yağda çözünen vitaminler ve yağ asitleri bulunur. Ayrıca sindirilme yeteneği de yüksektir. Bu özellikler tereyağının besin değerini arttırmaktadır.

Tereyağ içerisinde bulunan bütirat vücudun çalışması için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bütirat anti inflamatıuar özelliği ile de dikkat çekmektedir. Bununla beraber içerisinde bulunan A, D ve E vitamini vitamini  bir çok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Fakat aşırı alımı  sonucu terayağ faydadan çok zarar getirecektir.

Tereyağı zararları

Yağlar doğru ölçüde kullanıldığında yemeklerimize lezzet katmaktadır. Sıcak yemeklerde, kek, kurabiye, pasta gibi yiyeceklerde kullanılmaktadır. Tereyağı da ülkemizde çokça tüketilen bir yağdır. İçeriğinde bulunan doymuş yağ miktarının yüksekliğinden fazla tüketimi  kalp ve damar hastalıklarına sebep olabileceği düşünülürken, köylerde tereyağının çokça tüketilmesi ve buna rağmen kolesterol gibi rahatsızlıkların görülmemesi bazı şüpheler oluşturmaktadır.

Günümüzde üretilen tereyağlarında bir çok katkı maddesi olduğundan ve sütünden tereyağı yapılan hayvanların hazır yemler ile beslenmesi sebebiyle tereyağının şuan ki kalitesi tartışılmalıdır.

Özellikle kalp ve damar hastalığı olanların doymuş yağ içeriğinden dolayı mutlaka kaçınması gerekmektedir. Aşırı yağ alımı insülin direncini arttıracağından diyabetli hastalarında aşırı tüketmemeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Yaklaşık %80 i yağ olan bu besinin aşırı alımı kilo almaya sebep olabilmekte ve uzun vadede bir çok kronik hastalığın oluşmasında etkili olabileceği bilinmektedir.

 Nasıl Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Bu yüzden almamız gereken yağ miktarına dikkat etmeliyiz. Tereyağının günlük bir tatlı kaşığından fazla alınmaması gerekmeketedir. Ancak bu oran kişinin sağlık durumuna ve ihtiyacına göre de değişiklik göstermektedir. Günlük almamız gereken yağı; doymuş ( tereyağı, margarin ), tekli doymuş ( zeytinyağı, fındık yağı) ve çoklu doymuş ( ayçiçeği, soya) olmak üzere 3 gruba ayırmalıyız. Doymuş yağlardan gelen enerji tüm enerji ihtiyacımızın %10 nundan daha az olmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Probiyotik Nedir, Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın