tüp bebeke beslenme nasıl olmalıdır

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Tüp bebek tedavisinde başarı oranları; yaş, kısırlık nedenleri ve tedavinin yapıldığı klinik gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisi görürken, başarı oranlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak birçok farklı seçenek vardır. Çalışmalarla desteklenen bazı terapilerin yanı sıra; vücudun genel sağlığını ve üreme sistemini desteklemek ve özellikle de beslenme konusunda doğru seçimler yapmak da oldukça önemlidir. Bu yazıda, tüp bebek tedavisi gören bir kadının, başarı şansını beslenme yoluyla nasıl arttırabileceği ve hangi besinleri tüketmesi gerektiğine dair bilgiler bulabilirsiniz…

Tüp Bebek Tedavisi Gören Anne ve Baba Adaylarında Beslenme

Hamilelik döneminde beslenme önemli bir konudur. Peki, tüp bebek tedavisi gören bir anne, beslenme konusunda farklı bir yol izlemeli mi? Tedavi gören anne adaylarının sıkça sorduğu bir soru bu. Bu konuda son yıllarda yapılan araştırmalara bakacak olursak, avokadonun, tüp bebek tedavisi gören bir annenin, doğum oranlarını üç katına çıkardığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yine benzer araştırmalar; zeytinyağı, ayçiçek yağı, kabuklu yemişler, tohumlar ve avokado dahil olmak üzere tekli doymamış yağlar yönünden zengin olan besinleri çok fazla tüketen kadınların, tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını da önemli ölçüde arttırdığını buldu. Ancak; tereyağı ve kırmızı ette olduğu gibi, doymuş yağ tüketen anne adaylarının doğurganlık tedavilerinin başarı oranlarının daha az olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

akdeniz mutfağı özellikleri

Akdeniz Tipi Beslenmenin Önemi

Tüp bebek tedavisi ve beslenme arasındaki ilişki üzerine yapılan bir çalışmada, araştırmalar, hamilelik öncesinde Akdeniz tipi beslenen kadınlarda, olumlu sonuçlarda %40’lık bir artış olduğu bulunmuştur. Buradaki anahtar, beslenme programınızın; iyi yağlar, sebzeler, balıklar ve baklagiller açısından zengin gıdalar içermesidir.

  • Mutfağınızı, taze meyve ve sebzelerle doldurun.
  • Balık ve kümes hayvanları gibi yağsız proteinleri seçin.
  • Kinoa ve tam tahıllı makarna gibi kepekli tahıllar tüketin.
  • Beslenme programınıza, fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller ekleyin.
  • Avokado, sızma zeytinyağı, fındık ve tohum gibi sağlıklı yağlar tüketin.
  • Kırmızı et, şeker, işlenmiş tahıl ve diğer işlenmiş gıdalardan kaçının.
  • Tuzu kesin. Yemeklerinizi tuz yerine taze otlar ve baharatlar ile lezzetlendirin.

Sıcak ve Sindirimi Kolay Yiyecekler

Bu, en temel kurallardan biridir. Çiğ sebzeler gibi sindirimi zor olan yiyeceklerden uzak durun. Çin Tıbbı; soğuk ve çiğ yiyeceklerin, vücudun daha fazla enerjiye odaklanmasına ve  vücudun üreme işlevlerine odaklanma yeteneğinden uzaklaşmasına neden olduğunu belirtmektedir.

Beslenme Konusunda Nelerden Kaçınmalı?

Tüp bebek tedavisi gören kişilerde kısıtlanması gereken bazı besinler şunlardır:

Kahve

Bu konuda yapılan birçok çalışma, kafein alımı (özellikle kahve) ile düşük yapma şansı arasında bağlantı bulmuştur. Bu nedenle, kafeinin günlük 200 mg’ın altında olacak şekilde sınırlandırılması önerilmektedir. Dolayısıyla, tüp bebek tedavisi sırasında, kahveyi günlük 1-2 fincan ile sınırlamak en iyisidir.

Az Yağlı / Diyet Süt Ürünleri

Bu, çoğu  insan için şaşırtıcı bir şey olsa da; düşük yağlı süt içeren kadınların kısırlık riski, haftada 1’den fazla tam yağlı süt tüketen kadınlara göre daha fazladır. Ayrıca, tam yağlı süt ürünlerin tüketen kadınların kısır olma olasılığı, diğer kadınlara göre %27 oranında daha azdır.

Duyarlılığınız Olan Yiyecekler

Çilek yediğinizde boğazınız kaşınıyorsa ya da süt içtiğinizde banyonun yolunu tutuyorsanız, tüp bebek tedavisi boyunca ve hamileliğin ilk 3 ayında, bu yiyeceklerden kaçınmanız en iyisidir. Burada önemli olan; bu süre zarfında, zarfında vücudunuzda bir bağışıklık tepkisi yaratan yiyeceklerden kaçınmanızdır.

Tüp Bebek Tedavisi ve Sigara

Anneleri sigara içmeye iten her ne olursa olsun, hamilelik döneminde sigara içmek, kesinlikle tavsiye edilmez. Hollanda’da, tüp bebek tedavisi ve sigara kullanımı üzerine yapılan bir çalışma; tedavi sırasında günde yalnızca 1 sigara içmenin, tedavi sonrasında başarı oranlarını %28 oranında azalttığını doğruladı. Ayrıca, tüp bebek tedavisi sırasında sigara içmek, kadınların üreme sistemini 10 yıl ileri götürmektedir.

Alkol Tüketimi

Alkol ve tüp bebek tedavisi arasında bir bağlantı var mı? Hastalar, bazen bir kadeh şarap içmenin fark yaratıp yaratmadığını merak ederler. Tedavi görürken veya tedavi sonrasında içki şişesine yönelmek cazip görünebilir. Tüp bebek tedavisi görürken stres oldukça yaygındır. Dolayısıyla, sinirlerin yatışması için alkol tüketilmek istenebilir, ancak bunu yapmayın. Tıpkı bir araba motoru gibi; vücudunuz da, doğru yakıt olduğunda en iyi şekilde çalışır. Tüp bebek tedavisinde başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, alkol tüketimine tedavi ve hamilelik sırasında ara vermelisiniz.

Sağlık İçin Egzersiz

Birçok kadın, tüp bebek tedavisi sırasında egzersiz yapmaktan kaçınıyor; çünkü egzersizin, beklenen hamileliğe zarar verebileceğinden korkuyorlar. Ancak uzmanlar, özellikle de düzenli bir egzersiz programı varsa, yaptığınız şeyi yapmaya devam etmenizi öneriyor. Sağlıklı bir beden kitle indeksine sahip olmak ve egzersiz yapmak, tüp bebek tedavisindeki başarı şansını da arttırıyor. Bu süreçte yapabileceğiniz egzersizler arasında; hafif koşular, yürüyüş, eliptik, pilates ve spinning dersleri yer alıyor.

Yararlanılan Bazı Kaynaklar:

scrcivf.com – IVF Diet: Nutritional Guidelines for Your Fertility Treatment

https://blog.scrcivf.com/ivf-diet-nutritional-guidelines-for-your-fertility-diet

Bülent TIRAŞ –  Tüp bebekte beslenme nasıl olmalı?

https://www.bulenttiras.com/tup-bebekte-beslenme-nasil-olmali

Livestrong-  Nutrition Tips During IVF

https://www.livestrong.com/article/70607-first-signs-pregnancy-after-ivf/

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Sağlıksız Beslenme ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın