vegan diyeti vejeteryan

Vegan Diyeti (Vejeteryan)


Vegan diyeti hayvansal gıdaların yasak olduğu bir beslenme programıdır. Ülkemizde çok sık uygulanmamakla birlikte avrupa ülkeleri ve amerika da yaygın olarak uygulanmakta ve yaşam tarzı haline getirilmektedir. Vegan diyeti temelinde çevreyi koruma, manevi değerlere saygı, dini kurallar, sağlıklı beslenme arzusu veya takıntısı olsa da asıl amaç hayvan haklarına saygıdır. Vegan diyet listesi uygulayan kişilerde, hayvansal gıdalarda zengin olarak bulunan B12 vitamini, demir ve kalsiyum eksiklikleri çok sık görülemektedir.

Vegan diyeti Nedir

Vegan diyeti uygulayanlar hayvansal kaynaklı hiçbir şeyi tüketmezler.Günümüzde tamamen vegan olanların sayısı azdır çünkü bazı veganlar arıdan sağlandığı için balı hatta çikolatanın içeriğinde süt olduğundan bu gıdaları dahi tüketmeyebilirler. Veganlar, hayvansal gıdaları tüketmemekle birlikte hayvanlardan elde edilen için yün, ipek, deri gibi giysileri de kullanmazlar. Bu yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı hayatı çoğu zaman zorlaştırmaktadır.

Daha ılımlı olan diğer vejeteryan diyeti çeşitlerine örnek verecek olursak:

Lakto vejetaryen diyeti:

Bitkisel gıdaların yanında ek olarak hayvansal ürünlerden süt ve süt ürünlerini tüketirler. Et ve et ürünleri, yumurta lakto vejeteryan diyetlerinde asla tüketilmez.

Ova vejetaryen diyeti

Bu tip diyetleri uygulayanlar bitkisel gıdalara ek olarak yumurta tüketirler. Ancak genel olarak ovo-vejeteryan diyetlerinde süt, süt grubu ürünleri, et ve et ürünleri tüketilmez.

Lakto-ova vejetaryen diyeti

Bu diyeti uygulayanlar öldürülmüş hayvan etini yemezler,onlardan elde edilen süt ve yumurtayı genellikle tüketirler.Günümüzde özellikle yabancı ülkelerde yaygın bir vejetaryen türüdür.

Semi-vejetaryen diyeti

Kırmızı eti tüketilmeyen, ama sınırlı miktarda tavuk ve balık tüketilen bir beslenme programıdı. Semi-vejetaryen diyetinde yumurta, süt ve ürünleri de bulunmaktadır.

vegan diyeti faydalari nelerdir

Vegan Diyeti Faydaları

 • Vejetaryen diyetlerde kalp-damar hastalık riskinin az olduğu görülür.Yapılan araştırmalarda, et yiyen kişilerin, yemeyenlere göre kalp damar hastalıklarına yakalanma sıklığı %30 daha fazladır.
 • Vegan diyeti uygulayan kişilerde hipertansiyon görülme sıklığı normal diyet uygulayanlara göre düşüktür.
 • Bu diyeti uygulayanlar, et tüketilen bir diyetle beslenen kişilere göre kansere yakalanma riskleri daha düşüktür.
 • Vegan diyetlerde hayvansal ürünler sınırlanmakta ve bitkisel kaynaklı ürünlerin tüketimi artmaktadır. Bitkisel kaynaklı besinlerle alınacak olan antioksidanlar kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Bitkisel kaynaklı besinlerden alınan posa kan şekerini dengeler ve iştah metabolizmasını düzenleyerek kilo verme sürecine yardımcı olur.
 • Vejetaryen diyetlerinin lif açısından zengin olması kabızlığa karşı koruyucudur.Aynı zamanda şeker hastalığı görülme oranını azaltmaktadır.
 • Bu diyette, böbrek taşları, safra taşları risklerinin görülmesi düşük bir orandır.

 Vegan Diyeti Zararları

 • Vejetaryen olmak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüldüğü anlamına gelmez.
 • Vejetaryenler besinlerin çeşitliliğini ayarlamadığı taktirde demir eksikliğine bağlı anemi görülme riski fazladır.
 • Özellikle veganların B12 vitamini yetersizliği  pernisyöz anemi ye neden olur aynı zaman da sinir sisteminde geri dönüşü olmayan zararlar verir.
 • Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen vejetaryanlar; özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve gençlerin kemik sağlığı riske girebilmektedir.
 • Özellikle hiçbir hayvansal gıdayı tüketmeyen veganların protein ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Veganlar, et yerine soya fasulyesi,kurubaklagil mutlaka öğünlerinde bulundurmalıdır.
 • Vegan diyetleri tam anlamıyla uyguluyor ve hayvansal gıdaları hiç tüketmiyorsanız doktorunuzun önerisi ile B12, demir preperatları kullanmanız gerekebilir.
 • Vejeteryan kişilerin diyetleri mutlaka bir diyetisyen tarafından, sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde, besin ögeleri gereksinimi en iyi şekilde karşılanacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Zayıflama Aşısı Nedir - Ne İşe Yarar (Obezite Aşısı) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın