Vücut Kitle indeksi Hesaplama (Boy kilo endeksi-BKI-VKI)

Vücut Kitle indeksi (endeksi) diğer adıyla beden kitle indeksi bir diğer deyişle ise boy kilo endeksi WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan yetişkinlere ve çocuklar için boya göre ağırlık değerlendirme yöntemidir. Boy ve kilonun esas alındığı bu hesaplama yönteminde çıkan sonuçlar güvenilir bir ölçüt olarak kabul edilmekle birlikte, bir çok sağlık profesyoneli tarafından da klinikte sıklıkla kullanılmaktadır. Yetişkinlerde Boy kilo indeksi hesaplama aramızla sizlerde boyunuza göre uygun kilo değerlerinizi ölçebilirsiniz.
Vücut Ağırlığı (kg) :
Boy Uzunluğu (cm) :
   
Vücut Kitle indeksi nasıl hesaplanır

Vücut kitle indeksi formülü =  Ağırlık(kg)/Boy*boy (m2) şeklindedir. Yani metre cinsinden boy uzunluğun kendisiyle çarpılmasının ardından ağırlığımıza bölerek bulduğumuz sonuç bizim beden kütle indeksimizi göstermektedir. Her ne kadar basit bir hesaplama yöntemi olsa da istisnai durumlar haricinde her zaman doğru sonuçlar vermektedir. Bu sebepledir ki izlem ve değerlendirme yöntemleri arasında BKI (VKI) en başta gelmektedir.El ile yapılan hesaplamalardaki hataların ortadan kaldırılması adına sizin için geliştirdiğimiz boy kilo indeksi hesaplama aracı ile  ile kolaylıkla Vücut kütle indeksiniz hesaplayabilir ve durumunuzu değerlendiren sonuçları görebilirsiniz.

VKI aralıkları

Vücut kitle indeksi hesaplama aracımızda elde ettiğiniz sonuçların referans değerleri ve yorumları aşağıdaki gibidir:

16 dan küçük ise = İleri Düzeyde Zayıf
16-16.99 = OrtaDüzeyde Zayıf
17-18,49 = Hafif Düzeyde Zayıf
18,50-24,9 = Normal Kilolu
25-29.99 = Hafif Şiman / Fazla Kilolu
30-34.99 = 1. Derecede Obez
35-39.99 = 2.Derecede Obez
40 dan büyü ise = 3. Derecede Obez / Morbid Obez

Bu değerlere göre beden kitle indeksimizi 18,5 ile 24,9 arasında tutmaya özen göstermeliyiz eğer ki bki niz değerlerin üzerinde ise sağlıklı beslenme önerilerini dikkate alarak kilo vermeye ve size en yakın diyetisyene başvurmayı asla ihmal etmeyin. Unutmayın ki boya göre ağırlık en iyi beslenme durum göstergelerinden birisidir.

vücut kitle indeksi kadın erkek için referans değerleri

Türkiye de durum nasıl

Türkiye BKI ortalaması, dağılımı ve gelişimine baktığımızda bu konuda yapılmış en detaylı çalışmanın Turdep-1 ve Turdep-2 olduğunu görmekteyiz. Bu çalışmalara göre 1997 yılında % 41 olan normal VKI ye sahip bireylerin oranı, 2007 yılında %26 ya kadar gerilemiş. Bununla beraber hafif kilolu bireylerin oranı %2, 1.derecede obez kişilerin oranı ise %8 oranında artmıştır. Bu çalışma asrın en hızlı gelişen hastalığı obezitenin her geçen gün ülkemizde etkisini büyük bir hızla  arttığının en büyük göstergesidir.

Ama unutmayalım şişmanlık ve obezite ne kadar büyük bir sorun ise zayıflık ve yetersiz beslenme de o kadar büyük bir sağlık sorunudur. Yetersiz beslenen zayıf bireylerin de sağlık profesyonellerinden yardım alması ve sağlıklı beslenme yöntemleri ile kilo kazanımı son derece büyük önem taşımaktadır.

Her iki durumun değerlendirilmesinde vücut kitle indeksi büyük önem taşımaktadır.

Neden  Önemli?

Boya göre kilo hesaplaması amacıyla geliştirilen bu yöntem çoğu zaman sağlık durumumuzu da en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Vücut ağırlığı yüksek olan kişiler diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi bir çok kronik hastalığın oluşumu na en müsait kişilerdir. Bu sebeple VKI düzeyi normal sınırlarda olmayan kişilerin bir uazmandan yardım alması ve düzenli olarak kan değerlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Özellikle genç kızlarda ve yaşlılarda rastlanılan zayıflık durumu da sağlık açısından önemli bir risk teşkil etmektedir.
Vücut kitle indeksi düşük zayıf bireylerde ;

  • Kronik yorgunluk ve halsizlik
  • Yetersiz beslenme sonucu görülen anemi
  • Kemik yapısının bozulması ve kemik hastalıkları
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile beraber  sık hastalıklara yakalanma
  • Cilt problemleri
  • Adet düzensizlikleri ve östrojen hormonu fonskiyonlarının azalması
  • Diğer vitamin ve mineral eksikleri

gibi birçok hastalık görülmektedir. Bu durum zayıflığında şişmanlık kadar önemli bir sağlık problemi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu sebeple vücüt kitle indeksleri zayıf çıkan kişilerin de düzenli kontrolü ve beslenme tedavisi çok büyük önem taşımaktadır.

Sonuçların Doğruluğu

Vücüt kitle indeksi hesaplama aracımız ile yaptığınız ölçümler her zaman matematiksel olarak doğru yanıt verir fakat bazı durumlarda çıkan değerlerin yorumları geçerli olmayabilir. Özellikle sporcular, hamileler ve emziren annelerde vücut kitle indeksi yorumları ve refarens değerleri değişkenlik gösterebilir. Böyle durumlarda boya göre kilomuzun hamileler bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden beden kitle endeksini normal düzeylere getirmeye yönelik diyet programları uygulmaya çalışmamalıdur. Yine emziren anneler de sütlerin, kalitesini ve miktarını azaltabilecek düşük kalorili sağlıksız diyetlerden uzak durmalıdır. Doğumdan 6 ay kadar sonra doğu bir beslenme düzeni ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile normal vüxut kitle indeksi düzeylerini hedefleyip yavaş adımlarla kalıcı şekilde hedefe yönelinmelidir.

Sindirim güçlüğü ve Ödem

Özellikle şişkinlik, sindirim güçlüğü, ödem durumlarında 1-3 kg arasında ağırlık farkı oluşabileceğinden bki hesaplamadan önce bu durumların değerlendirilmesi gerekir. Bu durumlarda ölçümlediğiniz ağırlığınız gerçeği yansıtmayabilir ve bu durumda BKI değeriniz yanıltıcı olabilir..

Adet dönemleri

Yine aynı şekilde adet dönemlerinde kilo artışı 0,5-2,5 kg arasında olabilmektedir. Cinsiyet hormanlarının miktarının artması ve bunlarla beraber oluşan ödemler, aynı zamanda barsak haraketlerinin zayıflaması gibi çeşitli etkenler bu duruma neden olabilmektedir. Dolayısıyla regl döneminde ölçülen ağırlık ile  beden vücut kitle indeksi hesaplamak  sonuçların yanlış değerlendirilmesine sebep olacaktır.

Bu istisnalar dışında eğer ki özel durumları yok ise  tüm bireylerin sağlıklı bir yaşam için normal VKI düzeylerinde olması gerekmektedir.