Wernicke-Korsakoff Sendromu beslenme ve diyet

Wernicke-Korsakoff Sendromu : Beslenme ve Diyet Tedavisi


Wernicke-Korsakoff sendromu, aşırı tiamin eksikliği nedeniyle oluşan ciddi bir hafıza bozukluğudur. Aşırı alkol kullanmak vücutta B1 vitaminin emilimini engellemekte bu da vücutta tiamin maddesinin eksikliğine yol açmaktadır. Kemoterapi ilaçlarının yan etkileri de Wernicke-Korsakoff sendromuna neden olmaktadır. Wernicke-Korsakoff sendromu beslenme problemlerine yol açabilir. Bu nedenle hastaların sıkı bir kontrol altında tutulmaları gerekir.

Wernicke-Korsakoff sendromu 20 yaşından küçük kişilerde çok nadir görülür, hastaların çoğu 40 yaşın üstündedir ve genellikle yoksul ya da evsiz alkolik kişilerdir.

Wernicke-Korsakoff Sendromu Diyet Tedavisi

Wernicke-Korsakoff sendromu beslenme problemlerini yok etmek için diyet tedavisi gereklidir. Beyin işlevinin tekrar kazanılması ve periferik sinirlerin daha az zarar görmesi için alkolden uzak durulmalıdır. Taze meyve ve sebzelerle beslenmek, daha az kırmızı et tüketmek, işlenmiş ve rafine gıdalardan kaçınmak hastalığın tedavisinde son derece önemlidir. Hastaların kan hacmini düzeltmek için önce su içmemeleri ardından da hidrasyon sağlanır. Bunun sebebi kandaki glukozun Wernicke ensefalopatisini akut olarak kötüleştiren beyindeki tiamin depolarını tüketmesidir.

Hastalar, Wernicke-Korsakoff sendromu diyet tedavisi sonuç verene kadar tiamin takviyesi, diğer vitaminler ve elektrolitler kullanmaya devam ederler.

Ginkgo

Ginkgo biloba binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Ginkgo demanslı insanlara faydalı olabilir ve donepezil gibi asetilkolinesteraz inhibitör ilaçlar kadar yararlı olabilir. Kabuklu mangoya, sumağa ya da kajuya alerjisi olanların ginkgo bitkisine alerjisi olabilir. Bu nedenle bu hastalar için Gingko tohumları tehlikeli olabilir. Cilt tahrişi ve kaşıntı gibi problemler ginkgo alerjilerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Adaçayı

Adaçayı hafıza ve bilişsel iyileşme için oldukça faydalı bir bitkidir. Hipertansiyonu olan hastaların Wernicke-Korsakoff sendromu beslenme problemlerini çözmek için adaçayı kullanmaları önerilmez. Epilepsi hastalarında ve hamilelerde de adaçayı dikkatli kullanılmalıdır.

siyah çay demleme

Siyah çay

Yapılan çalışmalarda kafein, çay veya kahve kullanımının bellek iyileştirme üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca siyah çay zihinsel performansı ve bilişi geliştirmektedir. Siyah çay, bir uyarıcı olan kafein içerir. Kafein veya tanenlere karşı alerjisi veya aşırı duyarlığı olan hastalar siyah çay içmekten kaçınmalıdırlar. Bu hastalarda kafein tüketimi deri döküntülerine ve kurdeşenlere neden olmaktadır.

Kızılcık

Wernicke-Korsakoff sendromu diyet tedavisi kapsamında yapılan araştırmalarda kızılcık suyunun genel bellek artışını artırabildiği görülmüştür. Yüksek şeker içeriği nedeniyle şekerli kızılcık suyu veya kızılcık suyu kokteyli kullanılmamalıdır. Uzmanlar %100 kızılcık suyu ürünlerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Şekerli kızılcık suyu kan şekeri seviyelerini etkileyebilir.

Yasemin çiçeği

Koku ve hafıza arasındaki bağlantıyı inceleyen bilim adamları, yasemin kokulu odada tuttukları katılımcıların daha kolay hatırladıklarını, yasemin kokulu olmayan katılımcıların ise hafızalarının daha zayıf olduğunu tespit etmiştir. Yasemin çiçeği ya da yasemin yağı hamilelerde ya da koku alerjisi olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır çünkü yasemin çiçekleri oldukça güçlü ve zehirli olabilirler.

Makrobiyotik diyet

Makrobiyotik, kahverengi pirinç gibi tam tahılları, sebzeleri, meyveleri ve baklagilleri içeren, ağırlıklı olarak vejetaryen gıdalardan oluşan bir diyettir. Wernicke-Korsakoff sendromu diyet tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalarda makrobiyotik diyetin kognitif fonksiyona yardımcı olduğu görülmüştür. Kanserli ya da kronik hastalığı olanlarda makrobiyotik diyet yarardan çok zarar verebilir, bu nedenle bu hastalarda makrobiyet diyet önerilmez.

omega 3 diyetteki yeri ve önemi

Omega-3 yağ asitleri

Balık yağındaki omega-3 yağ asitleri kognitif bozuklukların veya demansın önlenmesi için kullanılmaktadır. Balıktan veya fındıktan alınan omega-3 yağ asidine karşı bazı hastalarda alerji olabilir. Bu alerjiler kanama bozukluklarına, diyabete ya da düşük tansiyona neden olabilir. Omega-3 yağ asidi almak için ton balığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Bknz: Omega 3 Nedir? Kaynakları Nelerdir? ve Omega-3’ün Faydaları ve Diyetteki Yeri

 Zerdeçal

Zerdeçalin içerdiği curcumin maddesi güçlü bir antioksidandır ve antiinflamatuvar özelliklere sahiptir. Yapılan çalışmalarda beta-amiloid ve plak yükünü azalttığı görülmüştür.

B6 Vitamini

B6 vitamininin başlıca kaynakları arasında tahıllar, baklagiller, havuç, ıspanak, patates ve bezelye gibi sebzeler, süt, peynir, yumurta, balık, karaciğer, et ve un bulunur. B6 vitamini kanında düşük seviyede serotonin hormonu bulunan hastalara faydalı olmaktadır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş D Vitamini Eksikliği Yorgunluk ve Halsizliğe Neden Olabilir! başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın