yaz sebzeleri listesi ve faydaları

Yaz Sebzeleri Listesi ve Faydaları


Sebzeler sağlıklı beslenme için önemli bir besin grubudur. Sebzeler vücut için gerekli karbonhidrat, vitaminleri ve mineralleri içeren bir besin grubudur. Genellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte sebze çeşitlerinde ve tüketiminde artma olmaktadır. Her sebze vücut için yararlıdır fakat farklı sebzelerin içerdikleri farklı vitamin ve mineral ile vücut için yararı da farklı olmaktadır. Bu yazımızda yaz sebzeleri ve sağlık üzerine olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

 

Sebzelerin Sağlıklı Beslenmedeki yeri

Günlük diyetimizin mutlak bir parçası olan sebzeler içerdikleri karbonhidrat, posa, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besin grubudur. İçerdiği posa barsak faaliyetlerine yardımcı olur.

Bu konuda daha detaylı bilgi için bknz: Sebzelerin Faydaları ve Diyetteki Önemi)

 

Yazın sebze tüketimi neden artar

Yazın gelmesiyle birlikte sebze çeşitliliği artmaktadır. Ayrıca yazın sıcak havalarda daha hafif yiyeceklerin tercih edilmesiyle birlikte sebze tüketiminde de artış olmaktadır.

 

Yaz Sebzelerinin faydaları

Sebzeler içerdiği besin ögeleri sayesinde vücudu kanser, kalp hastalıkları, sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarına karşı korurlar. Sebzeler içerdikleri posa ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Yaz sebzeleri de kilo verme sürecinde bireye yardımcı olurlar.

yaz sebzeleri nelerdir faydaları nelerdir

 Yaz Sebzeleri Nelerdir – Listesi

Yaz sebzeleri listesi şu şekildedir:

Patlıcan

Patlıcan posa, potasyum ve antioksidan açısından zengin bir sebzedir. İçerdiği posa sayesinde barsak sağlığı için faydalıdır. Yüksek kolesterolün zararlı etkilerinden vücudu korur. Ayrıca patlıcan içeriği sayesinde kas kasılmalarına etki etmektedir. En çok tüketilen yaz sebzelerinden birisidir.

Bamya

Bamya posa, B vitaminleri ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Sindirim sistemi için yararlı bir sebzedir. İçerdiği besin ögeleri sayesinde yüksek kolesterolün kontrolü için yararlı bir sebzedir.

Taze fasulye

Sık tüketilen yaz sebzeleri arasındadır. Taze fasulye folik asit, C vitamini, potasyum ve posa içeriği yüksek bir sebzedir. Fasulyenin kalp ve damar hastalıklarında koruyucu etkisi vardır. K vitamini içeriği yüksektir. Posa açısından zengin olduğundan barsak sağlığı için faydalı bir sebzedir.

İç bakla

Bakla protein, potasyum, magnezyum, demir mineralleri açısından yüksek bir sebzedir. Boşaltım sistemi sağlığı açısından faydalı bir sebzedir. Yüksek kolesterolün kontrolünde etkilidir. Lif içeriği yüksek olduğundan tok tutucu etkisi vadır.

Enginar

Yaz sebzeleri arasında çok fazla tüketilmeyen ancak çok sağlıklı bir sebze olan Enginar folik asit, C ve K vitamini ayrıca magnezyum, potasyum mineralleri açısından zengin bir sebzedir. Kalp ve damar sağlığını korucu etkisi vardır. Karaciğer ve sindirim sistemi için faydalı bir sebzedir. Boşaltım sistemine etki eder idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Semizotu

A ve C vitamini, folik asit, potasyum, demir ve omega-3 açısından zengin bir sebzedir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir sebzedir. Boşaltım sistemine etki eder idrar söktürücü bir sebzedir. Göz sağlığı ve sindirim sistemi için faydalı bir besindir.

Domates

C ve A vitamini, antioksidan, potasyum mineralinin kaynağı olan bir sebzedir. Yüksek kolesterole karşı vücudu korucu bir sebzedir. Antioksidan içeriği ile kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu bir sebzedir. En sık tüketilen yaz sebzesi şüphesiz domatestir.

Biber

A ve C vitamini açısından zengin bir sebzedir. İçeriğinde ki antioksidan sayesinde kansere karşı koruyucu bir sebzedir. Sindirim sistemine etki ederek sindirimi kolaylaştırır. İştah açıcı etkisi vardır.

Salatalık

Salatalık su içeriği oldukça yüksek bir besindir. Kalorisi oldukça düşüktür. Kilo kaybı döneminde tüketilmesi tavsiye edilen sebzelerden birisidir. Kabızlığı önler.

Kabak

Kabak potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve posa içeren bir sebzedir. Posa içeriği zengin olduğundan kabızlığa karşı etkili bir sebzedir. Sindirim sistemi için faydalı bir sebzedir.

diyetisyenden beslenme önerileri

Diyetisyen Yorumu

Sebze grubunda bulunan besinler içerdiği karbonhidrat, vitamin, mineral ve posa sayesinde insan vücudunun günlük besin maddeleri ihtiyacı için önemli bir gruptur. Sebzeler dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemi için faydalı bir besin grubudur. Ayrıca içerdiği antioksidan sayesinde kansere karşı koruyuculardır. Sebzeler meyvelerle birlikte günde 5-7 porsiyon tüketilmelidir. Her ne kadar düşük kalorili ve sağlıklı olsalar da yaz sebzeleri tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı ve porsiyon miktarlarına dikkat edilmelidir.

 İlginizi Çekebilir:

Yaz Meyveleri ve Faydaları | Sağlık Saçan Yiyecekler

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Alkolün Zararları/ Alkol Tüketimine Bağlı Hastalıklar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın