yeşil çay nasıl demlenir püf noktaları

Yeşil Çay Nasıl Demlenir / Püf Noktaları


Yeşil çay sıcak olarak tüketilebileceği gibi soğuk olarak da sıcak yaz aylarında tercih edilebilir.Bu tercih tabii mevsimler kadar sağlık durumunuza göre de değişebilir.Soğuk algınlığı, öksürük, grip söz konusuysa sıcak tercih edilmesinde fayda var(aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketmek yemek borusu kanserine sebep olabilmektedir, dikkat edilmelidir); eğer ki ağız ve boğaz yaralarınız(mukozit ve özefajit) varsa sizi olumsuz etkilemeyecek şekilde soğuk tercih edilebilir. Kemoterapi alan onkoloji hastaları buz şeklinde yeşil çaylarını tüketebilirler ve böylelikle kemoterapiyle oluşan ağız yaralarını bir nebze ferahlatabilirler. Her ne kadar farklı tüketme şekilleri olsa da yeşil çay sıklıkla demlenerek tüketilmelmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay hatalı demleme yöntemleri ile sağlık açısından yararlı özelliklerini kaybedebilmektedir. Bu sebeple yeşil çayın faydaları ile ilgili detaylı yazımızın ardından bu yazımızda yeşil çay nasıl demlenir konusuna değinip püf noktalarını ele alacağız.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir Ne kadar Biliyoruz

Yeşil çay içime hazırlanırken çok dikkat edilmeli. Yararlı etkileri sonlandırılmadan ve tadı acılaştırılmadan demlenmelidir. Demlenme süresi almış olduğunuz yeşil çayın şekline göre değişmektedir. Karaciğerde yük oluşturabiliceği düşünülen yeşil çay ekstraktlarının veya poşet halinde sunulan yeşil çay karışımlarının kullanılmasındansa yaprak halinde aktar ve benzeri yerlerde satılan yeşil çaylar kullanılmalıdır.

yeşil çay demleme işlemi

Demleme de Püf Noktalar

Poşet şeklinde temin edebiliyorsanız markasına dikkat edilmeli, güvenilir markalar tercih edilmeli. Peki bir fincan sallama poşet yeşil çay nasıl demlenir :

  • Kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dk bekletin veya 70-80 derece sıcaklıkta su hazırlayın bu sıcaklık yeşil çayın içeriğindeki yararlı etkilerin azalmasını önleyecektir, üzerine  poşet yeşil çay koyun ve 30-60 saniye ağzı kapalı şekide demleyin, daha fazla süre bekletilmesi acılaşmaya ve suya geçen kafein miktarında artışa sebep olabilmektedir .Sonra içeriğindeki antioksidan etki kaybedilmeden hemen tüketmeye çalışın

Etken maddesi içeren, uzun süredir rafta ve direkt güneş ışığında bekletilmemiş, güvenilir aktardan satın alınan yaprak şeklinde yeşil çay temin edilmesi çok önemlidir. Peki bardağa yaprak şeklinde olan yeşil çay nasıl demlenir :

  • Kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dk bekletin veya 70-80 derece sıcaklıkta su hazırlayın, üzerine 1 çay kaşığı(5 gr) yaprak şeklinde kuru yeşil çayı ekleyin ve minimum 2 dk maximum 6 dk olmak üzere demleyin.Tepeleme 1  çay kaşığından fazla yeşil çay kullanılması acı tada sebep olabilir.Demleme süreci bittikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.

Yeşil çayı demlikte demlemek isteyenler ise:

  • Su kaynadıyıp bir miktar bekletildikten sonra demliğin içerisine ortalama her kupa için bir bir çay kaşığı yaprak yeşil çay yada paket üzerinde yazan miktar kadar poşet yeşil çay ekleyin. 5-6 dakika demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Ancak demlik içerisinde çayın uzun süre kalması tadının acılaşmasına ve antioksidan etkisinin azalmasına neden olabilir. Bu sebeple bardakta demleme işlemi daha avantajlıdır. Ayrıca su çok sıcakken demleme işlemi yapmak da yeşil çayın faydalı etkilerini azaltabilmektedir.

Eğer yeşil çayınızı tek başına tüketmek istemiyorsanız limon, nane ve zencefille tatlandırabilirsiniz ama şunu belirtmekte fayda var ot-baharat kullanımında dikkatli olunmalı ve ilaç kullanıyorsanız etkileşim olma ihtimaline karşı doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Yeşil çayı zayıflamaya yardımcı olmasının dışında yararlı etkilerinden faydalanmak için tüketiyorsanız ve sade tüketemiyorsanız  şeker yerine 1 çay kaşığı balla veya pekmezle tatlandırmanızı öneririm(yeşil çayınızın bal ve pekmez katmadan önce ılık olmasına dikkat etmelisiniz).Diyabet hastaları tatlandırma işlemini tarçınla yapmalıdırlar(Tarçının kan şekerini dengede tutmada yararllı etkileri vardır.), tabii sağlıklı insanlar da tarçından faydalanabilirler.

diyetisyen yorum sonuç

Diyetisyen Yorumu

Yeşil çayın da çay ve kahve gibi kafein içeriği bulunmakta  fakat çayın kafein miktarının yarısı kadar kafein içermektedir. Yeşil çayınızın kafein içeriğini azaltmak istiyorsanız çayınızı ilk demlemede değil bir daha demleyip öyle tüketebilirsiniz fakat sadece kafein değil antioksidan özelliği de azaltılmış yeşil çayınızı yudumlamış olursunuz.

Günde sağlıklı bir insan 2-3 fincan yeşil çay tüketebilir.Dünya  sağlık  örgütü, sağlıklı bir insanın günlük 300 miligrama kadar kafein tüketiminde sorun görmemektedir fakat ülkelere göre değişmekle birlikte 200 miligramın sınır olmasında fayda var.İki fincan yeşil çay 140 mg kafein içerdiğine(koyuluğuna göre kafein miktarı değişebilmektedir) göre yeşil çay tüketimi 2 fincanla sınırlandırmalı ve o gün başka kafein içeren ürün tüketilmemelidir. Yeşil çay nasıl demlenir konulu bu yazımızda öğrendiğiniz yeşil çay demleme işlemindeki püf noktaları uygulayarak daha sağlıklı ve yararlı yeşil çaylar tüketebilirsiniz. Unutmayınız ki yeşil sadeec zayıflamak isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir içecek değildir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

  1. Avatar
    Ferat UYANİKER

Bir cevap yazın