yeşil çayın faydaları ve zararları diyetisyen

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları


Diyet yapan bireylerin gözde içeceklerinden yeşil çayın faydaları sürekli dile getirilin önemli bir konudur,  bu bitkisel çay zayıflamada etkisi olan bitki çaylarındandır fakat bu durum “yeşil çayımı içtim yediklerime dikkat etmesem de olur” düşüncesine sebep olmamalıdır.Sadece yeşil çay tüketilerek değil kişi kendine özel diyet ve egzersiz programının eşliğinde zayıflamak için yeşil çayı öğünlerine uzmanlar tarafından  önerilen  vakitlerde ve miktarda tüketmelidirler. Aksi halde yeşil çayın zararları ile karşılaşmak da mümkündür.

Aşağıda alt başlıklarda yeşil çay hakkında tüm bilinmesi gereken bilgileri sizlere sunmaya çalıştım ve önemli konulardan biri olan: Ne zaman içilmeli? ve Günde ne kadar tüketilebilir? Yeşil çayın faydaları nelerdir?Yeşil çayın zararları var mıdır? sorularının yanıtlarını ayrıntılı şekilde cevaplamaya çalıştım.

Yeşil çay Bitkisi

 Yeşil çay bitskisi, bilimsel adı Camellia sinensis olan çay bitkisinden toplanan yaprakların hemen kavrulup hızla kurutulmasıyla elde edilir, siyah çay gibi okside edilerek, kimyasal reaksiyona uğratılmaz.

 Yeşil çayı sizlere hepimizin severek tükettiği siyah çaydan yola çıkarak tanıtmak isterim.Yeşil çay, siyah çayın fermente edilmemiş halidir, aslında ikisinin de ham maddesi aynıdır fark fabrikasyon işlemlerinde ortağa çıkar.

 Siyah çayda fermentasyonla istenilen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması sağlanırken, bir diğer yandan 21-32 derece arasında oksidasyona uğratılması  sebebiyle de antioksidant özelliğe sahip, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunan epigallokateşin gallat(EGCG) ve diğer birçok faydalı durumun etkisi de azalmaktadır. Dolayısıyla yeşil çayın faydaları siyahından daha fazladır.

yeşil çay içeriği

İçeriği/ Besin Değerleri / Kalorisi

Bir fincan sade yeşil çayın kalorisi yoktur diğer bir deyişle yeşil çayın kalorisi sıfırdır. Pekmez, bal, limon eklemek kaloriyi arttırmak anlamına geldiğinden zayıflamak isteyen bireyler bunları katmadan sade yeşil çay içmelidirler.

 Yeşil çayın faydaları ndan bir tanesi antioksidan Yeşil çayda antioksidan özellikte polifenoller bulunmaktadır.İçerisinde önemli bir kimyevi öge olan epigallokateşingallat gibi flavonoidler yer almaktadır.Karbonhidrat, yağ, lif, kolestrol içermezken protein içeriği yok denecek kadar azdır. Vitaminler olarak içeriğini incelediğimizde içerisinde E vitaminini, karotenoidleri, C vitaminini barındırmaktadır. İçeriğindeki mineraller ise potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, krom, manganez, selenyum ve çinkodur.Yeşil çay kafein de içermektedir. Bir fincan yeşil çay, bir fincan siyah çayın neredeyse yarısı kadar kafein içermektedir. Yine de yeşil çayın zararlarından bahsedilirken içerisinde bulunan kafein miktarı büyük önem taşımaktadır.

Diyetteki yeri ve Önemi

Yeşil çayda öyle bir kimyavi öge bulunuyor ki yağ yakımını hızlandırdığı düşünülüyor ve böylece obeziteyle mücadelede önemli ekipmanlarımızdan biri haline geliyor, yeşil çaydaki epi-gallo-kateşin-3-gallat yani kısaca EGCG yağ yakımını hızlandırıyor ve yüksek oranda kullanılırsa  deri altı karın yağlarında da azalmaya sebep oluyor. Yeşil çayın faydaları arasında halık en çok ilgilendiği fayda belkide bu yağ yakıcı etkisidir.

Yeşil çayda kafein bulunuyor ve kafein metabolizmayı hızlandırıyor bu durum da diyetimizde ki yerini açıklar nitelikte.

Yeşil çay diyet yaparken tüketebileceğimiz, diyetimize artı etkileri bulunan faydalı bir bitki çayı fakat sadece yeşil çay içerek zayıflamak mümkün değil maalesef. Diyetimize ve fiziksel aktivitemize dikkat edip bunun yanında sağlıklı, bize uygun bitki çaylarından yararlanmaya çalışmalıyız.

Diyet yapan kişiler yeşil çaylarını sade tüketmeliler fazladan kalori eklemesi yapmamalılar. Sade tüketmede zorluk çeken bireyler limon ve tarçın kullanarak yeşil çaylarını tatlandırabilirler. Böylelikle yeşil çayın  faydaları nı arttırmak mümkündür.

yeşil çay faydaları var mıdır

Ne zaman içilmeli?

Yeşil çayın ne zaman içileceği atlanmaması gerekilen önemli bir detay. Sabah kalktığınızda kahvaltıdan yarım saat önce vücudunuzdan uyku sırasında oluşan toksinleri uzaklaştırmak için yeşil çayla güne başlayıp içeriğindeki kafein sayesinde dinç bir şekilde güne merhaba diyebilirsiniz. Biliyorsunuz ki yeşil çayın faydalarından en bilinenlerden bir tanesi toksin temizleyici özelliğidir.

Yeşil çayın içerisinde kafein bulunduğu için geç saatlere içimi ertelenmemeli. Uyku kaçırıcı etkisi yeşil çayın zararları arasında saymak mümkündür. Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli ürünlerin(yeşil çay, siyah çay, kola, kahve) içilmesi durdurulmalıdır.Unutulmamalı ki uyku da sağlık açısından önemli bir aktivite aynı zamanda fit görünüme önem veren bireyler için de faydaları yadsınamayacak kadar kıymetli. Yeterli uyumamak kilo vermeyi güçleştirebilmektedir. Uykusuzluk güne yorgun başlamanıza sebep olur ve günlük yaptığınız fiziksel aktivitenizi kısıtlar, bununla da kalmaz yeme isteğimizi de arttırabilir özellikle de tatlıya karşı iştahımızı kabartabilir.

Bir araştırmaya göre 23.00-05.00 arası  uyumanın yağ yakma ve ödem atmada faydası olmaktadır.Akşam geç saatlerde kafein içeren yeşil çayı tükettiğinizde uyku sırasında gerçekleşen sağlığınız için büyük öneme sahip biyolojik süreci, uykunuz ertelendiği için kaçırmış olursunuz. Akşam yatmadan 1 saat önce bir fincan uyumaya yardımcı papatya, melisa gibi bitki çaylarından doktorunuza danışarak faydalanabilirsiniz.

Yeşil çayın zararları ndan bir tanesi de demir emilimi üzerine negatif etkisidir. Yeşil çayın içeriğindeki tanenler ve kafein siyah çaya göre az olmasına rağmen demir emiliminde olumsuz etkiye sahiptir. Bu yüzden yemekle beraber yeşil çay içilmesi pek doğru bir tercih değildir.Ana ve ara öğünlerinizden 30-45 dakika sonra tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Yeşil çayın dinçlik verdiği bilinmekte bu özelliğinden faydalanmak üzere spordan önce bir fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

Yeşil çayın faydalarını göz önünde bulundurup aşırı tüketmek de uygun bir davranış değildir.Günde maksimum 3-4 bardak içilebilir ve bu durum sağlıklı bireyler için geçerlidir.

yeşil çayın önemi nedir

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Yeşil çayın  faydaları oldukça önemli olmakla birlikte bir hayli fazladır. Şimdi bu faydaları maddeler halinde belirtelim:

 • İlk olarak asrın hastalığı olan kanserle olan ilişkisinden bahsetmek isterim ki yeşil çayda bulunan maddeler kanser hücrelerine savaş açmaktadır.
 • Vücutta karsinojen etkiye sahip serbest radikallere karşı vücudumuzu korur.
 • Yeşil çayda bulunan, antioksidan özellikteki epigallokateşingallat yani kısacaEGCG kötü kolestrolün(LDL) düşüşünde etkidir.
 • Obezite üzerinde olumlu role sahiptir.Bunu içeriğindeki EGCG ile yapmaktadır, bu madde yağ yakımını hızlandırarak obeziteye karşı gerekli tepkiyi göstermektedir.
 • İçeriğindeki EGCG ile anti inflamatuar etki gösterip inflamasyonlara karşı direnmektedir.Bu sayede bağırsak hastalıklarını önleyici nitelik kazanmaktadır.
 • Diş çürümelerine ve ağız kokusuna karşı olumlu etkileri mevcuttur ve ferahlık sağlamaktadır. Bilinmen yeşil çayın faydaları ndan bir tanesi de budur.
 • Metabolizmayı hızlandırır, dinçlik verir ve yorgunluğu önler.
 • Antibakteriyel, antiviral ve antifungaldır.Ayak mantarlarında ayağa yeşil çay kürü hazırlanıp sürülebilir veya yeşil çay kürlü ayak banyosu yapılabilir.
 • Antihipertansiftir, kan basıncını düzenler.
 • Yeşil çayın faydaları araştırılmaya devam edilmektedir.

Yeşil çayın zayıflamaya faydası?

Yeşil çay doğru zamanda, doğru miktarda ve sade tüketilirse zayıflamada etkisi vardır yalnız tek başına etkisi gözle görülür olmayabilir bu yüzden egzersiz ve diyete uygun beslenme programı da mutlaka eşlik etmelidir.Yeşil çayın daha önceki başlıklarda da belirttiğimiz gibi kafein ve kateşin polifenollerini içermesi sebebiyle metabolizmayı hızlandırarak ve içeriğinde epi-gallo-kateşin-gallat bulundurduğu için  de yağ oksidasyonunu sağlayarak zayıflamada artı etki sağlamaktadır.Yeşil çayın zayıflamadaki bir diğer etkisi ise iştah azalmasında yardımcı olmasıdır. Yeşil çay aynı zamanda bağırsaklarda karbonhidrat emiliminde görevli enzimlerin çalışmasını inhibe ederek de zayıflama işleminde artı rol oynar

yeşil çayın zararları nelerdir

Yeşil Çayın Zararları / Yan Etkileri

Başta şunu belirtmek isterim ki bitki çaylarının aşırı tüketimi yan etkiler oluşturabilmektedir.Bireyin içmesinde bir sıkıntı yoksa miktar mutlaka doktora danışılarak karar verilmelidir.

Şimdi de maddeler halinde yeşil çayın kişilerde oluşturabileceği olumsuzluklardan bahsedelim. Yeşil çayın zararları na kısaca bakacak olursak:

 • Önceki başlıklarda da çokça bahsettiğimiz gibi yeşil çayın içerisindeki kafein tüketimde günlük sınırı aştığında vücutta olumsuzluklara, zararlara yol açabilmektedir.Özellikle akşam geç saatlerde yeşil çay tüketmek kafein içerdiğinden uykusuzluğa sebep olur.Yeşil çaydaki tanen ve kafein özellikle bitkisel besinlerde bulunan demirin emilimini engellemektedir, bundan dolayı yemekle birlikte yeşil çay tüketilmemelidir.İçeriğindeki kafein sebebiyle emziren anneler yeşil çay tüketmemeliler.
 • Yapılan araştırmalarda yeşil çayın vücutta folik asit seviyesini azalttığı bu yüzden de hamile bireylerin yeşil çay tüketmemesi gerektiği bilinmektedir.
 • Uzun dönemde yeşil çayın böbrek üzerine zararları mevcuttur.Tüketiminde aşırıya kaçıldığında bulantı, kusma ve sık idrara çıkma gibi rahatsızlıklar söz konusudur.Yeşil çayın fazla tüketimi böbreklerde de olumsuzluklara yol açmaktadır. Böbrek ve kalp-damar rahatsızlıkları olanların, kanama-pıhtılaşma problemi olanların, psikolojik  hastalıkları olanların, hamile  ve emziren bayanların  yeşil çay tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir.

diyetisyen yorum sonuç

Hamilelikte Yeşil Çay

Anne adayları mutlaka yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeli doktor ve diyetisyen kontrolünde beslenmelidirler. Gebeler yeşil çay, siyah çay, kahve tarzı kafein içeren içecekler yerine onlar için gerekli olan kalsiyumdan zengin süt, ayran ve demir emiliminde etkili olan C vitamininden zengin taze sıkılmış portakal ya da diğer meyve sularından faydalanmalılar. Yeşil çayın, aynı zamanda gebelerin ilk 3 ay alımına dikkat etmesi gereken folik asit vitaminin seviyesinde düşüşe sebep olduğu bilinmektedir.

Gebelerin özellikle ilk 3 ay olmak üzere yeşil çay içmelerini önermemekteyiz.Unutulmamalı ki planlı gebelik bebeğin sağlıklı olması açısından  çok mühimdir.Gebelikten 3 ay önce folik asit takviyesine başlanmalı, gebeliğin ilk 3 ayı devam edilmelidir, toplam 6 ay folik asiti doktor kontrolünde aldığınızda bebeğinizi nöral tüp defektinden korumuş olursunuz.Yeşil çay tüketimi de demir emilimini siyah çayda da olduğu gibi azaltmaktadır.(Bknz: Hamilelikte Kansızlık ve Beslenme Tedavisi) Bebeğiniz için demir ve folik asit önemli besin ögeleridir, bunun için yeşil çaya gebeler yönelmemeliler.

Gebeler için önemli olan, kemik gelişiminde yer alan  bir diğer  mineralimiz ise kalsiyumdur.Yeşil çayın gebelere olumsuz etkisi asıl burada baş göstermektedir. Yeşil çayın hamilelikte tüketilmeme sebeplerinden bir tanesi diüretik etkisi ile idrarda kalsiyum atımı ve kısmi su kaybına neden olması, bunun yanında bebeğin duktus açıklığı üzerinde olumsuz etkiler göstererek konjenital bozukluklara neden olması da sayılabilir. Bu yüzden hamilelikte yeşil çay tüketilmemelidir.

Emzirirken Yeşil Çay

Anneler hamilelikte olduğu gibi emziklilik döneminde de beslenmelerine mutlaka dikkat etmeliler, bebekler anne sütüyle beslenirken aslında annelerinin yediği ve içtikleriyle beslenirler.Emzirme ve hamilelik döneminde zayıflamayı kesinlikle  annelere önermemekteyiz.

Anneler, fazla tüketiminde zararlara yol açabilecek kafein, tanik asit, kateşin içeren yeşil çaydan uzak durmalılar ve emzirme döneminde zayıflama düşüncesini es geçmeliler.Zayıflamaya yardımcı bitki çaylarındansa süt arttırmaya yardımcı bitki çaylarından ve besinlerden faydalanmaya özen göstermeliler.Rezene süt arttırmaya yardımcı bir  bitkidir, bu bitkinin çayından yararlanmakta fayda var.Emziren annelerin fazla kafein tüketimi bebeklerde huzursuzluğa, uykusuzluğa sebep olur, yeşil çay da kafein içerdiğinden  emzirme sürecinde tüketmemeleri gerekmektedir.Yeşil çayın emziklilik döneminde fazla tüketilmesi bebeklerde ve annelerde kansızlığa yani demir emiliminde azalmaya sebep olabilmektedir. Bu sebepler emzirirken de yeşil çay tüketimine dikkat edilmelidir.

Diyetisyen Yorumu

Sağlıklı bireyler, içme saatlerini yukarıda belirttiğimiz şekilde tercih ettikleri sürece günde 2 fincan sade yeşil çay tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.Hamile ve emziren bayanlar yeşil çaya karşı temkinli olmamalılar, yeşil çay yerine süt, yoğurt, ayran, kefir, taze sıkılmış portakal suyuna yönelmeliler.

Yeşil çayın faydaları siyah çaya nazaran daha fazladır. Bizler günlük yaşantımızda yeşil çayın içinde fazlaca bulunan antioksidanlar faydalanmak amaçlı bazı zararlı içeceklerin yerine yeşil çayı geçirebilir, gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzaklaşabiliriz. Zayıflama diyetinizde yeşil çaya yer verebilirsiniz.Böylelikle beslenme programınıza ve egzersizlerinize ek, zayıflamada size yardımcı olacak bir içeceğe yer vermiş olursunuz. Ancak unutmayınız faydalarının yanında çok fazla olmamakla beraber yeşil çayın zararları da bulunmaktadır. Bu sebeple tüketimi belirli sınırlar içinde tutulmalıdır.

Faydalı Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/

http://www.thepmc.org/2009/12/library-health-benefits-of-green-tea/

http://www.pacificcollege.edu/news/blog/2014/05/20/benefits-green-tea

http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea

İlgili Aramalar:
Yeşil çayın faydaları
Yeşil çayın zararları
Yeşil çay faydaları diyetistyen

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Kahvaltılık Gevrek : Faydaları, Zararları, Besin Değerleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  burak

Bir cevap yazın