yumurtanın faydaları

Yumurtanın Faydaları Nelerdir


Yumurtanın faydaları uzun yıllardır üzerinde durulan beslenme alanından tartışmalara yol açan, önemli bir konudur.  Eski çağlarda, iyi şansı ve baharın gelişini simgeleyen yumurta, sağlıklı beslenme adına insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini dengeli miktarlarda içermesi nedeniyle vazgeçilmez besinlerden biridir. Özellikle bileşiminde bulunan elzem aminoasitler (insan vücudunun kendi kendine üretemeyip dışarıdan almak zorunda olduğu proteinin yapıtaşları) yumurtanın ‘örnek protein’ olarak adlandırılmasını sağlamıştır.  Yapılan araştırmalara göre; mucizevi olarak nitelendirdiğimiz tek besin olan anne sütüne en yakın besin yumurtadır. Yumurtayı bu kadar sağlıklı bir besin yapan ise içerdiği proteinin vücutta kullanılabilirliğinin yüksek olması ve böylece vücutta yara, yanık, enfeksiyon gibi durumlarda doku onarımında kullanılması ayrıca beyin ve sinir sistemi gelişimine de katkıda bulunmasıdır. Bu yazımızda yumurtanın faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

Yumurtanın Beslenme Kültürümüzdeki Yeri

Yumurta; haşlama veya omlet şeklinde esas yemek olarak, besin değerini arttırmak adına sebze, et yemekleri ve makarnalarda , kabartıcı olarak kek yapımında, kıvam arttırıcı olarak çorba ve soslarda , hamurişlerinde, sütlü tatlılarda , gıda sanayisinde bir çok üründe ve daha bir çok alanda kulanılır. Kullanım alanının genişliği beslenme kültürümüzdeki yerinin ne denli büyük olduğunu göstermektedir. Ancak tüm bunlara rağmen ülkemizdeki yumurta tüketimi önerilen miktarın ancak yarısı kadardır.

2010 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre her gün yumurta tüketen bireylerin toplam nüfustaki oranı %29.7 ‘dir. %24.4 oranındaki bir kesim ise haftada 3-4 kez yumurta tükettiğini bildirmiştir. Yine aynı araştırma verilerine göre Türkiye’de yumurta tüketimi erkeklerde kadınlara oranla daha fazla ve kırsal bölgelerde kentlere göre daha yüksektir.

yumurtanın önemi nedir

Önemi – Ne kadar Tüketmeliyiz?

Yumurtanın içerisinde bulunan ‘kolin’ adlı madde beyin gelişimi ve beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle özellikle büyüme çağındaki çocukların artan protein gereksinmelerini karşılamak amacıyla beslenme programlarında yumurta mutlaka bulunmalıdır. Yapılan çalışmalar çocuklarda sabah kahvaltısının okul başarısını arttırdığını göstermektedir. Kahvaltıda yumurta,süt,peynir gibi yüksek protein içeriğine sahip besinlerin tüketilmesi ise acıkma süresini uzatarak daha verimli çalışmalarını sağlayacak, dolayısıyla dikkat ve başarıyı arttıracaktır. Yani çocukların, kahvaltılarında yumurta tüketmesi öğrenme becerisini ve dolayısıyla okul başarısını arttıracak aynı zamanda fiziksel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecektir.

Bebeklerde ise 6. aydan itibaren ek besin olarak yumurta sarısına başlanabilir. 1 yaşına kadar alerjen etkisinden dolayı yumurta beyazı önerilmez ancak 1 yaşından itibaren yumurta alerjisi olması riski nedeniyle az miktarlarda başlanarak herhangi bir alerji belirtisi olmaması durumunda zamanla yavaş yavaş arttırılarak beyazıyla beraber tam yumurtanın mutlaka tükettirilmesi gerekmektedir.

Protein gereksinmesinin arttığı diğer bir dönem gebelik ve emziklilik dönemidir. Bu dönemlerde sağlıklı annenin diyetine günde bir adet yumurta eklenmesi hem anne hem de bebeğin sağlığına katkıda bulunacaktır.

İnsanın normal fizyolojisi gereği yaşın ilerlemesiyle beraber vücudunda bulunan kas kütlesi azalarak yerini yağ dokuya bırakır. Kas kütlesinin korunması adına yaşlı bireylerde yumurta tüketimi kaliteli protein olması nedeniyle önemlidir. Yaşlı bireylere yumurtanın faydaları en iyi şekilde anlatılmalıdır. Ancak kalp-damar hastalığı bulunan bireylerde tüketimi sınırlandırılır.

ABD’de yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Yumurtanın tokluk sağlayıcı etkisinden dolayı zayıflama diyetlerinde kullanılması önerilir.

Yumurtayı ne kadar tüketmeliyiz yada günde kaç yumurta tüketmeliyiz soruları sürekli sorulan sorular arasındadır. Faydaları saymakla bitmeyen yumurtayı sağlıklı her birey günde 1 adet tüketmelidir. Yumurta tüketimi önemli bir sağlıklı beslenme ilkesidir.

yumurtanın sağlığa etkisi nelerdir

Yumurtanın faydaları

Örnek  proteini ve zengin besin ögesi içeriği ile yumurtanın faydaları ;

 • Besin değeri bu kadar yüksek ve her yaş grubu için uygun bir besin olmasına rağmen ekonomik ve kolay ulaşılabilir olması yumurtanın en önemli avantajlarından biridir.
 • Göz sağlığından sinir sistemine kadar vücut çalışmasında etkili olan bir çok vitamin ve minerali içerisinde barındırır.
 • Yumurta , 12.Aydan itibaren bebeklerde beyin gelişimini ve büyümeyi desteklemek amacıyla,
 • okul çağı çocuklarında fiziksel ve zihinsel gelişimi sağlamak için,
 • genç ve yetişkinlerde sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak,
 • zayıflamak isteyen bireylerde tokluk süresini uzatarak ve aynı zamanda içerdiği löysin adlı aminoasit ile yağ yakımını destekleyerek,
 • sporcularda kaliteli protein alımı ile kas kütlesini arttırarak ve
 • yaşlılarda kas kaybını önleyerek

sağlıklı beslenmeye destek olur.

 • Sindirilebilirliğinin ve protein kalitesinin yüksek olması nedeniyle içerdiği proteinin tamamı vücut tarafından kullanılabilir. %100 vücut proteinlerine dönüşebilen anne sütü dışındaki tek besindir.
 • Mineral ve vitamin deposu olması nedeniyle ;
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu korur.
 • Özellikle yumurtanın saça faydaları önemli düzeydedir.
 • Göz, kemik,  ve cilt sağlığı için önemlidir.
 • Kan yapımında görevli olan besin ögelerini içermesi sayesinde kan oluşumunu destekler.
 • İçerdiği yararlı bileşenler sayesinde kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Kolin kaynağı olması nedeniyle beyin gelişimini destekler.
 • Yanık, enfeksiyon gibi durumlarda ve cerrahi müdahaleler sonucu doku onarımı ve yara iyileşmesi konusunda örnek protein olması sayesinde destekleyici bir besindir.
 • Yumurta besin ögeleri açısından dengeli örüntüler oluşturulmasını sağlar. Örneğin sebzelerin protein içeriği düşüktür . İçerisine yumurta kırılmış sebze yemekleri protein,vitamin ve mineraller açısından daha sağlıklı bir hale gelmiş olur. Benzer şekilde tahıllarla beraber yumurta kullanımında da (makarnalarda, böreklerde) besin örüntüsü dengelenmiş ve besin değeri arttırılmış olur.
 • Aşırı tüketimi yumurtanın faydaları nı minumuma indirmektedir. Sağlıklı kişilerde günde 1 adet tüketimi uygundur.

Sağlıklı beslenme için yumurta

Sonuç olarak yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini dengeli oranlarda içermesi nedeniyle sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle yumurtanın faydaları iyi bilinmelidir. Protein kalitesi yüksek, vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran, yağ kompozisyonu dengeli bir besin olan yumurta sağlıklı tüm bireyler tarafından her gün, günde 1 adet olacak şekilde tüketilebilir.  Özellikle çocuklarda , hamilelik ve emziklilik dönemlerinde mutlaka tüketilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki haşlanmış yumurtanın faydaları yağda pişirilen yumurtaya göre çok daha fazladır.

Yumurtayı da içeren çeşitli, dengeli , tüm besin gruplarını yeterli oranlarda bulunduran bir sağlıklı beslenme programı , düzenli fiziksel aktivite, ideal vücut ağırlığının korunumu, , su tüketiminin ihmal edilmemesi, tek yönlü beslenmekten kaçınılması, sigaradan uzak durulması gibi hususlara dikkat edilirse sağlıklı bir yaşam kaçınılmazdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı yaşam ancak sağlıklı beslenme ile mümkündür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Keçi Sütü Faydaları ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

9 Yanıt

 1. Avatar
  Halime Leyda Gürbüz
  • Avatar
   Tuğçe Nur Özdel
 2. Avatar
  Halime Leyda Gürbüz
 3. Avatar
  Bekir Guzyurdu
  • Avatar
   Tuğçe Nur Özdel
 4. Avatar
  sevilay balci algur
  • Avatar
   Tuğçe Nur Özdel
 5. Avatar
  Sevda DEMİR
  • Avatar
   Tuğçe Nur Özdel

Bir cevap yazın