zayıflama aşısı nedir, ne işe yarar

Zayıflama Aşısı Nedir – Ne İşe Yarar (Obezite Aşısı)


Zayıflama aşısı diğer adıyla obezite aşısı, asrın sorunu haline gelen obeziteye yeni bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite; hem ülkemiz hem de dünya açısından hiç tartışmasız büyük bir sorun haline gelmiştir.  Ülkemizde halkımızın yaklaşık yüzde 30 u obez, yüzde 30‘u da fazla kiloludır.    Gelişmiş ülkelerde de obez birey sayısı gün geçtikçe artmaktadır..  Bununla birlikte teknolojik gelişmelerin insan yaşamına etkisi ve yanlış beslenme obezite ile mücadeleye engel olmakta ve toplumda obezite oranını giderek artırmaktadır.  Her ne kadar doğru beslenme ve doğru diyetler obezite tedavisinde çok büyük başarılar sağlasa da bilim insanları çeşitli tedavi veya önleyici çözüm yolları aramaktadırlar.  Bu yazımızda bunlardan sadece bir tanesi olan ‘zayıflama aşısı’ kavramını sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Zayıflama aşısı nedir ?

Aşılar  özellikle 20.yy’dan sonra   önemli bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.  Günümüzde kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve obezite gibi hastalıklar hızla artmakta ve hastalığı önleyici aşı çalışmaları bilim insanlarınca yapılmaktadır.    Son yıllarda Özellikle obeziteye neden olan patojenik etkenlere karşı aşı üretimi geliştirilmeye çalışılmaktadır. Zayıflama aşısıi akupunktur yada benzeri tedavilerden çok farklı ve daha kompleks bir tedavi yöntemidir. Üzerinde çalışmalar arttıkça ismi daha çok duyulan bu yöntem ile beraber zayıflama aşısı nedir sorusu her geçen gün daha fazla sorulmaya başlanmıştır.

Obezite üzerine yapılan aşı araştırmaları;  adenovirüs 36 isimli mikroorganizmanın   birçok hastalığa davetiye çıkardığını  ve aynı zamanda obeziteye yol açan  bulaşıcı  bir  virüs olduğunu  ortaya çıkarmıştır.  Uzmanlar da  adenovirüs 36’yı  pasifleştirmek veya yok etmek için çeşitli aşı çalışmalarına girişmişlerdir.

Bir aşı çalışması da  1999 yılında bulunan ve mideden salgılanan ghrelin hormonu üzerinedir.(Ghrelin hormonu; insanı yemek yemeye zorlayan ve iştah üzerinde etkili bir   hormondur).  Uzmanlar  üzerinde çalıştığı aşılar yardımıyla ghrelin  hormon seviyesini belirli bir düzeyde tutmayı amaçlamıştır.

Bir başka aşı çalışması ise kilo almayı teşvik edebileceği düşünülen somatostatin hormonu üzerinedir.  Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda obez farelerin kısa vadede yaklaşık yüzde 10 oranında kilo verdiği görülmüştür. Ancak bu aşı çalışmasında birçok nokta tartışma konusu olduğundan pek etkili bir yöntem olduğu düşünülmemektedir.

zayıflama aşısı etkileri obezite aşısı

Zayıflama aşısı nasıl üretilmiştir ?

Gerek mikroorganizmalar gerekse hormonlar üzerinde çalışma yapılarak aşı üretiminde bilim insanları ciddi yol katetmişlerdir.   Çalışmaların çoğunluğu Adenovirüs 36’nın üzerinde yoğunlaşmaktadır. Adenovirüs 36  hangi yollarla hastalığa yol açıyor, hangi süreçlerden geçiyor, nerede üremeye başlıyor gibi soruların yanıtı  obezite aşısı yani zayıflama aşısının nasıl üretiminin kilit noktasını oluşturmaktadır.

Bir diğer çalışma da hormonlar üzerinde yapılmaktadır.  Yemek yeme isteğimizi  arttıran ve  bu isteği beyine ileten hormon olan  ghrelin hormonunu  göz önünde bulunduran uzmanlar,  ghrelin hormonunun aktivitesini  aşıların etkisiyle sınırlandırmayı amaçlamaktadırlar.

Fiyatı

Henüz çok yeni bir tedavi yöntemi olması ve henüz tam anlamıyla geçerliliğinin kanıtlanmamış olması sebebiyle zayıflama aşısı fiyatı ve maliyetinden şu aşamada söz etmek pek mümkün değildir. İlerleyen dönemlerde etkisinin tam anlamıyla kanıtlanması ile beraber yaygın bir tedavi yöntemi olabilir.

Etkileri;

Obezite aşısı günümüze  yeni giren  tedavi yöntemlerinden biridir. Bu sebeple zayıflama aşısının etkileri tam olarak saptanamamıştır. Halen hem dünyada hem Türkiye’de  zayıflama aşısı  üzerine çalışmalar devam etmektedir. Aşılar;  denek hayvanlar üzerinde büyük başarılar sağlamışsa da insanlar üzerinde henüz denenmemiştir. Eğer aşılar insan üzerinde de başarı sağlar ise,  insanların belirli kilolarda kalması sağlanacaktır.

Diyetisyen Yorumu

  • Obezitenin tedavisinde kullanılması amaçlanan zayıflama aşısı hala tam anlamıyla geçerli olan bir yöntem değildir. Obezitenin en büyük tedavisi hiç şüphesiz beslenme ve diyet tedavisidir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Detoks Diyeti İçeriği, Fayda ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

  1. Avatar
    Eylül

Bir cevap yazın