sağlıklı zayıflama yöntemleri

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Rehberi | Sağlığınızı Geri Kazanın


Şişman anlamına gelen ‘Obese’ kelimesi Latince ‘Obesus’ kelimesinden türeyen bir isim olarak ‘çok yemek yiyen’ anlamına gelmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘Sağlığı bozacak kadar vücutta aşırı yağ birikmesi’ olarak tanımlanmaktadır. Obez ve şişman bireyler bir sağlık tehditi haline gelmiş olan obeziteye karşı sürekli sağlıklı zayıflama yöntemleri arayışına girmekte ve hatalı bilgiler edinip sağlığını olumsuz yönde şekillendirmektedir. , Yapısal olarak obezite durumu, vücudun diğer bileşenlerine kıyasla yağ kütlesindeki artış ile ortaya çıkmaktadır. Yetişkin erkek bireyler için en ideal vücut yağ yüzdesi (toplam vücut ağırlığına göre oranı) %12-15 civarı iken vücut yapısı farklılığı nedeniyle yetişkin kadın bireyler için en ideal vücut yağ yüzdesi %20-27 civarıdır.

Eski çağlardan yakın zamanlara kadar şişmanlık; bir güç, sağlık ve zenginlik simgesi olarak görülmekte iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmuştur. Günümüzde şehirleşme, küreselleşme ve yoğun iş hayatı insanların yaşam biçiminde değişimlere yol açarak beslenmede olumlu olmayan geçişlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu olumsuz geçiş, hazırlama kolaylığı nedeniyle kızartılmış besinlerin ki bunlar fazla miktarda yağ içerirler ve enerji yoğunluğu fazla besinlerin (lif oranı düşük besinler, şekerli ve tatlandırılmış içecekler) tüketiminin artmasıyla gerçekleşmiştir. Kötü beslenmeye düşük fiziksel aktivite, sedanter yaşam ve motivasyon eksikliğide eklenince obezite kaçınılmaz bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmıştır.Bu bağlamda sağlıklı zayıflama yöntemleri temelde aktif yaşam + sağlıklı beslenme + psikilojik destek şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; obezite, bütün yaş gruplarını ilgilendiren ve görülme sıklığı giderek artan, sosyal ve psikolojik yönleri ile beraber önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kötü beslenme ve hareketsiz yaşam dünyada sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm nedeni olarak ifade edilmektedir.

Bu yazımızda zayıflamanın öneminden, sağlıklı zayıflama yöntemleri nden bahsedip beslenme ve yaşam tarzı adına hayatımızda yapılabilecek olumlu değişikliklerden örnekler vereceğiz.

Zayıflamak Neden Önemli?

Şişmanlığı belirlemek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ve en sık kullanılanı beden kütle indeksine (BKİ) göre değerlendirme yapılmasıdır. Vücut Kütle İndeksi ‘’ Vücut Ağırlığı (kg) / Boy Uzunluğu2 (m) ‘‘ [Vücut ağırlığı, Boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünür] formülü ile hesaplanır. Çıkan sonuç şu aralığa göre değerlendirilir: Normal BKİ aralığı 18,5 – 24,9 kg/m‘dir, 25 – 29,9 kg/m2 arasında çıkan sonuçlar için bireyler ‘hafif şişman (toplu)’ olarak tanımlanmakta ve 30 kg/m2 ‘un üzerinde çıkan sonuçlar için ise bireyler ‘obez (şişman) ’ olarak tanımlanmaktadır. Normal BKİ aralığının üzerindeki bireylerin ideal vücut ağırlığına sahip olabilmeleri için zayıflamaları gerekir. Bahsedilen normal BKİ ağırlığı her birey için geçerli olmayıp, ideal vücut ağırlığı; yaşa, cinsiyete, kemik ve mineral kütlesine, su oranına ve kas kütlesine bağlı olarak değişerek bireye özgü olarak hesaplanır. İdeal vücut ağırlığının belirlenmesi için bir diyetisyene başvurulmalıdır.

ideal sağlıklı yaşam ve ağırlık

İdeal ağırlık=İdeal Yaşam

İdeal vücut ağırlığı denmesinin sebebi; kişinin vücut kompozisyonunun en sağlıklı olacak şekilde ayarlanabilmesi ve yakalanma ihtimali olan hastalık risklerinin en aza indirilip sağlığının korunabilmesindendir. Şişmanlık, birçok kronik hastalığın temel nedenidir. Bunlar arasında risk derecesi 1-2 kat artmış olan kanser, polikistik over sendromu, bel ağrısı, annenin obezitesinden kaynaklı bebekte sorunlar; risk derecesi  2 – 3 kat  artmış olan kalp yetmezliği, kireçlenme, gut, hamilelik komplikasyonları (preeklampsi gibi) ve son olarak risk derecesi çok fazla yani 3 kattan daha fazla artmış  olan diyabet, hipertansiyon, solunum yetmezliği, yüksek kolesterol, uyku apnesi ve safra kesesi hastalıkları sayılabilir. Şişmanlığın nedenleri doğru şekilde değerlendirildiğinde, diyet ve davranış değişikliği tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilir. Oldukça az ( %10 ) ağırlık kaybının bile metabolik ve damarsal olarak yaratacağı faydalar, obezitenin vücutta yarattığı yükü oldukça hafifletebilmektedir.

Zayıflamak; solunum fonksiyonunu ve zihinsel sağlığı geliştirir, kadınlarda doğurganlığı artırır, kanser ve eklem hastalığı riskini azaltır, kısacası yaşam kalitesini artırır. Örneğin; %10’luk ağırlık kaybı tip 2 diyabet hastası olan aşırı kilolu bir hasta için yaşam beklentisini 3-4 yıl arttırabilmektedir. Ayrıca obez bireylerde vücut ağırlığı kaybının sağlanması, kalp-damar hastalıkları için risk faktörlerinin azaltılmasında öncelikli tedavi seçeneği olmaktadır. Tabi kilo verirken başvurulan zayıflama yöntemleri de en az zayıflamanın kendisi kadar önemlidir. Bu sebeple sağlıklı zayıflama yöntemleri üzerine sıklıkla duruyoruz.

Yakalanma riski artmış olan birçok hastalıktan korunmak ve genel olarak yaşam kalitesini arttırabilmek adına şişman bireylerin zayıflamaları ve sonuçta ideal veya ideale yakın vücut ağırlığına sahip olmaları büyük önem taşımaktadır.

Karşılaşılan Zorluklar

Kişinin zayıflaması için öncelikle kendisinin bunu gerçekten istemesi gerekir. İstemenin yanında neden istediğinin ve fazla ağırlığını kaybedecek olmanın ona ne kazandıracağının bilincinde olmalıdır. Kişi diyete başlarken sorumluluk duymamalı, bunu isteyerek yapmalıdır.

Bireyler zayıflama diyetine başlarken genelde beklentilerini çok yüksek tutarlar. Fazla ağırlıklarının tamamını çok kısa sürede vermek isterler. İstedikleri hızda ağırlık kaybetmediklerini gördükçe hevesleri kırılır ve diyete olan inançları azalır. Unutulmamalıdır ki; en sağlıklı ağırlık kaybetme hızı haftada 0,5 – 1 kg ‘dır. Sağlıklı zayıflama yöntemlerinde de bu rakamlar amaçlabmatadır.

Diyet yapan bireyler genellikle her gün tartıya çıkarak ağırlık kaybedip kaybetmediklerini kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Fakat her gün ağırlık kaybetmiş olmaları gerekmez hatta diyetin ilk günlerinde ağırlık kazanılması ihtimali bile söz konusudur. Bu sebeple tartımlar haftada 1 gün ve aynı günde, aynı saatte, aynı kıyafetle ve aç karnına olmalıdır. Bu sayede diyetin işe yarayıp yaramadığı daha doğru değerlendirilmiş olur.

Kişiler diyetisyene gitmeden ve diyete başlamadan önce psikolojik olarak aç kalacaklarına odaklanırlar. Ne yerseler yesinler bu diyet listesinin onların vücudunun gereksinmesini karşılayamadığını düşünürler. Bu nedenle diyete ilgileri azalabilir. Oysaki diyetisyen tarafından bireye özgü hazırlanmış olan beslenme programı kişinin normalde tükettiğinden daha az kalori içerir fakat vücudun gereksinmesini karşılayabilecek miktarda olur. Diyetisyen kontrolünde uygulanan sağlıklı zayıflama yöntemleri her zaman en sağlıklı sonucu veren zayıflama yöntemleridir.

zayıflamak ve kadın

Hızlı zayıflama Yöntemleri Neden Önerilmez?

Hızlı zayıflama yöntemleri, hatalı zayıflama programları uygulanarak gerçekleştirilir. Hatalı denilen bu programlar şöyledir: Gazete ve dergilerde yayımlanan kişiye özgü hazırlanmamış diyetler, lahana çorbası diyeti gibi tek tip besine dayalı diyetler, ketojenik diyetler gibi karbonhidratları ve proteinleri ayırma diyetleri, İsveç diyeti gibi kısa sürede hızlı vücut ağırlığı kaybı sağlayabilen çok düşük enerjili şok diyetler, akupuntur ile beraber yapılan açlık diyetleri, diüretik (idrar söktürücü) etki yapan ilaçlar, otlar, çaylar ve saunalar, zayıflattığı öne sürülen ve birçok yan etkisi bulunan ilaçlar ile yapılan diyetlerdir. Bunlar sağlıklı beslenme yöntemleri arayan bireylerin karşısına çıkan en büyük engellerdendir.

Popüler diyet yalanları

Bu programların enerjilerine baktığımızda çok düşük kalorili gözükmektedirler. Örneğin; tek tip besine dayalı diyetlere örnek verilebilecek olan meyvelere dayalı Beverly Hills diyeti günlük olarak 900 kalori içermektedir. Çok düşük kalorili diyetlerin vücuda birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bunlar arasında baş ağrısı, sinirlilik, kardiyak aritmi, hipotansiyon, hiperkolesterolemi (yüksek kolesterol), safra taşı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, menstruasyon düzensizliği, böbrek taşları, saç dökülmesi ve incelmesi, bazal metabolizma hızında azalma, uyuşukluk, kuru cilt sayılabilir. Hiperkolesterolemi koroner arter hastalıkları riskini arttırırken kardiyak aritmiler ölüm riskini artırabilir. Bu diyetler asla sağlıklı zayıflama yöntemleri ne bir örnek teşkil etmez

Hızlı zayıflamak amacıyla çok düşük kalori içeren hatalı zayıflama programları uygulandığında vücudumuz adeta tasarruf moduna geçer ve vücuda alınan düşük enerji ile metabolizmayı çalıştırmaya zorlar ve zamanla alışır. Bu duruma bazal metabolizma hızının azalması denir, açlık diyetleri ile bazal metabolizma hızı %20 oranında azalır. İstenilen vücut ağırlığı kaybı sağlandıktan sonra da diyet esnasında tüketilen enerjiden daha fazla enerji tüketilince aradaki enerji farkı bireyin vücut ağırlığı kazanmasına neden olur.

Hızlı vücut ağırlığı kaybı yağ kütlesinin değil kas kütlesinin kaybına neden olur ki bu; istenmeyen bir durumdur. Ayrıca vücut ağırlığı ne kadar hızlı kaybedilirse o kadar hızlı geri kazanılır. Vücut ağırlığı kaybetmek kadar önemli olan bir diğer amaç da kaybedilen vücut ağırlığını korumaktır. Ne kadar fazla miktarda yiyerek ağırlık kaybedilirse o kadar çok yiyerek kaybedilen bu vücut ağırlığı korunabilir. Bu sebeple diyetisyen sağlıklı zayıflama yöntemleri ile aç kalmadan kilo vermeniz için çabalamaktadır.

sağlıklı zayıflama yöntemleri ve sonuçları

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri  ve Süreçleri Nelerdir?

Şişman bireylerin zayıflaması amacıyla; bireyin cinsiyetine, yaşına, boy uzunluğuna, vücut ağırlığına, sosyo-ekonomik düzeyine, fiziksel aktivite düzeyine ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programının hazırlanması gerekmektedir. Diyet tedavisi ile alınan enerjinin azaltılması, fiziksel aktivitenin artırılması ile harcanan enerjinin artırılması ve davranış değişikliği tedavisi ile doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması sağlıklı zayıflama yöntemleri nin temelini oluşturur. Fiziksel aktivite olarak haftanın en az 5 günü 30 dakika yapılan hızlı tempolu yürüyüş idealdir.

Sağlıklı zayıflama yöntemleri uygulayan kişilerin davranış değişikliği tedavisi şunlardan oluşmaktadır:

 • Uygun olmayan beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek
 • Vazgeçilemeyen alışkanlıkları azaltmak,
 • Uygun beslenme – egzersiz alışkanlıklarını güçlendirmek
 • İstenilen beslenme – egzersiz davranışlarını tekrarlamak
 • Uygun olmayan beslenme alışkanlıklarının olumsuz sonuçlarını belirlemek
 • Uygun beslenme – egzersiz davranışlarını belirleyip günlük yaşama adapte ederek kalıcılığını sağlamak.

beslenme ve diyet değişikliği nelerdir

Beslenme-Diyet Değişiklikleri

Obezite tedavisinde uygulanan sağlıklı zayıflama yöntemleri temeli, negatif enerji dengesi oluşturmaktır. Yani alınan enerjiyi harcanan enerjiden daha az tutmaktır. Enerji alımını azaltmak enerji harcamasını artırmaktan daha kolaydır. Bu anlamda hangi besin öğesinde ne değişiklikler yapılması gerektiği aşağıda bahsedilmiştir:

Enerji

Bireyin günlük enerji tüketimi, haftada 0,5-1 kg ağırlık kaybı sağlayacak miktarda azalmalıdır. Yavaş ve uzun süreli zayıflama gerçekleşmelidir. Bunun yararı bazal metabolizma hızı ve vücudun kas kütlesindeki azalmanın en az düzeyde sağlanabilmesi olacaktır. Bu sayede daha az kas kütlesi ve daha fazla yağ kütlesi kaybedilir.

Protein

Günlük enerjinin yaklaşık %15-20’si olmalıdır. Kaliteli protein kaynaklarından (et, süt, yumurta gibi) yararlanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; proteinler tokluk hissi verir, termik etkiyi yükselterek vücuttaki enerji harcamasını artırır ve ağırlık kaybına yardımcı olur.. Bkz: (protein içeren besinler)

Karbonhidrat

Enerjinin %55-60 gibi büyük bir çoğunluğu karbonhidratlardan gelmelidir. Diyetteki tüketimi lifli olmaları nedeniyle kompleks karbonhidratlar (kuru baklagiller, ekmek gibi) ağırlıklı olmalıdır ve basit karbonhidratlar (şeker, reçel, bal gibi) azaltılarak minimuma indirilmelidir. Diyetten ekmek kesinlikle çıkarılmamalıdır. Karbonhidrat kaynağının büyük kısmını oluşturan ekmeğin çıkarılması, karbonhidratlardan gelen enerjinin azalmasına dolaylı olarak yağdan gelen enerjinin artmasına neden olur. Ekmek olarak esmer ekmek seçilmelidir çünkü beyaz ekmekten daha fazla lif içerir ve daha uzun süre tok tutar. Çeşitliliği sağlamak amacıyla tam buğday, yulaf, çavdar, kepek ekmeği dönüşümlü olarak tüketilebilir. Karbonhidrat tüketimi olmadan sağlık zayıflama yöntemlerinden bahsetmek mümkün değildir.

Yağ

Enerjini %25-30’u olmalıdır. Yağda eriyen vitaminlerin (A,D,E,K) emiliminin azalmaması ve diyetin tüketilebilirliğinin azalmaması açısından daha az tüketilmemelidir. Yağlı besinlerin de tıpkı proteinler gibi tokluk hissi verdiği unutulmamalı ve %20’lerin altına düştüğünde tokluk hissinin azalmasına neden olabileceği bilinmelidir. Margarin, tereyağ gibi doymuş yağ içeriği yüksek olan yağlardan sakınılmalıdır. Yemeklerin daha az yağ içerebilmesi için haşlama, ızgara ve fırında pişirilmesi sağlanmalıdır. Et yemekleri yağ eklenmeden pişirilmelidir.

Vitamin ve Mineraller

Bahsedilen oranlarda karbonhidrat, protein ve yağ doğru besinler tüketilerek alındığında vitamin ve mineraller yeterli miktarda alınmış olmaktadır. Yeterli olmadığı durumlarda ise ek verilmelidir. Diyette her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

Sıvı

Günde 2-3 litre sıvı tüketilmelidir. Vücuda yararları şöyle olur; metabolik atıkların atımını sağlar, doygunluk hissi verir ve kabızlığı önler.

Lif (Posa)

Günlük alınan lif (posa) miktarı en azından 25-30 g olmalıdır. Çünkü lif; çiğnemeyi sağlayarak yemek yeme zamanını uzatır, ağırlığı azaltıcı bazı hormonların salınmasını sağlar, midedeki sindirim ve boşalma hızını azaltarak tokluk hissini uzatır, açlık mekanizmasını düzenleyen insülin düzeyini düşürür, dışkı hacmini artırarak barsak hareketlerini artırır, içerdiği laksatif bileşikler ile ağırlık kaybına yardımcı olur. Lif; meyvenin kendisindedir bu nedenle meyve suyu yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir. Lif içermesi sebebiyle kabuklu yenebilen sebze ve meyveler kabuğu soyulmadan yenmelidir. Daha fazla lif içermesi sebebiyle beyaz ekmek yerine esmer ekmek (tam buğday, kepekli, çavdarlı, yulaflı) tüketilmelidir.

Öğün Sayısı

Günde 6 – 8 öğün tüketilmeye çalışılmalıdır. Az az ve sık sık yemenin birçok faydası vardır. Kan şekeri daha kolay düzenlenir, gereğinden fazla yemeği ve kaçamakları önler, acıkmayı önleyerek bir sonraki öğünde besin alımını azaltır ve her öğün sonrasındaki yiyeceklerin termik etkisi sayesinde vücuttaki enerji harcaması artar ve daha fazla ağırlık kaybı sağlanabilir.

zayıflamak için Yaşam tarzı değişikliği yöntemleri

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı dediğimizde mutfak için yapılan alışverişler, özel günlerde yenen yemekler, günlük yaşam içerisinde yer alan aktiviteler, yemek yeme alışkanlıkları ve kendine plan oluşturma alışkanlıkları akla gelmektedir.

Sağlıklı zayıflama yöntemlerinden bir tanesi de mutfak alışveriş listeleridir. Mutfak için yapılan alışverişler için öncelikle bir liste hazırlanması gerekir ve bu listeye yetecek kadar para alınmalıdır ki gereğinden fazla besin satın almak mümkün olmasın. Alışverişe mutlaka tok karnına gidilmelidir çünkü aç karnına gitmek ihtiyacın dışında alışveriş yapmaya neden olur. Besin satın alırken mutlaka etiketler dikkatle okunmalı ve yağ oranı ve enerjisi daha düşük besinler tercih edilmelidir. Yenmeye hazır besinleri tercih edilmemeli onun yerine yemek hazırlanabilecek taze besinler satın alınmalıdır.

Özel günlere katılım yapılacağı zamanlar çok aç iken gidilmemeli ve ikramları reddedecek olmaya hazır bir şekilde gidilmelidir. Davetteki yemeklerden diyete uygun olan besinleri seçmeye özen gösterilmeli; örneğin şeker içermeyen kalorisiz içecekler tercih edilmelidir.

Yürüyüşe zaman ayırın

Günlük yaşamda yürüyüşe vakit ayırılmalıdır, hızlı tempoyla yürüyüşler yapılmalıdır. İşe, okula, eve giderken daha az taşıt kullanma denenmeli, hiç yürüme imkânı yoksa bile otobüsten birkaç durak önce inip gidilen yere yürümek veya arabayı birkaç sokak öteye park edip yürümek bireye yürüyüş imkânı sağlamak açısından faydalı olabilir. Merdivenle çıkılamayacak/inilemeyecek kadar yüksek katlar haricinde asansörü kullanmamayı tercih edip yürümek gün içinde daha aktif olmayı sağlar. İş yerinde spor ayakkabıları sürekli hazır halde bulundurulursa bir fırsat olduğunda yürüyüş için engel kalmamış olur. Son olarak çevredeki kişilerin aktif ve hareketli olmaları bireye de olumlu yansıyacak ve daha aktif bir yaşama sahip olmasını sağlayacaktır.

Sofrada uygulanabileck  basit sağlıklı zayıflama yöntemleri

Yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek her zaman kolay olmayabilir. Ufak değişimlerle yavaş yavaş yeni alışkanlıklar kazanılabilir. Mesela göz önünde yiyecek bulundurmamakla başlanabilir, bu sayede planlanan öğünlerin haricinde yemek yenmemiş olur. Servis yapılan tencere/tepsi masaya koyulmamalı ve serviste kullanılan kepçe küçük boy tercih edilmelidir. Yemek tabakları küçük ve salata tabakları daha büyük kullanılarak salata tüketimi artırmalıdır. Besinler ağızda iyi çiğnenerek sindirimi kolaylaştırılmalıdır. Yemekler yavaş yenmelidir, unutulmamalıdır ki; mide doyduğunu 20 dakika sonunda hissetmektedir bu yüzden yemekler minimum 20 dakika sürmelidir. Her lokmada çatal ve kaşık tabağın kenarına bırakılmalı, bu hareket çiğneme sürensini uzatır doğal olarak daha yavaş yemek yenmiş olur. Yemek yerken televizyon seyretmek, bilgisayarla oynamak gibi başka aktiviteler ile meşgul olunmamalıdır. Son olarak yemek biter bitmez masadan kalkılmalıdır.

Diyet yaparken planlı olmak faydalı olacaktır. Mesela akşam yemeğinde ne yenileceği önceden planlanırsa diyete uyum kolaylaşır. Her öğün 1-2 bardak su içilebilirse en azından öğünlerle birlikte 1 litre su tüketilmiş olur ve günlük tüketilmesi gereken suyun yarısı tüketilmiş olur. Yemekleri planlanan zamanlarda yemeye özen gösterilmelidir. Ve her hafta tartılıp sonucu kaydederek bireyin kendisini takip etmesi gerekir. Zayıflama yöntemleri uygulanırken düzenli ölçüm ve takip çok önemlidir.

kilo verme motivasyonu nasıl sağlanır

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri ve Psikolojik Yaklaşım

Eski çağlarda yaşanan kıtlıklar sebebiyle yiyecekler bol olmadığından, içimizdeki ağırlığı düzenleyen mekanizma yemeyi durdurmaya değil, daha çok yemeye kuruludur. Bu sistemin biyolojik mantığı da oldukça açıktır. Çok yemek, az yemekten daha iyidir. Daha çok yeme mekanizması aynı zamanda enerji üretilmesini de kontrol eder.

Yiyecek tüketimi açlık ve iştah ile başlayıp tokluk ile biter.( Bkz: açlık tokluk mekanizması) Açlık, ‘yiyecek tüketmeye yönelik bireysel duygu’ olarak tanımlanırken iştah ise ‘açlığın olmasına bağlı olmaksızın yemeye yönelik psikolojik bir istek’ olarak tanımlanır. İştah, özellikle bir yiyeceği tercih etme, özel bir yiyeceğin tadını alma, bir yiyeceği çok istemek gibi durumları da içerir. Doyma, açlık hissinin yemek yiyerek giderilmesidir. Tokluk ise göreceli olarak daha uzun saatler doymuş ve tatmin hissetme durumudur.

İştahın artması bakımından besinin görünümü, tadı ve kokusu oldukça önemlidir. Yapılmış çalışmalara göre, lezzetli bir yiyeceğin ağıza alınması kişiyi daha fazla yiyecek tüketmeye yönlendirir. Bu durumun kökü psikolojiktir. Deney farelerinde, şeker ya da yağ içeren yiyeceklerin tüketiminde, hipotalamustaki dopamin seviyesinde yükselme olmuş ve bunun sonucunda daha fazla besin tüketimi olduğu görülmüştür. Şüphesiz, iştah konusu psikolojik temellidir. Tatlılarla dolu olan bir tatlı büfesi, az önce karnını doyurmuş olan birçok insanı tatlı yemeye yönlendirebilir.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda görülmüştür ki;  aynı öğünde çok miktarda yiyecek tüketildiğinde o yiyeceğe olan tercihte azalma olmaktadır. Yemeğin başlangıcında yiyeceğin kokusu güzel gelirken devamında bu beğeni giderek kaybolur. Bu durum ‘ duyu-özellikli tokluk ’ olarak bilinir ve diyeti çeşitlendirerek bu sonuca ulaşmak mümkündür.

Sağlık açısından ve sosyal açıdan daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için zayıflamanın önemi büyüktür. Bunun için de beslenme tedavisi, fiziksel aktivitenin artırılması ve davranış değişikliği tedavisinden oluşan sağlıklı zayıflama sürecine girmeli ve bunu tüm yaşama adapte ederek ömür boyu kalıcı olması sağlanmalıdır.

Sağlıklı Zayıflama yöntemleri uygulanarak başarılı sonuçlar almak için; bireyin bu tedaviyi kendisinin istiyor olması, tedavinin sadece o bireye özgü hazırlanmış olması, bireyin bilinçli ve sabırlı olması ve diyetisyeni ile iletişimini sürekli tutması ile mümkün olmaktadır.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri ile ilgili yararlanılabilecek Kaynaklar:

http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=21

Zayıflama Yöntemleri
Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri
Zayıflamak için uygulanacak yöntemler?

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Morbid Obez Nedir? Morbid Obezite Tanısı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

4 Yanıt

 1. Avatar
  Hatice Yormaz
  • Avatar
   Esra Gülaçtı
 2. Avatar
  Aslı Koca
 3. Avatar
  Esra Gülaçtı

Bir cevap yazın