zayıflamak için diyetisyen desteği

Zayıflamak İçin Diyetisyen Desteğine Başvurmak Neden Önemlidir?


Günümüzde bilgiye çok kolay ulaşılması insanların kafalarının karışmasına ve yanlış yönlendirilmesine yol açabiliyor. Elbette doğru bilgiler veren sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan içerikler yada uzmanların kaleme aldığı yazıları paylaşan site ve platformlar mevcut. Ancak ne yazık ki sayıları tüm havuz içerisinde oldukça azınlıkta.

Kilo vermek isteyenler internette birkaç arama yaparak nasıl beslenmeleri gerektiğini, kalori tayinlerini ya da hayatlarında yapmaları gereken değişiklikleri kolayca öğrenebiliyorlar. Ancak bu bilgilerin kaynağı ve doğruluğu kullanıcılar nezdinde sorgulanmıyor. Spekülatif başlıklar ve doğru olmayan içerikler ile insan sağlı üzerinde ciddi oyunlar oynanıyor.  İşte tam bu noktada zayıflamak için diyetisyen yardımının gerekliliği devreye giriyor.

Diyetisyene gitmek gerçekten işe yarar mı?

Pek çok kitapta ya da sitede hangi yiyeceklerin sağlıklı olduğu ve hangilerinin kilo vermeye yardımcı olduğu ile ilgili bilgiler yer alır. Bunların bir çoğu genellikle uzman olmayan kişiler tarafından yalnızca hit, popülerlik kazanmak amacıyla paylaşılan içerikler. Üstelik bir çok bilgi ve yaklaşım bilimsellikten tamamen uzak! Bu nedenle bir uzmanın kontrolü olmadan çok az kişi hedeflerine ulaşabilmektedir.

Bazı insanlar genellikle diyetisyene gitmenin kendileri için bir ihtiyaç olmadığını, çünkü ne yiyeceklerini ya da ne yapmaları gerektiğini zaten bildiklerini zanneder. Bazı insanlarsa diyetisyenlerin hayatlarını kurtaracağını ve diyetisyenlere her şeyi çözebilecek kişiler gözüyle bakarlar. Bu yaklaşımların ikisi de yanlıştır.

Sağlıklı zayıflamak için beslenme uzmanı arayanlar, diyetisyenlerin sadece ne yiyeceklerini ya da ne yemeyeceklerini söylemediklerini akıllarından çıkarmamalıdırlar. Kilo verme süreci oldukça uzun bir süreç olduğu için hastanın tüm alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir. Bir diyetisyen hastasından pek çok davranış değişikliği isteyebilir, sizi bir çok konuda yönlendirebilir ve bir yaşam koçu gibi hareket edebilir. Bu yüzden bir diyetisyene gittiğinizde bir diyet listesinden fazlasını alacağınızı aklınızdan çıkarmayın!

diyetisyene güven ingilizce

Diyetisyene Gitmenin Faydaları

Diyetisyene gitmeden kilo verebilir miyim diye düşünenler yada gidip gitmemekte tereddüt edenler için derlediğimiz diyetisyene gitmenin faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

1-)Engelleri fark edip onları aşabilirsiniz

Kilo vermek için diyetisyene başvurmanın önemi, diyetisyenin farklı ve profesyonel bir bakış açısına sahip olmasıdır. Amacınıza hizmet eden ve etmeyen şeyleri daha kolay fark edebilen bir diyetisyen, yapacağınız diyet değişikliklerini, yeme alışkanlıklarınızı ve sağlıklı kalmak için uymanız gereken rutini belirlemeye yardımcı olur. Her türlü aksaklıkları ve zorlukları gören bir kişi, problemleri başarılı bir şekilde çözmenizi ve hedefinize ulaşmanızı sağlar.

2-)Yalnız olmazsınız

Zayıflamak için diyetisyen ile çalışmak isteyenler, kilo verme sürecinin zorlu aşamalarında yalnız olmazlar. Hedefler belirlediğinizde ve birine karşı sorumlu hissettiğinizde, o hedefe bağlı kalmak daha büyük bir motivasyon kaynağı olur. Diyetisyenler size verdikleri listeye uymanız ve bahsettiği davranış değişiklerinin uygulamanız için sizi belli aralıklarla kontrol ederler. Kilo verme hedeflerinizi sürekli size hatırlatırlar ve yaptığınız yanlışları size söyleyerek amacınızdan sapmamanızı sağlarlar.

3-)Tasarruf edersiniz

Zayıflamak isteyenler genelde pek çok bitkisel ürüne ya da ilaca yönelir. Bu çözümler bazen oldukça maliyetli olabilmektedir. Bir uzman denetiminde olunmadığında vücut için sağlıklı olmayan pek çok gereksiz ürün satın alınabilir. Diyetisyenler yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için sizin için en ideal besinleri tüketmenizi isterler. Daha sağlıklı bitkisel takviyeler almanıza yardımcı olur.

4-)Duygusal destek alırsınız

Besinler günlük yaşamın neredeyse tamamında olduğu için, yenilen şeylere karşı oluşan duygusal bağlar da oldukça fazladır. Mutlu eden yiyecekler, hüzün veren şeyler, öfkeliyken tüketilen abur cuburlar gibi pek çok gıda bazı duygularla bağdaştırılmıştır. Kilo vermek için diyetisyene başvurmanın önemi, diyetisyenin bu alışkanlıklarınızı değiştirmek için size duygusal destek vermesidir.

Diyetisyenler, planlarınıza uymanız için sizi engelleyen sorunlar hakkında konuşmalar yapabilir ve sorun ortadan kalkıncaya kadar size destek olabilir. İştahınızı kontrol altında tutmak için size çeşitli önerilerde bulunabilir ve sizi bu konuda motive edebilir. Her duygusal çöküş yaşadığınızda yemeklere saldırmanızı önlemek yerine alternatifler geliştirerek programınıza bağlı kalmanızı sağlayabilir. Uzun süre boyunca bu alışkanlıklar düzelmezse yada hasta direnç gösterise diyetisyeniniz bir psikolog ile görüşmenizi isteyebilir.

bilimsellik ve doğruluk

5-) Bilimsel verilere uygun bir diyet planı edinirsiniz

Beslenme söz konusu olduğunda hemen hemen herkesin çeşitli görüşleri ve farklı iddiaları vardır. Diyetisyenler bu konuda, aldıkları eğitim ışığında bilimsel kararlar verirler. Kişinin gün içindeki fiziksel aktivitesini, kronik rahatsızlıklarını, genel ruh halini ve pek çok değişkeni göz önünde bulundurarak hastaya özel bir diyet planı yapar. Yaptıkları beslenme planının ne kadar sağlıklı ve sürdürülebilir olacağına karar verirken hastanın buna uyup uymayacağına da bakarlar. Zayıflamak için diyetisyene gidenler bu nedenle hayatlarının her anında profesyonel bir tavsiyenin faydalı olduğunu görürler.

Her yaş grubu için farklı beslenme gereksinimleri vardır. Diyetisyenler bunun bilincinde oldukları gibi hastada var olan kronik rahatsızlıkları önlemek ve iyileştirmek için uzun vadede hastaya yardımcı olurlar. Yeme bozuklukları, hipertansiyon, gastrointestinal rahatsızlıklar yada kilo vermeyi engelleyen hastalıklarda bilinçli bir şekilde beslenmek çok önemlidir. Ayrıca diyabet, böbrek yetmezliği ve kalp hastalığının yanı sıra kanser türlerinde de bir beslenme uzmanı çalışmak hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

6-Diyetiniz size özel olur

Diyetisyenlerin sunduğu en büyük avantaj, hastaların beslenme ihtiyaçlarını tamamen bireysel olarak ele almalarıdır. Piyasada sunulan diyetler ve diyet takviyeleri herkes için çalışacakmış gibi pazarlanmaktadır. Fakat aslında yeme alışkanlıklarımız, gıda tercihlerimiz, fiziksel aktivitelerimiz, metabolizma hızlarımız ve alışkanlıklarımız söz konusu olduğunda hepimiz birbirinden çok farklıyız. Bir diyetisyen en uygun olanı belirlemek için sizinle birlikte çalışır. Tüm bu varyansları dikkate alarak, uzun vadede sürdürülebilecek bir beslenme planı yapar. Buna ek olarak kilo verme sürecinde hastanın sürekli yanında olarak ona bir yaşam koçu gibi yardımcı olur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Aşırı İştah ve Yemek Yeme İsteğini Önlemenin 10 Yolu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın