zayıflamak için yapılan hatalar

Zayıflamak için En Sık Yapılan 10 Hata


Zayıflamak için En Sık Yapılan 10 Hata

Havalar ısınmaya başladı derken herkes zayıflamak yaza formda girmek için kışın aldığı kiloları verme çabalarına girmeye başladı bile. Peki ya zayıflamak nedir ? Ayna karşısında kendimizi güzel görmek midir? Yoksa istediğimiz kıyafete girebilmek mi? Zayıflamak sadece dönemlik yapılan bir şey midir? Yoksa vücut bütünlüğünü ömür boyu sağlıklı olacak şekilde korumak mıdır ? Tüm bunların cevabını verebilmek için doğruları ve yanlışları bilmemiz gerek aslında .Zayıflamak için yapılan hatalar, doğru bilinen yanlışlara baktığımızda sizler için 10 temel başlıkta topladım.

diyetisyene güven ingilizce

1.Zayıflamak için hazır diyetler kullanmak, diyetisyene gitmemek

Zayıflamak için en sık yapılan hataların başında kendi başımıza uyguladığımız hazır diyet listeleri gelmektedir. Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Komşunun diyeti,detox adı altında geçen sanal ortam diyetleri, dukan diyeti,karatay diyeti, atkins diyeti gibi popüler diyetler sizin için uygun değildir.Bu tip diyetler tek tip beslenme modeline girdiği için sağlıklı sonuçlar oluşturmayacaktır. Diyet diyetisyen kontrolünde olduğu sürece sağlıklı ve başarı oranı daha yüksek olacaktır.

zayıflama için hızlı kilo kaybı

2.Çok hızlı kilo vermeye çalışmak

Herkes biran önce kilo vermek ister fakat sonrasında verilen bu kiloların nasıl bir dönüş olacağını maalesef düşünmez. Toplum olarak yapılan en fazla yanlışlardan biri hızlı kilo veriyim tartıda biran önce eksileri göreyim düşüncesidir. Fakat tartıda sayı olarak kayıp gerçekten de sağlıklı bir kayıp mıdır? Çok hızlı verilen kilolarda çoğunlukla yağ kaybı yerine, su ve kas kaybı olabilmektedir. Kas dokusu kaybı demek metabolizmanızın yavaşlaması ve ilerleyen dönemler de vücut fonksiyonlarınızın aksaması demektir.Ne yazık ki bu şekilde verilen kilolar sağlıklı  ve kalıcı değildir.

zayıflamak için aç kalmak

3.Aç kalırsam/öğün atlarsam zayıflarım düşüncesi

Zayıflamak için aç kalmak, öğün atlamak da yapılan yanlışlardan birisi.Günde sadece 2-3 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde, açlık hissi daha fazla oluşmakta,kan şekeri düzeni bozulabilmekte ve kilo problemleri ile karışılabilmekteyiz. Ne yazık ki açlık durumunda vücudumuz besinlerle aldığı enerjiyi depolamaya yatkın olmaktadır. Vücud kendini koruma altına almaya çalışır ve yağ dokusu olarak depolamaya başlar.

zayıflamak için ekmeği tamamen kesmek

 4.Ekmek yersem kilo alırım efsanesi

Ekmeksiz bir sağlıklı beslenme ve zayıflama programı düşünülemez. Ekmek posa,karbonhidrat, protein ve vitamin kaynağıdır.Ekmek tüketirken porsiyonuna ve türüne (tam buğday,çavdar,kepekli, yulaflı vb.) dikkat edildiğinde kilo alınmasına değil aksine sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo verilmesine de katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak zayıflamak için başta televizyonlar olmak üzere tüm yayın organlarında ekmek üzerine yapılan olumsuz eleştirilere ve efsanelere itimat etmeyiniz.

zayıflamak için su içmek

5.Su içmemek

Diyetisyeninizin hazırladığı diyet listelerine eksiksiz uyuyor fakat kilo veremiyorsanız hatayı su içme alışkanlığınızda arayabilirsiniz.Besinlerin sindirilmesi, metabolizmanın hızlanması, metabolik atıkların atımı  ve kilo kaybına yardımı kısacası vücut fonksiyonların düzenli işleyişi için su beslenmemizin en önemli parçasıdır. Zayıflamak sürecinizi hatasız devam ettirmek için mutlaka su içme alışkanlığı kazanmalısınız. Su ihtiyacı; cinsiyete,yaşa,kiloya hatta mevsime göre de farklılık göstermekle birlikte ortalama günde 2-2,5 lt su içilmesi yeterli olacaktır. Fakat gün içinde içilen kahve,çay,meyve suyu gibi sıvıların su yerine geçmediğini de unutmamak gerek.

hareketsiz yaşam sedanter obezite

6.Hareketsiz bir yaşam

Diyet ve spor/egzersiz/hareketli bir yaşam birbirini tamamlayan puzzlle gibidir.”Diyet olamadan spor olmaz; spor olmadan da diyet olmaz “ bütünüyle düşünüldüğünde hem kilo vermeye hem de sağlıklı yaşamınızı korumak için destek olacaktır.Ancak sağlıklı beslenme kuralları ve fiziksel aktivitenin birlikte olması durumunda Sağlıklı yaşamdan bahsedilebilir. Sedanter yaşamı devam ettirmek kilo verme sürecindeki en büyük hatalardan biridir.

sürekli tartılmak

7.Her gün tartılmak

Diyet yaparken her gün tartılmak sizi psikolojik olarak etkiler.Gün içinde bile karşılaşacağınız değişimler moralinizin bozulmasına,diyeti yarım bırakmanıza ve sıkılmanıza neden olabilir. Ödem artışları,kabızlık,gün içinde tüketilen su miktarıyla  bile tartıda kilo almış görünebilirsiniz. Bunu gördüğünüzde stres yapabilir,aç kalma isteği, hatta kalori sayımı yaparak diyeti kendinize zorlaştırabilirsiniz. Bunu önlemek ve sağlıklı kilo verdiğini görmek için haftada bir kere,sabahları kalktığınızda,tuvalete gittikten sonra ince kıyafetlerle tartılmalısınız.

psikolojik açlık

8.Açlık türünü bilmek

Evet, doğru duyduk. Açlık nedir bilmeliyiz çünkü fizyolojik ve psikolojik olarak 2 çeşit açlık vardır. Fizyolojik açlıkta gerçekten acıkıp,karnınız guruldayabilir,canınız yemek çeker. Psikolojik açlığı ise ayırt ederken birden bire ortaya çıkar ve aklınızdan yiyecekler geçer, tatlılar zevk veren yiyecekler düşünürsünüz.İşte bu noktada açlık nedir bilmek önemli oluyor.Eğer fizyolojik açlık ise öğününüzü tamamlayın psikolojik açlık ise bu; kendinizi sakinleştirin diyetteki hedefinizden vazgeçmeyin ve bir bardak su içip zihninizi başka şeylerle meşgul edin.

uykusuzluk kilo verme

9.Az uyku

6 saatten az uyku, bir sonraki günde yorgun ve sinirli olmanızı, iştah üzerinde etkili olan hormonların yanlış uyarılmasını(leptin ve ghrelin) ve buna bağlı olarak yeme isteğinizi arttırabilir. Ayrıca gece geç saatlerde uyumanın,televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen sürenin artması da ekstra 200-400 kalori alabilcek şekilde beslenmeye neden olabilir. Bu yüzden düzenli uyku ile kilo kaybı ve diyete olan uyumu korumada etkili olacaktır.

stres ve kilo alma

10.Stresli yaşam 

Stres yapmak vücutta kortizolun salgılanmasına ve kortizol de kilo artışına neden olmaktadır. Kortizolün karın bölgesindeki yağlanma faktörü olabildiği için stresi hayatımızda en az düzeye indirmeye çalışmalıyız. Kendinizi sevin ve sağlığınızdan olacağınız diyetleri uygulamayın sağlıklı ve  kalıcı kilo verebilmek için diyetisyenden yardım almayı unutmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Gece Yemek Yemek : Zararları ve Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın