alkolün zararları nelerdir

Alkolün Zararları/ Alkol Tüketimine Bağlı Hastalıklar


Alkol hem toksik bir madde olduğu için, hem de kalorisi fazla olduğu için vücuda zarar vermektedir. Günlük kritik saf alkol miktarını Dünya Sağlık Örgütü 40 ml olarak ilan etmiştir. Bu ölçüye göre bir erkek, bir günde yarım şişe ufak rakı, bir tam şişe şarap, iki şişe bira içemez, içmemelidir. Bir kadın için bir günde kritik saf alkol miktarı 20 ml’dir. Aksi halde kadın olsun erkek olsun bir günde belirtilen düzeyleri aşarlarsa karaciğer hastalığına yakalanma riski artar. Alkolün zararları şüphesiz ki ilk karaciğerde kendisini belli eder.

 

Alkolün karaciğer üzerine toksik etkisi, proteinden eksik beslenenlerde daha şiddetli olur. Alkol tüketilirken masasında pirzolası, köftesi, balığı, peyniri, yoğurdu eksik olmayan kimselerle, parasal yetersizlik veya aşırı alkol tutkusu nedenleri ile alkolü, salata, leblebi, domates gibi protein içermeyen mezeler ile içenler arasında, alkolün toksik etkisi yönünden bariz bir fark olduğu hayvan deneyleri ile gösterilmiştir. Alkolün zararları çok değişken olabilmektedir. Alkol tüketimine bağlı hastalıklar sürekli yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Alkol kötüye kullanımları her yıl binlerce can almaktadır. Motorlu araç kazaları, alkolle ilişkili cinayetler, alkolik siroz, intihar ve diğer kazalar ölümlerin başlıca nedenleridir. Görüldüğü üzere alkolün zararları fizyolojik etkiler ile sınırlı değildir.

Alkol Tüketimine Bağlı Hastalıklar

Alkolün sağlık üzerine etkileri ve alkol tüketimine bağlı görülen hastalıklarından bir kaçı şunlardır:

  • Hipertansiyon
  • Kalp hastalıkları (kardiyomiyopatiler, aritmiler),
  • Süreğen karın ağrıları
  • Süreğen ishal,
  • Karaciğer işlev bozukluğu ve siroz
  • Cinsel sorunlar
  • Kemik iliğinde değişiklikler
  • Santral sinir sistemi defektleri.

bunlar ve bunlar gibi bir çok hastalı alkolün zararlarının en net göstergeleridir.

Sindirim Sistemine Etkileri

 

Alkol kullanım bozukluklarında yemek borusu hastalıkları (özefajit, Barret  özefagusu, Mallory-Weiss yırtıkları gibi), ayırt edilemeyen karın ağrıları, gastrit, hepatit, pankreas hastalıkları ve süreğen ishal sık olarak görülmektedir.Her karın ağrılı hastada ayırt edici tanıda aşırı alkol kullanımı düşünülmelidir. Birçok alkol bağımlısında ince bağırsaklarda emilim bozukluğuna bağlı süreğen ishal vardır. Temel belirti yumuşak, sık dışkılamadır. alkolün zararları sindirim sistemi üzerinde oldukça belirgindir.

alkol hastalıklar ilişkisi

Kalbe Etkileri

 

Son yıllarda yapılan çalışmalarda aşırı alkol kullanımının hipertansiyon ile ilişkisi gösterilmiştir. Birçok çalışmada hipertansif hastalarda alkol kullanımının azaltılmasının oldukça kısa süre içinde kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Hipertansiyonu olan ılımlı içicilerde güvenli olabilecek alkol miktarı net değildir. Başka kalp hastalıklarıyla eşlik etmesi durumunda bu hastaların alkol kullanımını tamamen sonlandırmaları önerilmektedir. Alkol aynı zamanda kalp ritim bozuklukları, iskemik kalp hastalıkları, kardiyomiyopati gibi diğer kalp hastalıklarında da risk faktörü olarak görülmektedir. Alkolün zararları kalbi etkilediğinde ölümle sonuçlanma ihtimali yükselmektedirç

 

Karaciğere Etkileri

 

Süreğen alkol kullanımı ile ilişkili olabilecek 3 farklı karaciğer bozukluğu klinik belirtisi vardır. Birinci grup karaciğer fonksiyon testleri yüksek olup belirtisi olmayan hastalardır (yağlı karaciğer). İkinci grupta anormal karaciğer fonksiyon testleri, bilirubin düzeylerinde artma ve büyük, ağrılı karaciğer vardır (alkolik hepatit). Üçüncü grup hastalarda karaciğer yetmezliği ve ölüme sebep olabilecek karaciğer yetmezliği belirtileri vardır (alkolik siroz).

 

Alkol ve Kanser

 

Alkol kullanımı 4 tip kanserle yakından ilişkilidir. Bunlar yemek borusu, karaciğer, nazofarinks ve gırtlak kanserleridir. Aynı zamanda meme, prostat ve mide kanserlerinde de ılımlı düzeyde artışa neden olduğu konusunda kanıtlar vardır. Sigara kullanımı alkolün karsinojenik etkisini artırır. Alkolün zararları ve sigaranın zarar

 

Cinsel İşlev Bozuklukları

 

Erkeklerde alkolün doğrudan etkilemesiyle sperm üretimi ve hareketliliği azalır, kadınlarda ise adet döngüsünde bozukluklar gelişebilir.

alkol yasak işareti

Hamilelik ve Alkol

 

Şimdiye kadar elde edilen verilere göre hamilelikte ve emzirme döneminde kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Fetal Alkol Sendromu, gebelikte alkol alan annelerin bebeklerinde görülen bir hastalıktır. Ve Amerika’da zeka geriliğinin nedenlerinin başında gelir. (Daha detaylı bilgi için Bknz:Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararları | Fetal Alkol Sendromu)

 

Sinir Sistemine Etkileri

 

Baş ağrıları, uyku bozuklukları, bellek bozuklukları, periferik nöropati alkolün sık görülen etkilerindendir. Periferik nöropatide en sık görülen belirti, çorap tarzında yanma-üşüme ile birlikte olan ağrı hissidir. Alkolik nöropatinin beslenme bozukluğu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Nöropatiye B vitamini eksiklikleri sebep olmaktadır. Alkol tüketimine bağlı hastalıklar arassında sinir sistemi hastalıkları oldukça tehlikelidir.

 

Sonuç / Diyetisyen Yorumu

 

Fazla alkol tüketimi bir takım mineral (magnezyum ve potasyum) ve vitamin (tiamin, vitamin B6, vitamin B12, folik asit) eksikliklerinin görülmesine sebep olmaktadır. Bireyin sağlıklı olması için; hamilelikte alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca peptik ülser, gastrik ülser, şeker hastalığı, karaciğer hastalığı gibi alkol kullanımında agresifleşecek hastaların alkol tüketmemesi gerekir. Trafiğe çıkacak kişilerin de alkolden uzak durması hem kendi can sağlıkları hem de başkalarının hayatları için önem arz etmektedir.

Kısaca alkolün zararları ndan kaçınmak ve alkol tüketimine bağlı hastalıklara yakalanmamak için günlük alkol tüketimini sıfırlamak ve oldukça önemldir. Her ne kadar alkolün güvenilir alım düzeyleri olsa da hiç tüketilmemesi daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Rokanın Faydaları ve Besin Değerleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın