anne sütünün faydaları ve önemi

Anne Sütünün Faydaları ve Önemi


Anne sütünün faydaları ve önemi hem bebek hemde anne açısından çok büyük bir yere sahiptir. Bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde salınan ve bebek büyüdükçe içeriğinde değişimler olan anne sütü, ilk 6 ay bebeğinizin tüm gereksinimini karşılayabileceki mucizevi bir besindir.

Anne sütünün oluşumunda hormonlar büyük rol oynamaktadır. Annedeki prolaktin hormonu anne sütünün üretilmesini sağlamaktadır. Doğum ile birlikte salgılanan oksitosin ise anne sütünün salınmasında rol oynamaktadır. Bebek doğar doğmaz anneyle buluşturulmalı ve anne sütünün salınması sağlanmalıdır. İlk süt (ağız sütü) içerik bakımından farklı ve bebeğe özel olarak son derece önemlidir.

anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir

Anne sütünün Faydaları – Bebek açısından

Anne sütü doğumdan itibaren ilk 6 ay süresince bebeğin tüm fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu nedenle bebeğin anne sütünü devamlı olarak alması çok önemlidir. Anne sütü 2 yıl boyunca devam ettirilmeli bebeğin anne sütünden faydalanması sağlanmalıdır. Anne sütünün uzun süre alınması bebeğe sayısız fayda sağlamaktadır. Bebek için anne sütünün faydaları : 

-Anne sütü bebeğin zihinsel ve fiziksel büyüme ve gelişiminde çok önemlidir. Anne sütü bebeğin temel beslenmesini ilk 6 ay karşılamaktadır. İki yıl boyunca da devam ettirilmelidir.

-Anne sütü , inek sütü ve mamalara göre içerdiği besin ögelerinden daha zengin olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca anne sütündeki besinlerin emilimi daha kolaydır ve bebek için daha yararlıdır.

-Anne sütü bebek için hastalıklardan korunma yönünde fayda sağlamaktadır. Anne sütünde bulunan animikrobiyal faktörler olan immunoglobulin ve interlökin gibi immün faktörler bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

-Bebeğin diyare (ishal) olmasına sebep olabilecek çeşitli mikroorganizların oluşmasını önler.

-Bebeğin sindirim sistemine en uygun besin olduğundan dolayı kolay sindirilir ve bebekte tolerasyon sıkınıtısı oluşturmaz

Anne Sütü almayan bebekler

Anne sütünün sadece dönemlik olarak değil yaşam boyu koruma sağladığı unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre sonraki yaşlarda oluşabilecek başta obezite, diyabet (şeker hastalığı) olmak üzere kanser, kalp-damar hastalıklar gibi bir çok kronik hastalıktan korunmayı büyük ölçüde sağlamaktadır. Anne sütü içerisinde bulunan bir çok immunojen öge, bebeğin bağışıklık sitemini güçlendirmekte ve ileriki yaşlarda hastalığa yakalnma oranları düşürmektedir.

Çeşitli zorunluluklardan dolayı bebek anne sütü alamıyorsa gelişimi mutlaka bir doktor tarafından düzenli şekilde izlenmeli ve diyetisyen ile beraber uygun bir beslenme programı uygulanmaldır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için sitemizde yayınlanan anne sütü alamayan bebeklerde beslenme yazısını okuyabilirsiniz

Anne sütünün Faydaları – Anne açısından

Anne sütünün yararları sadece bebeğe olan etkilerle sınırlı değildir. Emzirme süreci anneye de bir çok fayda sağlamaktadır.

-Annenin hamilelikle oluşan fazla kilolarını vermede emzirme büyük rol oynamaktadır. Anne bol bol bebeği emzirmelidir.

-Anne sütü annenin psikolojik olarak da sağlıklı olmasında etkilidir.

-Anne sütü bebek ve anne arasında bağ oluşumunda çok önemlidir. Annelerin bebeklerini emzirmesi aralarındaki bağı güçlendirmektedir.

-Ekonomik açıdan da daha avantajlı,  pratik ve her zaman ulaşılabilir bir besindir.

Annenin uterusunun eski haline dönmesini kolaylaştırmaktadır.

-Anneyi rahim ve göğüs kanserine karşı korur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Anne sütü içeriği başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

3 Yanıt

  1. Avatar
    Meryem
  2. Avatar
    Tuğçe
  3. Avatar
    Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Bir cevap yazın