crohn hastalığı ve beslenme

Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri, Beslenme Tedavisi


Crohn hastalığı sindirim sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır. Hastalıkta en çok ince bağırsakla kalın bağırsağın birleşme noktası ince bağırsağın son kısmı olan terminal ileum da tutulum olmaktadır.

Crohn hastalığı nedir

Crohn hastalığı gastointestinal sistemi yemek borusu, mide, incebağırsak ve kalınbağırsakta bir veya birkaç bölümde tutabilen bir kronik, inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Genellikle ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleştiği ince bağırsağın son kısımı olan terminal ileumda tutulum olsa da ağızdan anüse kadar bütün sindirim sistemini etkilemektedir.

Nedenleri

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat genetik ve enfeksiyonel faktörlerin hastalığın oluşumunda etkili olabileceği bulunmuştur.

Crohn hastalığı belirtileri

Crohn hastalığı hastalarda farklı bölgelerde tutulum gösterdiği için farklı belirtilere neden olabilmektedir. Bu sebeple hastalığın tanısının koyulması güçtür. Genellikle crohn hastalığının klinik bulguları diğer hastalıklarla örtüşebilmektedir.

Bu hastalarda kronik diyare,dışkıda kan, iştahsızlık, ateş, karın ağrısı ve şişkinliği, gaz, kabızlık, yorgunluk ve cilt, göz ve eklemlerde bozukluklar görülebilir. Hastada besin tüketiminin ve emiliminin azalması, gereksinmenin artmasına bağlı olarak kilo kayıpları gözlemlenebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı çocuklarda büyüme ve gelişmede geriliğe neden olabilmektedir. Hastalığın tutulum bölgelerine göre elektrolit yetersizliği, yağ ve yağda eriyen vitaminlerin ( A, D, E ve K ) emiliminde bozukluk, B12 vitamininin emiliminde bozukluk veya karbonhidrat emiliminde bozukluk durumları görülebilmektedir.

crohn belirtileri resmi

Tanısı

Yukarıdaki belirtileri olan hastanın kan ve dışkı numunelerinin laboratuvar sonuçları değerlendirilir. Kalın bağırsak ve ince bağırsağın son bölümünün görüntülenmesi için kolonoskopi uygulanır. Uygulama sırasında gerekirse hastadan parça alınır ve alınan parça laboratuvarda değerlendirilir. Tutulum yemek borusu, mide yada ince bağırsağın üst kısımlarında ise tomografi veya manyetik reznonans (MR) ile karın bölgesi değerlendirilerek tanı konmaktadır.

Crohn hastalığı tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi tutulum bölgesine ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Eğer hastalık hafif şiddetliyse ağızdan ya da anüs bölgesinden uygulanan ilaçlarla tedavi sağlanır. Eğer hastalık şiddetliyse damar yoluyla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda hastanın cerrahi tedavi olması gerekmektedir.

beslenme ve diyet tedavisi

Crohn Hastalığında Beslenme

Crohn hastalığının şiddeti ve tutulum bölgesi farklı olduğu için bireye özgü beslenme gerekmektedir.

-Hastanın sıvı elektrolit dengesi sağlanmalı. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeli.

-İnflamatuar bir hastalık olduğundan gereksinme artacağından genellikle enerji alımı kısmen arttırılabilir fakat bunu bireyin kendi başına değil, diyetisyen kontrolünde yapması gerekir

-Hastalar aşırı derecede posa alımında kaçınmalıdır.

-Hastalık ince bağırsak tutulmuşsa yağ emiliminde sıkıntı olacağından yağ alımı azaltılmalı. Et ürünleri yağsız tercih edilmeli ve sıvı yağlar yemeklere dikkatli koyulmalıdır. Kızartma yöntemiyle yapılan yemeklerden kaçınılmalıdır.

-Et, süt yumurta gibi kaliteli proteinlerden aşırıya kaçılmadan yeterli miktarda tüketilmelidir.

-Hastanın diyeti vitamin ve minerallerden zengin olmalı. Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.

-Hastada laktoz intoleransı görülüyorsa süt ve süt ürünleri tüketilmemeli

-Hastanın şikayetlerine göre pirinç, buğday, mısır veya turunçgil tüketimi sınırlandırılabilir.

-Hastalar genel olarak alkol, acı baharatlar, çay, kahve, meyve ve sebze gibi posalı besinleri tüketilmesinden kaçınmalıdır.

Crohn hastalığı sindirim sistemini bir veya daha fazla bölgele de etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Belirtileri ve tedavisi tutulum bölgesine ve şiddetine göre değişmektedir. Bu hastalığın beslenme tedavisi kişiye göre düzenlenmeli, inflamatuar ve emilim sıkıntısı oluşturan bir hastalık olduğu için genellikle enerji, protein, vitamin ve mineralden zengin, yağdan sınırlı bir diyet uygulanmaktadır. Hastanın belirtilerine göre bazı besinlerin tüketimi diyette sınırlandırılmalı veya diyetten çıkartılmalıdır. En doğru diyet tedavisi için diyetisyene başvurulmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Konstipasyon Nedir, Nedenleri ve Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

  1. Avatar
    aysun
  2. Avatar
    EKREM

Bir cevap yazın