İdeal Kilo Hesaplama

ideal kilo hesaplama

İdeal Kilo hesaplama aracımızla yaşınıza ve boyunuza göre olmanız gereken en uygun kiloyu kolayca hesaplayabilirsiniz. Eğer siz de kaç kilo olmalıyım diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken aracımıza şuanki yaşınızı ve boyunuzu girmek ve ardından hesapla butonuna basmak. Çıkan sonuç sizi doğru kilonuza yönlendirecektir. Bu hesaplama aracının tahmini sonuçlar verdiğini ve bir öneri niteliği taşıdığını lütfen unutmayınız. Hedeflediğiniz kiloya ancak bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme programı ile ulaşabilirsiniz.
Yaş: :
Vücut Ağırlığı (kg) :
Boy Uzunluğu (cm) :
   
İdeal kilo hesaplama aracı nasıl çalışır?

Dünya sağlık örgütünün kabul ettiği beden kitle indeksi referans değerkerli baz alınırak geliştirilen bu araç, ideal kilonuzu bulmak için önce yaşınıza göre en uygun vücut kitle indeksi (VKI) ni hesaplar. Ardından mevcut boyunuza göre olmanız gereken en uygun kiloyu bulur. İdeal beden kitle indeksi her yaş aralıklığında değişim göstermektedir. Bu sebeple farklı yaşlarda olmanız gereken ideal kilo değerleri farklılık göstermektedir. Tüm dünyaca kabul edilen bu hesaplama yöntemi sayesinde optimal ağırlığınıza ulaşma konusunda kendinize hedef koyabilirsiniz.

ideal kiloya nasıl ulaşırız

İdeal kilo neden bu kadar önemli?

İnsanlar yaşamın her döneminde kendilerine ideal kilom kaç diye sormakta ve ulaştıkları sonuca göre kendilerine hedefler koymaktadır. Peki kişinin ideal kilonsun üzerinde  yada altında olması gerçekten bu kadar önemli mi?

Normal değeri üzerinde ise

Eğer ki ideal kilonuz normal değerin çok üzerinde ise en ideal kilo verme yöntemi az,sık,çeşitli ve sağlıklı beslenme ile beraber fiziksel aktivite düzeyinizi arttırmaktır.  Kilo vermek için intenetten bulduğunuz diyet listeleri sizi asla ideal kilo değerinize kalıcı olarak ulaştıramaz. Sağlıklı bir şekilde kilo verme için sağlıklı beslenme önerilerine uymanız ve ilk fırsatta bir diyetisyene görünmeniz gerekmektedir. İdeal kilonuzun çok üzerinde olmanızın bir çok başta diyabet ve kalp, damar hastlalıkları olmak üzere bir çok kronik hastalığın habercisi olabileceğini unutmayınız.

Normal değerin altında ise

ideal kilo hesaplama aracı ile hesapladığınız değer mevcut kilonuzun altında ise sağlıklı şekilde kilo alma yöntemleri araştırmadan önce beslenme alışkanlıklarımızı sorgulamalısınız. Ardından yaptığınız beslenme hatalarını değerlendirmeli ve çözüme yönelik hayat tarzı değişikliklerinde bulunmalısınız. Sağlıklı beslenme önerileri ışığında, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları ile kısa zaman içerisinde ideal kilo değerinize ulaşabilirsiniz. Aşırı zayıflıkta şişmanlık kadar önemli bir sağlık sorunudur.

ideal kilo doğru mudur

Sonuçlar her zaman doğru mudur?

Hesaplanan ideal kilo bazı durumlarda kişinin fizyolojik özelliklerine göre değişebilmektedir.  Bu sebeple aracımızla yapacağınız hesaplamaların bazı durumlarda kabul edilebilir değerler olmadığını bilmeniz ve buna göre hareket etmemiz gerekir. Sonuçların değişebildiği durumlara bakacak olursak:

Spor yapan kişilerde

Spor yapan bireylerde ideal kilo hesaplama her zaman doğru sonuçlar vermez. Bu kişilerde sportif faaliyetlerle sonucu kas doku yoğunluğu arttığından ve yağ doku miktarı azaldığından vücut kompoziyonu değişmekte buna bağlı olarak olması gereken ağırlık spor dalına ve vücut yapısına göre farklılık gösterebilmektir.

Hamile kadınlarda

Hamilelikte ideal kilo hesaplama işlevi büyük oranda geçersizdir. Gebelerde olması gereken ağırlık yaş ve boydan ziyade gebelik öncesi ağırılığına göre belirlenir. Ancak kişinin alacağı kilo miktarı önceki ağırlığına göre değişebilmektedir. Birden çok değişkenin olduğu ve çocuğun gelişiminin kilo alma üzerine etki edebileceği bu dönemde hedef ağırlık hesaplanması  çok mümkün değildir. Hamilelik kişinin sağlıına ve beslenme düzenine en çok etki dikkat etmesi gereken dönemdir.

Yeni doğum yapmış ve emzikli kadınlarda

Yeni doğum yapmış ve emziren annelerde, hamilelik süreci sonunda alınan kilolaları atmak çok hızlı bir süreç değildir. Bu sebeple yapaılan ideal ağırlık hesapları kısa sürede doğru sonuç vermyecektir. Emzirmenin başlanmasından 6 ay kadar sonra kişi ideal kilosuna gelme yönünde hesaplar yapmalıdır. Bu süreçte sağlıklı beslenme kuralları en iyi şekilde uygulanmalı ve en yakın diyetisyene başvurulmalıdır. Sağlık açısından çok kritik olan bu dönemlerde kişi asla farklı kaynaklardan edinilmiş diyet listesi ve diyet programları  uygulamamalıdır.

Vücut yapısı farklı olan kişilerde

Halk arasında iri kemikli olarak adlandırılan, vücut yapısı ve duruşu itibariyle normal bir görünümde olan, kan değerleri normal olan, herhangi bir  sağlık sorunu bulunmayan kişilerin ideal kilo hesaplama aracında çıkan sonuçlara ulaşmak için çabalamasına gerek çok fazla gerek yoktur.