konstipasyon nedir

Konstipasyon Nedir, Nedenleri ve Tedavisi


Konstipasyon çok yaygın bir sindirim sistemi hastalığı olup tedavi edilememesi durumunda yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Toplum tarafından yanlış bilinen ve uygulanan yöntemlerin aksine, sağlıklı beslenme yöntemleri ile kolayca önlenebilecek bir sağlık sorunudur. Şimdi hastalığı ve beslenme tedavisini biraz yakından inceleyelim.

Konstipasyon nedir?

Konstipasyon diğer adıyla kabızlık haftada iki kez veya daha az sıklıktaki dışkılama miktarı şeklinde tanımlanan sindirim sistemi hastalığıdır. ABD’de en sık görülen sindirim sistemi şikayetidir. Son araştırmalara göre her elli kişiden birinde konstipasyon görülür.

Konstipasyonu olan hastalar durumu yetersiz dışkılama hissi veya sert-kuru dışkı çıkarma şeklinde tarif ederler.Özellikle 6-12 yaş grubundaki çocuklarda görülen bu sorun her üç çocuktan birinde karşımıza çıkmaktadır.

Çalışmalar sonucu elde edilen bir diğer bulgu ise kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 3 kat daha fazla kabızlık görüldüğü yönündedir.Aynı zamanda yaş arttıkça hastalığın görülme oranı da artmaktadır. Özellikle 65 yaş ve üzeri hastalarda görülme oranı bir hayli yüksektir.

Yetişkin bir bireyde haftada 3 kez ile günde 3 kez arası görülen dışkılama sıklığı normal kabul edilir. Bebeklerde ve çocuklarda ise ilk üç aylık bebeklik sürecinde günde 2- 3 kez dışkılama normal kabul edilirken 3 yaşın üzerindeki çocuklarda günde 1 kez dışkılama normal kabul edilmektedir.

Konstipasyon nedenleri

Konstipasyonun birçok nedeni olabilir. Ancak başlıca nedenleri olarak;

 • Kalın bağırsakta gözlemlenen daralmalar ve tıkanıklıklar ( Kolorektal Neoplazmlar, Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit vb.)
 • Bazı sinir sistemi hastalıkları ( MS, Spinal kord lezyonları, Skleroderma vb.)
 • Bazı kas sistemi hastalıkları
 • Metabolik hastalıklar ve hormonal bozukluklar
 • Diyabet
 • Gebelik
 • Hiperkalsemi (Kandaki kalsiyum miktarının fazla olması)
 • Hipotiriodizm (Tiroid hormonlarının eksikliği)
 • Hipokalemi (Kanda potasyum miktarının düşük olması)
 • Bazı ilaçlar ve suplementler

Tüm bunlardan hariç sağlıklı bireylerde de diyet posasının azlığına, hareketsizliğe, yetersiz sıvı alımına ve uzun süreli müshil kullanımına bağlı olarak konstipasyon gelişebilir.

konstipasyon nedenleri ve çeşitleri

Çeşitleri

 Konstipasyon sorunun görülme süresinin uzunluğuna bağlı olarak iki çeşitte incelenir;

 • Kronik konstipasyon

2 aydan daha uzun süreli görülen kabızlık şikayeti olarak tanımlanır.

 • Akut konstipasyon

3 aya kadar görülen kabızlık şikayeti olarak tanımlanır.

Konstipasyon Tedavisi Nasıldır?

Konstipasyon hastada görülen başka bir hastalığın ikincil nedeni olarak ortaya çıkmış ise ilk olarak birincil neden olan hastalık tanımlanmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Eğer konstipasyon başka bir hastalıktan kaynaklı oluşmamış bir sorun ise bağırsak hareketlerini arttırıcı ilaçlar ve ajanlar ile tedavi edilebilir.

konstipasyona ne iyi gelir

Konstipasyon Beslenme Tedavisi

Altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ile kontrol altına alınamayan konstipasyon durumları için en uygun tedavi beslenme tedavisidir.

Konstipasyona ne iyi gelir sorusunun yanıtı hiç şüphesiz posalı besinler olacaktır. Bu sebeple beslenme tedavisi uygulanırken ilk adım beslenmedeki posa miktarının arttırılması olmalıdır. Posa genel olarak kalın bağırsaktaki dışkısal sıvıyı, mikrobiyal kütleyi, dışkı sıklığını ve dışkı miktarını arttırarak dışkının kalın bağırsaktan geçiş hızını arttırır. Ayrıca dışkının yumuşamasını sağlayarak geçişi kolaylaştırır.

Posa kaynağı olan besinler;

 • İçeriği tam tahıllar bakımından zengin olan besinler,
 • Sebzeler,
 • Meyveler (Özellikle kabuğu ile yenilen meyvelerin posa içeriği yüksektir.)
 • Kurubaklagiller
 • Yağlı tohumlar(ceviz, badem vb.)

Bu besinler aynı zamanda sağlık içinde yararlı olan ve tüketilmesi önerilen besinlerdir.

Yeterli miktarda posa almadığını düşünen bireyler çorba, sos, meyve suyu, yoğurt gibi besinlere kepek ekleyerek posa miktarını arttırabilirler.

Su tüketimi de bu hastalıkta açısından önemlidir. Günlük olarak alınan 2 litre su konstipasyonun önlenmesinde büyük rol oynar.

Sonuç

Konstipasyonun birçok nedeni vardır. Bu yazıda geçen tüm nedenlerin yanı sıra ruhsal sıkıntılar, depresyon hali gibi sebepler ile de kabızlık oluşabilir. Hastalıkta şikayetinin beslenme tedavisi şeklinde iyileştirilmesinde diyetisyenlerin önemi yüksektir. Tanı almış hastalar beslenme durumlarının gözden geçirilmesi ve beslenme tedavisinin uygulanması için mutlaka bir diyetisyene başvurmalıdırlar.

Genel görüşlere göre beslenme tedavisinin yanında sabah aç karnına yenilen kuru erik veya kuru kayısı gibi lif içeriği yüksek besinlerin abartılmadan 3-4 adet kadar yenmesi tedaviye yardımcı olur. Kuru kayısı veya erik yendikten sonra içilen ılık suyun bağırsakların rahatlamasına katkıda bulunduğu bilinir.

Düzensiz ve dengesiz beslenme konstipasyon gibi sindirim sistemi hastalıklarının oluşumunda büyük önem taşır. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenme ilkeleri öğrenilmeli ve yaşam tarzına dönüştürülerek ömür boyu sağlıklı olmak adına uygulanmalıdır.

Konstipasyonda olduğu gibi sağlıklı yaşam için de sebze ve meyve tüketimi aksatılmamalı, fiziksel aktivite yaşamın bir parçası haline dönüştürülmelidir. Sıvı alımı önemsenmeli günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş MS hastalığı (Multiple Skleroz) Nedir, Belirtileri,Beslenme başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  Atanur Yıldız

Bir cevap yazın