soya sütü resmi

Soya Sütü Faydaları ve Zararları


Soya Sütü, son zamanlarda oldukça popüler olan yararlı bir besin. Zamanla değişen beslenme alışkanlıklarımıza bir yenisini daha eklemenin zamanı geldi de geçiyor. Adı gibi gerçekte süt olmasa da bir süt kadar zengin içeriğiyle yeni bir beslenme alternatifi olan soya sütüyle tanışalım.

Soya sütü nedir?

Bakliyat grubunun bir üyesi olan soya fasulyesinin ıslatılıp öğütülmesi ardından süzülme işlemine tabi tutulması ile elde edilen bir üründür. Uzakdoğu’dan mutfaklarımıza kadar uzanan bir geçmişi vardır. Soya sütü zengin protein içeriğiyle B vitamini ve demir kaynağıdır. Omega-3 yönünde zengin bir besindir.Normal sütteki  gibi kalsiyum içermemektedir.  Sütte intoleransa neden olan laktoz soyada bulunmamaktadır. Bitkisel kaynaklı olduğu için soya sütünün lif oranı daha yüksektir. Soya sütü inek sütüne göre daha yağlı olmasına rağmen kötü kolesterol içermediği için sağlığımızı tehdit etmemektedir.

soya sütü besin içeriği kalori yağ

Soya sütü kalorisi ve besin değerleri

Soya sütünün 100 gr’ının içeriği (yarım su bardağı): Kalori, yağ, viyamn ve mineral değerleri

Toplam Kalorisi 55 kcal Protein 3,3 g Potasyum  118 mg
Toplam yağ  1,8 g A vitamini 3 IU Karbonhidrat  6 g
Trans yağ  0 g C vitamini 0 mg Diyet lifi  0,6 g
Kolesterol  0 mg Kalsiyum 25 mg Şeker  4 g
Sodyum  51 mg Demir 0,6 mg D vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg B12 vitamini 0 µg Magnezyum 25 mg

 Soya sütü faydaları

Soya sütü içeriğindeki fitoöstrojenlerle kadınlarda özellikle meme kanseri riskini azalttığı gibi menopoz sonrasında meydana gelen semptomları da azalttığı görülmüştür. Kötü kolesterol dediğimiz LDL yi azaltarak kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Laktoz intoleransı nedeniyle süt tüketemeyen bireylere çok iyi bir alternatif olmaktadır.

 Soya sütü zayıflatırmı?

Soya sütü göbek eritirmi sorusu sürekli sorulan ve cevabı merak edilen bir sorudur.Soyanın tek başına mucizevi bir zayıflatma etkisi bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda soya sütünün karın bölgesi yağlanmalarını azaltma ve engelleme üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak daha öncede bahsettiğimiz gibi soya sütünün yağ oranı daha yüksektir. Bu yüzden günlük bir porsiyonu yani 1 su bardağını geçmeyecek şekilde tüketilmesi daha uygundur. Bunu yanında soyadan yapılan tofu, tempeh, miso gibi kaliteli yiyeceklerde tüketilebilir.

Soya sütünün zararları

Soya sütünün zararları bazı durumlarda göze çarpmaktadır. Soya sütünün içeriğindeki fitoöstrojenler nedeniyle bu ürünü kullanan erkeklerin kadınlara göre daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Erkeklerde günlük  25 gr soya proteini tüketmenin bile cinsellik hormonlar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu görülmüştür. Bunun yanında çok sık görülmese de bireylerde soyaya karşı alerjik reaksiyonlarda görülebilmektedir. Şu konuya da dikkat çekmeliyiz ki meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu belirtiyoruz ancak meme kanseri olan bireylerin tedavi döneminde ve sonrasında doktor bilgisi olmadan tüketmemeleri gerekmektedir. Böyle durumlarda tedavinin seyri olumsuz etkilenebilmektedir. Bunu yanında tiroid problemi olan bireylerin kullandığı ilaçlarla da etkileşim gösterebilmektedir. Yine sağlıklı bir tüketim sağlamak için dışarıdan aldığımız ürünlerin özellikle aromalı ve şekerli olanlarında şeker oranına dikkat etmemiz gerekmektedir.

soya sütü nasıl yapılır kısaca

Nasıl yapılır?

Evde yapılabilecek basit bir tarifle hazırlanabiliyor. 1 su bardağı soya fasülyesi ıslatılarak 8-10 saat bekletiliyor.  Daha sonra suyu süzülerek blenderda 2 su bardağı su eklenip bulamaç haline getiriliyor. 2.5 su bardağı su eklenerek ocakta kaynatma işlemine geçiliyor. Kaynama esnasında üzerinde meydana gelen köpük toplanmak gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra isterseniz önce ince bir süzgeçten geçirdikten sonra 2 çorba kaşığı esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ilave ederek tüketebilirsiniz.

Soya sütü nerede satılır nerede bulunur?

Bununla uğraşacak vakti olmayanlar içinse artık neredeyse her ilde var olan organik marketlerde bulunması mümkün bir üründür. Son zamanlarda büyük kurumsal marketlerde de satılabilmektedir.

Fiyatı

Çok yüksek bir fiyatlandırma söz konusu olmamakla birlikte ortalama fiyatı 5 tl-20 tl arasında miktarına ve içeriğine göre fiyatı değişmektedir.

Sonuç

Her zaman söylediğimiz gibi biz her ne kadar faydalarında zararlarından bahsetmiş olsakta beslenme tarzı kişiye özel olmalıdır. Her hangi bir sağlık probleminiz olmasa dahi bu tür ürünleri kullanmadan önce diyetisyeninize ve doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Tereyağ Faydaları Zararları Kalorisi ve Besin Değerleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

  1. Avatar
    Kerem

Bir cevap yazın